Jump to content

Becuri lumini angel-eyes


Catalin BMW

Recommended Posts

Mi s-a ars un bec de pozitii, si cand l-am demontat am observat ca e cu tot cu fasung; am cautat peste tot un beculet dintr-ala mic de 10w si n-am gasit...erau doar de 6w. Intr-un final ma duc la astia la bmw si imi spun ca nu au becuri separate pt pozitiile la angel-eyes de 10w si mi-au dat un fasung cu totul dar cica sa incerc pe la magazinele de piese auto. In fine, l-am cumparat cu totul(original de 10w), si intre timp m-am dus la un magazin de piese si am vazut ceva ce m-ar incanta...aceleasi beculete dar de 21w. Am probat unul si lumineaza in draci (asemenator unui bec de semnalizare). Partea proasta este ca am gasit unul singur, si ca nu pot sa-l fixez in fasung pt ca "pinii" aceia de pe bec sunt pozitionati altfel fata de becul original.

Intrebarea mea este, as putea intampina probleme daca as monta astfel de beculete? adica exista riscul sa se topeasca fasungul sau altceva?

 

Ce m-a incantat pe mine, este ca am bagat fasungul cu becul respectiv in locasul lui si cand am aprins pozitiile se vedea super cerculetele, ca si cum as fi avut lumini de zi.

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Cum arata becul ala si dulia?

Ca la E39 nu stiu.

 

 

Uite asa arata becul post-41315-0-12414300-1357423929_thumb.jpg in marea majoritate a lor se gaseste de 6 wati, dar alea de la bmw sunt de 10w; eu am gasit unele de 21 de wati,dar ca forma becului este la fel.

 

 

Sau mai e piesa nr 4 din imagine,acolo defapt este becul cu tot cu lampa/fasung (asa ti-o si vinde cei de la bmw).

Edited by Catalin BMW
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa pui de 21. Nu e chiar asa sensibila zona. Plus ca sunt doar 10W diferenta. Nu e ca si cum ai pune bec de 100 in loc de 55.

Eu voiam sa pun pe marsarier becuri de 21W in loc de 16W, ca sunt lesinate rau, dar am rezolvat cu LED-uri.

Deci... monteaza. Eventual urmareste evolutia in timp.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
La e39 fl cu semnal galben este un bec asemanator la semnal de 21w dar putin mai lunga partea de sticla,dupa ca am citit aici am zis sa incerc sa vad cum se aprind,rezultatul a fost mai slab decat cu becul de 10w stock,pt ca este mai lung nu focalizeaza lumina in fibra optica de la inel,nici nu stiam de existenta unui bec de 21w cu aceeasa dimensiune
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.