Jump to content

iluminat bord e 36


gusty78ar

Recommended Posts

asa le-am facut si io, la tine sunt cam puternice, pune rezistente mai mari la leduri

Am pus de 1k rezistentele pe fiecare led si pe fiecare ac(indicator) am pus 2 leduri care in caz ca se ard se scot si se inlocuiesc,am fact un mod de a se scoate si a se inlocui fara lipitura dar nu se pot arde deoarece am calculat ca sa plece voltajul minim de la 9 v si maxim de peste 17 v.

 

asa le-am facut si io, la tine sunt cam puternice, pune rezistente mai mari la leduri

Tu ai BMw e46 si nu e36,,la e 36 sunt becuri la bmw e 46 are deja leduri

Edited by gusty78ar
Link to comment
Share on other sites

Tu ai BMw e46 si nu e36,,la e 36 sunt becuri la bmw e 46 are deja leduri

 

e46 are deja leduri din fabrica dar nu are separat pentru ace, tot modificare am facut si io, 2 leduri SMD (la fiecare ac) la o rezistenta de 1,6k si se aprinde la aceeasi intensitate cu restu bordului

Link to comment
Share on other sites

e46 are deja leduri din fabrica dar nu are separat pentru ace, tot modificare am facut si io, 2 leduri SMD (la fiecare ac) la o rezistenta de 1,6k si se aprinde la aceeasi intensitate cu restu bordului

la e 36 este mai complicat deoarece au pus 3 becuri pentru luminat tot bordul (ma refer ace si km) si are o placa de plastic ce coduce lumina peste tot,,a trebuit sa modific acea placa si cum spatiul este foarte limitat a trebuit sa frezez in plastic pentru leduri ,,de aceea nu se baga nimeni la modificat bordul e36 .Eu am stat 2 luni pana am gandiit cum sa il fac si pana sa reusesc sa iasa o treaba ok si sigura .

 

la e 36 este mai complicat deoarece au pus 3 becuri pentru luminat tot bordul (ma refer ace si km) si are o placa de plastic ce coduce lumina peste tot,,a trebuit sa modific acea placa si cum spatiul este foarte limitat a trebuit sa frezez in plastic pentru leduri ,,de aceea nu se baga nimeni la modificat bordul e36 .Eu am stat 2 luni pana am gandiit cum sa il fac si pana sa reusesc sa iasa o treaba ok si sigura .

post-34915-0-58877100-1357817099_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am pus alte cateva poze ,imi cer scuze pentru calitatea lor.In realitate acele sunt de un rosu aprins iar pentru restul cadranelor (km,apa,turatii,rezervor) nu am facut alta modificare ci doar se vor inlocui becurile normale cu leduri ce va transmite lumina pe lateral pe care deocamdata nu le-am procurat.

 

Modific culoare ace bord BMW E36 si butonul de la oglinzi,,amandoua sunt facute cu leduri .

post-34915-0-54352100-1357942531_thumb.jpg

post-34915-0-49309400-1357942544_thumb.jpg

post-34915-0-37573900-1357942556_thumb.jpg

post-34915-0-16979100-1357942713_thumb.jpg

post-34915-0-15591400-1357942728_thumb.jpg

post-34915-0-70142500-1357942916_thumb.jpg

Edited by gusty78ar
Link to comment
Share on other sites

la e46 sunt leduri din fabrica dar este aceeasi treaba, din ledurile care lumineaza bordu se transmite si la ace, mie mi-a luat 6 ore lucrarea si proiectuthumbsup.png din ce vad in pozele tale nu prea ai izolat lumina, daca vrei sa faci ceva fa calumea, iti pun poze sa vezi cum trebuie, se poate observa ca la mine nu o ia lumina rosie de la ace pe tot bordu, spor la treaba!popcorm1.gif

post-46475-0-52912800-1358119154_thumb.jpg

post-46475-0-12776100-1358119155_thumb.jpg

post-46475-0-66509600-1358119155_thumb.jpg

Edited by nutu 18
Link to comment
Share on other sites

la e46 sunt leduri din fabrica dar este aceeasi treaba, ............ din ce vad in pozele tale nu prea ai izolat lumina, daca vrei sa faci ceva fa calumea

 

tre sa te contrazic un pic,nu este chiar aceeasi treaba(ma refer la bordul de e36 si cel de e46)...la e46 , ai spus chiar tu, sunt leduri smd care au lumina unidirectionala(de aia la tine nu o ia lumina in toate directiile)......in schimb la e36 bordul este iluminat de becuri care imprastie lumina in mai multe directii cu ajutorul unor "conducte" transparente din plastic.....Odata schimbate becurile cu leduri,lumina nu va ma fi imprastiata in mod egal......: tocmai pt ca ledurile sunt unidirectionale.Se poate face sa fie cat de cat uniforma(lipind cate un led la fiecare extremitate al conductorului de plastic) dar este foarte multa migalelala si foarte multa munca pt ca nu este spatiu destul pt leduri ,deci trebuiesc facute improvizatii!!!!

In concluzie,nu are ce lumina sa izoleze.......!

 

post-37882-0-68650700-1358240971_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

la e46 sunt leduri din fabrica dar este aceeasi treaba, din ledurile care lumineaza bordu se transmite si la ace, mie mi-a luat 6 ore lucrarea si proiectuthumbsup.png din ce vad in pozele tale nu prea ai izolat lumina, daca vrei sa faci ceva fa calumea, iti pun poze sa vezi cum trebuie, se poate observa ca la mine nu o ia lumina rosie de la ace pe tot bordu, spor la treaba!popcorm1.gif

lumina este izolata dar imi lipseste aici acul pentru consum de aceea se vede asa tare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.