Jump to content

Probleme jante


Fan4BMW

Recommended Posts

Sincer sa fiu nici nu stiu cum sa incep sa scriu sa fiu cat mai explicit sa primesc un raspuns pe masura..

 

ma chinui de aproape 2 luni sa gasesc configuratia perfecta cauciucuri + suspensie pentru masina mea sa imi intre unele jante de 5 ar

 

in primul si in primul rand mi am unflat aripile gandinduma ca asa cu siguranta nu imi va mai freca in aripile din spate rotiile astea mari pe 17 care vreau sa le pun am unflat aripile si tot freaca pasul 2 am luat cauciucuri cu talon mai mic am pus alte caucicuri cu talon mai mic bagate fortat pe jante si in latime si in inaltime am facut o plecare mai brutala de pe loc si mi a sarit cauciucurile de pe jantele din spate fiind prea late si gumele mai micute...

 

as dori de la voi sa imi spuneti ce fel de suspensie sa pun pe masina sport reglabila sau normala ca sa nu imi mai frece in aripi care suspensie ar fi mai indicata

 

si in al 2 lea rand o sa va dau dimensiuniile jantelor fata + spate sa imi spuneti o configuratie de cauciucuri din care sa nu imi frece in aripi si nici sa merg cu jantele pe asfalt...

 

jantele cu pricina sunt CMS ORPHEUS fata 8,5x17" et13 and spate 10x17" et17

 

masina in momentul de fata cam asa arata bine poza e facuta inainte sa unflu aripile daca ma puteti ajuta va raman dator o viata..

Nokia n951104.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spune si @asterix, o varianta ar fi sa umbli la unghiul de cadere. Cauta pe Google "negative camber" si vei gasi raspunsul. Spun asta ptr ca, am cumparat un set de jante folosite pe E36. Referindu-ma strict la jantele spate, sunt 17x9J ET20 iar anvelopele 205/40/17, intinse. Proprietarul mi a marturisit faptul ca a umflat aripile, a intarit la maxim suspensia dar a modificat si unghiul de cadere (camber) pentru a nu avea probleme. Si, intr-adevar, anvelopele sunt f tocite pe interior. Asadar, daca tii neaparat sa pastrezi jantele astea, cam asta ar fi sacrificiul: negative camber si anvelope uzate prematur.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Eu am un e46 fl si de curand am achizitionat un set de jante dimensiuni 8jx17 et20 incaltate cu gume 225/45/17

Cand le-am cumparat nu am fost atent la et si acum ma intreb daca or sa imi frece pe spate (nu le-am probat inca, le am in afara Bucurestiului)

Avand in vedere ca jantele cu et20 ma gandesc sa iau alte gume, de ex 205/45/17 (pt fata) si 215/45/17 (pt spate.

Mai are cineva jante cu et20 pe e46? Daca schimb gumele ar fi suficient?

Link to comment
Share on other sites

Eu am un e46 fl si de curand am achizitionat un set de jante dimensiuni 8jx17 et20 incaltate cu gume 225/45/17

Cand le-am cumparat nu am fost atent la et si acum ma intreb daca or sa imi frece pe spate (nu le-am probat inca, le am in afara Bucurestiului)

Avand in vedere ca jantele cu et20 ma gandesc sa iau alte gume, de ex 205/45/17 (pt fata) si 215/45/17 (pt spate.

Mai are cineva jante cu et20 pe e46? Daca schimb gumele ar fi suficient?

 

 

225 o sa iti frece pe spate mai mereu, mai ales la hopuri mari, sau cu 2-3 in masina.

215 o sa iti fie suficient si pe fata si pe spate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt link

 

@Alynex: ai avut montate pe e46 dimensiunile astea? Aveai suspensie sport?

 

 

Am avut 225/45/17X8 et 20 cu suspensia stock frecau pe spate mereu, ca avea balans mare.

Apoi am trecut la 205/40/17 si a ramas loc gramada.La scurt timp am pus suspensie reglabila si am coborat-o.Pe spate am pus distantiere de 20mm, ca statea foarte inauntru.

 

Astfel am ajuns la concluzia, 205/215/45/17(pe una din ele voi trece la primavara) va veni foarte bine pe masina, cu aripi stock, chiar si cu suspensie stock.

Recomand totusi arcuri mai tari daca se poate.La incarcatura mare cea stock se lasa foarte mult, si e foarte posibil sa atinga pe spate in interiorul aripei.

 

Poti vedea poze cu masina sa-ti faci o idee de cum arata pe topicul meu de prezentare.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.