Jump to content

Cum pot inmatricula un E36 320i de UK?


dj_rzn

Recommended Posts

O intrebare stupida dar sincer nu mai am timp sa ma documentez ca parerile sunt mult prea impartite pe net si vreau sa stiu de la un cunoscator.

Exista banuiesc 2 variante:

1. Prima ar fi cu plata taxei de prima inmatriculare dar cred ca este destul de mult (cineva care stie si ar putea sa-mi spuna ar fi super) ?

2. Iar a2-a, ma gandeam daca as putea lua actele de la un E36 avariat\daunat etc?

 

Daca mai exista si alte solutii, as fi interesat sa le aud.

Link to comment
Share on other sites

cu bulgaria nu mai e nici o afacere. dai 500 de euro sa o inmatriculezi, apoi in fiecare an cate 300, si in 3 ani ajungi sa ai o masina neinmatriculata si contravaloarea taxei, data la bulgari. intre timp in romania ea era si recuperata si cheltuita. Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

O intrebare stupida dar sincer nu mai am timp sa ma documentez ca parerile sunt mult prea impartite pe net si vreau sa stiu de la un cunoscator.

Exista banuiesc 2 variante:

1. Prima ar fi cu plata taxei de prima inmatriculare dar cred ca este destul de mult (cineva care stie si ar putea sa-mi spuna ar fi super) ?

2. Iar a2-a, ma gandeam daca as putea lua actele de la un E36 avariat\daunat etc?

 

Daca mai exista si alte solutii, as fi interesat sa le aud.

 

Acum vreo 10 ani era o moda cu actele de pe o masina pe alta se ajunsese sa se dea chiar si la ziar "cumpar acte,etc", dar asta se facea indeosebi la daciile vechi; luai actele de pe un harb impreuna cu seriile de pe motor si caroserie (tablitele acelea) si le puneai pe o masina mai de doamne-ajuta, sau mai era faza cu stantatul blocului motor (mai gaseai cate un nene ce avea dornulete din alea cu cifre in capatul lor si ii dadeai de-o tuica si-ti stanta blocul motor). Acum nu cred ca mai e cazul sa umbli cu deastea mai ales ca nu e la fel de usor pe masinile straine,asa cum era la daciile vechi + ca, vorba colegului, e si o bucatica de caz penal _(fals,uz de fals,etc).

Link to comment
Share on other sites

Am inteles, varianta cu actele sare din schema.

 

Pentru 600 de euro ar fi un business, astept legea cu timbrul de mediu, daca se aproba iau masina.

 

Totusi, daca se pastreaza forma actuala a taxei auto, se poate inmatricula dandu-i in judecata inainte de a achita taxa si cand se sfarseste procesul sa o inmatriculez? nu de alta dar si-asa nu prea as avea ce face cu masina ca va trebui modificata toata si nu va vedea strazi prea curand.

Edited by dj_rzn
Link to comment
Share on other sites

Totusi, daca se pastreaza forma actuala a taxei auto, se poate inmatricula dandu-i in judecata inainte de a achita taxa si cand se sfarseste procesul sa o inmatriculez?

Sigur s-a mai discutat aici, nu mai retin exact topicul. Cauta putin sau mai simplu primesti raspuns in cursul zilei.

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 10 ani era o moda cu actele de pe o masina pe alta se ajunsese sa se dea chiar si la ziar "cumpar acte,etc", dar asta se facea indeosebi la daciile vechi; luai actele de pe un harb impreuna cu seriile de pe motor si caroserie (tablitele acelea) si le puneai pe o masina mai de doamne-ajuta, sau mai era faza cu stantatul blocului motor (mai gaseai cate un nene ce avea dornulete din alea cu cifre in capatul lor si ii dadeai de-o tuica si-ti stanta blocul motor). Acum nu cred ca mai e cazul sa umbli cu deastea mai ales ca nu e la fel de usor pe masinile straine,asa cum era la daciile vechi + ca, vorba colegului, e si o bucatica de caz penal _(fals,uz de fals,etc).

da asa era cu daciile vechi caterinca mare ,si unchiul meu isi stantase la o dacia 1100 pe bloc seria ,ce vremuri :) acum risti sa te manance parnaia pt asa ceva nu se merita

Edited by lvi
Link to comment
Share on other sites

Ok, bun .. si sa presupunem ca intra in vigoare acest timbru de mediu, va mai putea fi dat in judecata statul si se va oferi castig de cauza?

 

 

Depinde de textul legii,deocamdata nu stim nimic,am inteles ca se va modifica si timbrul asta, cert este ca momentan s-a ajuns la un haos total, si ca se merge pe actuala taxa. Oricum daca viitoarea taxa va fi mai mare,cu siguranta ca vor fi portite unde se va putea da in judecata. E deajuns un proces doua la Haga, ca imediat le intra morcovul in cur,ati vazut ce s-a intamplat cu procesul ala cand era boc prim-ministru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.