Jump to content

Retrofit tempomat si comenzi pe volan


cdadan

Recommended Posts

Vreau sa trec de la volan simplu la volan "multifunctional", iar daca tot ma apuc de treaba, sa pun si tempomat.

Am studiat mai multe topicuri, am intrebat pe ici pe colo, am sapat si pe realoem insa nicaieri nu am gasit toate informatiile necesare. Nu de alta, dar nu vreau sa cumpar componente care nu sunt compatibile sau nu servesc scopul declarat.

 

Volanul l-am achizitionat, varianta clasica, pentru a fi compatibil cu airbagul actual. Am inteles ca trebuie sa inlocuiesc si spirala, altfel comenzile vor fi natura moarta. Dar nu sunt sigur, unii sunt de parere ca s-ar putea lega la spirala actuala, altii spun ca sigur nu merge.

Nu am inteles prea bine combinatia spirala-manete-maneta tempomat, realoem nu m-a ajutat prea mult. Sunt vanzatori care spun ca au vandut maneta de tempomat separat. Altii ca maneta e utila doar in combinatie cu spirala compatibila. Altii vand spirala fara cele doua manete de baza.

Pe realoem spirala apare ca o singura componenta, intr-o gramada de versiuni: cu sau fara senzor de ploaie, cu sau fara volan multifunctional, cu sau fara ACC, diverse combinatii. Dupa codul de piesa ar trebui sa caut acul in carul cu fan, oricum mante/spirale cu tempomat se gasesc destul de rar.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa trec de la volan simplu la volan "multifunctional", iar daca tot ma apuc de treaba, sa pun si tempomat.

Am studiat mai multe topicuri, am intrebat pe ici pe colo, am sapat si pe realoem insa nicaieri nu am gasit toate informatiile necesare. Nu de alta, dar nu vreau sa cumpar componente care nu sunt compatibile sau nu servesc scopul declarat.

 

Volanul l-am achizitionat, varianta clasica, pentru a fi compatibil cu airbagul actual. Am inteles ca trebuie sa inlocuiesc si spirala, altfel comenzile vor fi natura moarta. Dar nu sunt sigur, unii sunt de parere ca s-ar putea lega la spirala actuala, altii spun ca sigur nu merge.

Nu am inteles prea bine combinatia spirala-manete-maneta tempomat, realoem nu m-a ajutat prea mult. Sunt vanzatori care spun ca au vandut maneta de tempomat separat. Altii ca maneta e utila doar in combinatie cu spirala compatibila. Altii vand spirala fara cele doua manete de baza.

Pe realoem spirala apare ca o singura componenta, intr-o gramada de versiuni: cu sau fara senzor de ploaie, cu sau fara volan multifunctional, cu sau fara ACC, diverse combinatii. Dupa codul de piesa ar trebui sa caut acul in carul cu fan, oricum mante/spirale cu tempomat se gasesc destul de rar.

 

Ia legatura cu neo andersson sau gabi bmw 3

Link to comment
Share on other sites

este posibil sa se poata trage firele pentru comenzi daca exista pini liberi pe spira , DAR este o varianta complicata . Valabil si la prins maneta de tempomat pe spira existenta . Daca vrei o spira cu comenzi pe volan , fara tempomat , am eu una . Daca vrei una cu tempomat , cel mai simplu inri pe un site cum ar fi dez.ro si suni pe rand la toti care dezmembreaza e90 . Cineva tot tebuie saaiba o spira Ca si pret 120-150 de euro pentru una cu tempomat .

IMPORTANT! NU UITA SA CERI SI CAPACUL DE PLASTIC CARE ACOPERA COLOANA DE DIRECTIE JOS SI BUCATA DE PLASTIC CARE SE GASESTE INTRE SEMNALIZATOR SI TEMPOMAT .

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat in mai multe locuri, pe moment nu am gasit pe stoc. O sa incerc si varianta propusa de tine, poate gasesc acolo mai multi vanzatori de piese.

 

eu am facut trecerea de cel dreptunghiular fara comenzi la unul de M cu comenzi....si nu mi a mai trebuit nimik in plus, am pus doar volanul sus si l am dus la un electrician sa traga doua fire, si merge si pilotul automat si iluminatul butoanelor...

Pe E90?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare de 100 de puncte:

 

Masina mea este E91, adica pe maneta din dreapta are functii in plus pentru stergatorul de luneta. Evident, ansamblul de manete de pe E90 nu are asa ceva.

Pot sa inlocuiesc manetele, daca iau un ansamblu pentru E90? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca practic am nevoie doar de maneta mica ... si de scoica inferioara (capac din plastic pentru coloana).

Daca o cumpar, trebuie sa fie cu ceva cablaj sau ala e legat de ea by default?

Opreatiunea de montare pe consola actuala e ceva complicat sau pur si simplu plug and play?

Link to comment
Share on other sites

trebuie sa cauti dupa seria ta de sasiu si sa vezi ce cod de piesa se potriveste.

de ex la mine, masina fara comenzi pe volan, chiar daca am schimbat spirala, mai departe in blocul de manete nu exista panglica/cablaj pentru conectare mai departe.

asa poti sa te trezesti si tu, montezi piesa si vezi ma nu ai in ce sa bagi mufa.

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am luat un ansamblu de manete de pe E90, la care am schimbat maneta din dreapta cu a mea (functiile pentru stergator si stropitor luneta). Munca s-a dovedit a fi de pomana, piesa nu-i compatibila, am avut 3 erori de comunicare pe manete.

Apropo, pe spirala veche am un cod pe care nu-l gasesc nicaieri (realoem si bmwfans): 6989556. Cu 6 la urma, nu cu 7! Poate cineva sa verifice de ce-i capabila spirala asta? :unsure:

Edited by cdadan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.