Jump to content

parere ceara auto


BC11CZY

Recommended Posts

Sunt decis sa mi comand zilele astea un smartwax - the pink wax facut de chemical guys...

A mai folosit cineva asa ceva? niste feedback mi-ar fi de ajutor sau alt produs in plaja sa de pret. ( http://www.smartwax.ro/smartstore/produse-exterior/12-smartwax. sper sa nu se puna ca reclama, nu asta imi este intentia).

Ce aplicatoare sa iau? influenteaza cu ceva calitatea/pretul aplicatorului rezultatele?

Si pentru jante ce ceara recomandati? aici chiar sunt in ceata...

merci frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

 

Produsele Chemical Guys (implicit si Smartwax) sunt foarte foarte bune din punct de vedere calitativ. Ce asteptari ai de la aceasta ceara (Pink Wax)? Durabilitate, luciu? In general, cerurile pasta au o durabilitate mult mai mare decat cele lichide. Ca aplicator, orice aplicator din spuma este ok. Trebuie sa fie un aplicator calitativ, pentru a nu avea surprize sa zgarii vopseaua. Ca ceara pentru jante: Chemical Guys Wheel Guard Wax sau Smartwax Rimwax.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pentru jante ar fi mai indicat un sealant. Daca tot inclini catre chemical guys, poti folosi jetseal, si la fel de bine pe toata masina.

Daca tii neaparat sa folosesti ceara, rimwax ar fi o varianta potrivita, sau wheel guard (chemical guys).

Smartwax la noi in tara stiu ca se gaseste intr-un singur loc... sau 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Doresc sa fie cat mai usor de aplicat ( din cate vad la smartwax doar dai astepti sa se intareasca si cureti, pare usurel) sa luceasca frumos si sa mai scap de holograme / tot felu de pete care se vad in lumina artificiala ,etc. ...
Link to comment
Share on other sites

Acel polish care este specificat, este un curatitor chimic al vopselii (de ex daca ai avut ceara pe masina inainte, si dupa spalare incepi sa aplici pink wax, in timpul ce aplici ceara, si cureti vopseaua de ceara ce a fost inainte pe masina sau alti contaminanti chimici), nu un polish in sensul cunoscut de cei mai multi.
Link to comment
Share on other sites

Urmele de la pasari daca au intrat in lac, sunt sanse nici cu polish sa nu mai iasa, depinde in ce stare se afla acele pete. urmele de grasime ies la spalatorie cu degresant. Cerurile pasta nu prea contin si agenti de curatare (polish). Collinite 476s iti va oferi o durabilitate si protectie mult mai mare.
Link to comment
Share on other sites

Trebuie polish si abia apoi ceara.

Eu am luat ceara XXX de la Chemical Guys http://www.chemicalguys.com/Nr_1_Grade_Yellow_Carnauba_Automotive_Paste_Wax_p/wac_301.htm , dar se pare ca nu o mai au pe site-ul din Romania.

Aplicator - http://chemicalguys.ro/accesorii-diverse/144-acc113c-aplicator.html

Microfibra pt. buffing ceara - http://chemicalguys.ro/130-mic50201-elite-bandedmicrofiber-towel-16x16-gold-w-black-micro-banding-.html

Pt sters dupa fiecare spalare - http://chemicalguys.ro/59-laveta-uscare-prosopul-miracle-dryersuper-premium-din-microfibra-.html

Per total sunt foarte multumit, recomand!

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/113504-primul-meu-bmw-prima-provocare/page__st__140 - uite aici produsele

Edited by DYC88
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie neaparat polish inainte de ceara poate sa dea cu ceara si acum...dar mai bine astepti primavara si faci ce vrei tu la masina: degresare, decontaminare, polish, protectie, etc. :)

 

btw: sa nu intelegi gresit...trebuie sa speli bine masina inainte sa aplici ceara. de preferat chiar decontaminat lacul.

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

orice ceara dai va tine pana la prima spalare ,maxim 2 depinde cat e diluata spuma si cat o lasa pe masina . Din experienta mea cel mai indicat e sa iei o ceara lichida spray , care se plica usor cu o microfibra si lasa un luciu frumos . Daca o speli tu acasa in curte lucrurile se schimba si merita sa investesti ceva bani macar pt placerea ta .
Link to comment
Share on other sites

Collinite 476 si Chemical Guys Jetseal 109 sunt singurele produse ce rezista la mai multe spalari cu spuma activa, datorita ca nu au carnauba. Dar, clar daca te decizi sa o speli singur, protectia va rezista suficient.

 

in sensul asta am zis ca nu merita sa investeasca in produse f calitative pt ca nu le poate valorifica nici 50 % , as face max un sealant la intrarea in iarna si poate la inceputul verii . Si revenim iar la spuma activa . Totusi la curte m-am lovit de alte prostii ...apa f dura si zgarieturi fine la sters cu microfibra daca nu o ceruiesc inainte , ma refer la ceara lichida .

Link to comment
Share on other sites

Collinite 476 si Chemical Guys Jetseal 109 sunt singurele produse ce rezista la mai multe spalari cu spuma activa, datorita ca nu au carnauba. Dar, clar daca te decizi sa o speli singur, protectia va rezista suficient.

eu am dat si cu

Collinite 915 Marque D'Elegance si rezista.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

Pentru decontaminare se foloseste argila + lubrefiant :). Toate produsele trebuie sa ti le iei in functie de unde speli masina. Daca o speli acasa, cu spuma cu ph neutru (pentru a nu ataca ceara de pe masina) si sampon prin metoda 2 galeti, poti lua si o ceara cu un continut mai mare de carnauba, ce iti va oferi un luciu mai mare. Daca o speli la spalatorie unde se folosesc spume active cu ph de 11 - 12 (aproape sau chiar ca soda caustica) Collinite 476 sau Chemical Guys Jetseal 109 sunt cele mai indicate, deoarece rezista pe masina mult mai mult decat produsele cu continut de carnauba mai mare.

 

Dar, pentru ca rezistenta sa fie una lunga, vopseaua trebuie pregatita: spalata, decontaminata, polishata (daca se poate, daca nu, nu este o problema), aplicare protectie (ceara sau sealant).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna solutie este sa mergi la un profesionist pentru decontaminare si corectare vopsea . Mai departe faci singur protectia vopselei acasa . Personal iti recomand Jetseal de la CG . Am sealant-ul de vreo 2 luni si jumatate si potectia rezista cu soicism la jegul de pe strazi . Peste sealant pentru luciu poti sa folosesti ceara . Eu de ex dupa fiecare 2-3 spalari folosesc o ceara rapida . Daca ai timp merge si cu o crema .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.