Jump to content

Schimbare suspensie normala la E46 cu arcuri Eibach pro kit


Recommended Posts

Eu am un BMW E46 320D din 2004 și vreau sa va supun analizei urmatoarea problema:

In prezent arcul pe spate stanga s-a rupt si m-am gandit sa schim toate cele 4 arcuri cu arcuri Eibach pro kit care au un drop de 30mm fata si 30mm pe spate.

In acest moment se naste urmatoarea intrebare: cum arcurile mele sunt deja uzate daca eu la schimb cu arcurile eibach garda masina v-a mai scadea sau v-a ramane la fel avand in vedere ca arcurile OEM sunt uzate.

Link to comment
Share on other sites

Ca tot a fost deschis topicul asta referitor la arcuri sport, ma intereseaza daca pe masina mea cu suspensie stock E46 320d FL 2004 merg puse arcurile de pe o masina cu suspensie sport de fabrica(E46 FL 320d) sau daca in afara de arcuri mai implica si schimbarea altor piese gen flanse,bari stabilizatoare, etc.

Un prieten de-al meu a achizitionat de curand un E46 cu suspensie sport Oem si nu e multumit de confort si vrea garda la sol mai mare si ma tenta daca merita sa fac schimb de arcuri cu el sau nu(amortizoarele nu le-as schimba deoarece sunt in stare foarte buna, masina fiind adusa din Austria de cateva luni)

Alta intrebare ar fi daca arcurile Eibach pro kit sunt mai dure ca arcurile de pe suspensia sport Oem, ca de coborat am impresia ca Eibach coboara mai jos cu 1-1,5cm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut, eu am schimbat de curand amortizoarele si mi-am luat si arcuri eibach, dar nu a coborat decat vreo 10-15 mm. Acum am si jante de 18 dar nu cred ca ar avea vreo legatura. Mecanicul a zis ca va fi altfel cu cele de 16. Voi ce credeti?
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am schimbat de curand amortizoarele si mi-am luat si arcuri eibach, dar nu a coborat decat vreo 10-15 mm. Acum am si jante de 18 dar nu cred ca ar avea vreo legatura. Mecanicul a zis ca va fi altfel cu cele de 16. Voi ce credeti?

Cica e posibil sa mai coboarea in ceva timp pana se aseaza complet, acum nu stiu ce sa zic...

 

Ai luat arcuri dedicate exact motorizarii tale? As avea in plan si eu sa iau arcuri eiback pro kit (pt motorizarea mea 1.8 benzina e46 fl) dar tot aud faza asta ca nu "cade" 30mm ci doar 10-15cm, si parca nu prea se merita pt atat... In schimb am auzit si care au cazut 30mm, nu inteleg care e faza <_<

 

PS: tot 18" am si eu...

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Deci eu am masurat distanta de la janta la aripa inainte si dupa si e cam 10 spate si 15 fata. Cand am comandat m-au intrebat si modelul e46 320i, dar nu cred ca sunt dupa model... Ei initial au zis ca spatele e posibil sa coboare vreo 25 si fata 30, iar mie imi era frica sa nu coboare mai mult pe fata :))cu gandul ca ar fi motorul mai greu, si cand colo.... Nu stiu ce sa zic as fi vrut macar 20 spate si 25-30 fata.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aia te-au intrebat ce modelul si motorul masinii, daca iti dadeau arcuri de 320d nu iti mai coborau in veci deloc, parca motorul 2.0 diesel e mai greu ca cel 2.0 benzina.

Eu spre exemplu am 1.8 benzina daca comand arcuri de 320d nu va cobori in veci, dar daca as avea 320d si as comanda pt 1.8 benzina ar cobora mult mai mult decat zic ei 30mm.

Nu stiu care e faza de nu ti-a coborat 30mm, probabil o sa mai coboare in urmatoarele 2 sapt ceva de gen, sau poate ti-au gresit comanda si ti-au dat alte arcuri, suna la ei si intreaba.

 

PS: Ai masurat cu amortizoarele noi montate pe masina si arcurile vechi sau cu arcurile si amortizoarele vechi?

Schimband amortizoarele cred ca e normal sa fie un pic mai inalta, dar se va lasa inapoi... amortizoarele cele vechi fiind mai uzate.

Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

tu crezi ca arcurie oem care erau deja de mai bine de 10 ani poate pe masina mai erau la inaltimea standard. ?

 

Si oricum daca te uitati pe site scrie clar ca drop -ul e o aproximare si in functie de motorizare si echipare..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu am masurat cu arcurile si amortizoarele vechi, iar apoi cu cele noi si cred ca are legatura si asta. De ieri pana azi s-a mai lasat putin acum am 20 fata 15 spate, i-am sunat si pe cei de la care am comandat arcurile si mi-au spus ca fiind amortizoarele noi ar trebui sa dureze vreo 2 sapt si cred ca au dreptate. Va tin la curent!
Link to comment
Share on other sites

Eu am masurat cu arcurile si amortizoarele vechi, iar apoi cu cele noi si cred ca are legatura si asta. De ieri pana azi s-a mai lasat putin acum am 20 fata 15 spate, i-am sunat si pe cei de la care am comandat arcurile si mi-au spus ca fiind amortizoarele noi ar trebui sa dureze vreo 2 sapt si cred ca au dreptate. Va tin la curent!

Ti-am zis, asa ca ai rabdare :popcorn:

Pune te rog si o poza peste 2 sapt.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.