Jump to content

Se abureste proiectorul de ceata e39 fl


Catalin BMW

Recommended Posts

Ce sa-i fac la proiectorul ala de ceata din dreapta masinii, ca mereu se abureste...

Am demontat aparatoarea de la roata ca s-o schimb ca e facuta praf si impreuna cu asta schimb si senzorul de temperatura, si am incercat sa demontez si proiectorul, am observat ca se scoate fascicolul cu oglinda si ramane sticla pe pozitie (sticla cred ca e prinsa de rama aia); cum procedez sa demontez proiectorul cu tot cu sticla? Oricum nici "fasungul" nu l-am putut scoate pt ca se tinea in surubul ala de reglare...deci cum fac?

Link to comment
Share on other sites

Proiectorul sa da jos prin fata masinii,nu ai treaba cu aparatoarea de noroi,in continuarea ramei proiectorului se afla o grila din bara de cca 30 cm pe care trebuie sa o dai jos (cred ca are doar cateva cleme) dupa care o sa vezi langa proiector 2 suruburi pt cheie de 8 ,in partea cealalta a proiectorului are un pinten de plastic cilindric care intra in o gaura din bara,sa fii atent unde si cum ca sa-l montezi bine inapoi
Link to comment
Share on other sites

Proiectorul sa da jos prin fata masinii,nu ai treaba cu aparatoarea de noroi,in continuarea ramei proiectorului se afla o grila din bara de cca 30 cm pe care trebuie sa o dai jos (cred ca are doar cateva cleme) dupa care o sa vezi langa proiector 2 suruburi pt cheie de 8 ,in partea cealalta a proiectorului are un pinten de plastic cilindric care intra in o gaura din bara,sa fii atent unde si cum ca sa-l montezi bine inapoi

 

 

Ok, ms mult, deci prin fata trebuie sa lucrez la masina.

In legatura cu aburirea lui, ce poti sa-mi spui? cand am incercat sa-l scot prin spate,am observat ca intra in locasul lui un pic fortat din cauza unui burduf de guma...sa fie burduful ala rupt si sa intre aer p-acolo?

Link to comment
Share on other sites

Ce dreacu' sa-i mai fac la proiectorul ala ca nu pot sa-mi dau seama?:bashwall: L-am scos de pe masina, l-am demontat, l-am sters l-am montat inapoi...tot se abureste. Garnitura aia de guma din imprejurul carcasei nu e rupta, e totul ok, ce naiba sa aibe, pe unde face condens? Celalalt de pe stanga nu am probleme cu el, asta insa se abureste, mai ales cand afara e frig si il aprind.
Link to comment
Share on other sites

Incearca sa adaugi pe garnitura de cauciuc putin silicon dupa ce ai sters bine proiectorul si curatat :thumbsup:

 

 

Asa am facut la proiectorul de la fostul e36, insa la ala era altfel, sticla era lipita de proiector; am desfacut-o, am sters bine si am lipit-o inapoi cu silicon,totul a iesit ok, iar becul il schimbam prin spatele proiectorului, pe cand la asta, becul se schimba prin interior si nu prea as vrea sa pun silicon pt ca dupa aceea ma chinui sa-l desfac in caz ca se arde becul. Totusi ma gandesc sa nu fie de la furtunasele alea doua, mi se par cam aiurea puse acolo, cica au rol de dezaburire dar cred ca din cauza lor se si abureste proiectorul...voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine sa-ti cumperi altul,odata ce a intrat apa in el ,sigur o sa mai intre.

asa am facut si eu,l-am reparat de-atitea ori si degeaba!

 

 

Faza e ca nu intra apa in el (am spalat masina de "n" ori si nimic), ci doar se abureste.

Link to comment
Share on other sites

Ce sa-i fac la proiectorul ala de ceata din dreapta masinii, ca mereu se abureste...

Am demontat aparatoarea de la roata ca s-o schimb ca e facuta praf si impreuna cu asta schimb si senzorul de temperatura, si am incercat sa demontez si proiectorul, am observat ca se scoate fascicolul cu oglinda si ramane sticla pe pozitie (sticla cred ca e prinsa de rama aia); cum procedez sa demontez proiectorul cu tot cu sticla? Oricum nici "fasungul" nu l-am putut scoate pt ca se tinea in surubul ala de reglare...deci cum fac?

.incearca sa desfaci sticla de pe corpul proiectorului fara sa o spargi. se curata masticul vechi se degreseaza cu nitrodiluant si se pune un mastic nou. ce am folosit si recomand este mastic de caroserii ''sabesto'' de la wurts. .adera f bine. in nici un caz sa nu pui silicon transparent universal sau sanitar. se va efolia f repede.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.