Jump to content

328i - a incercat cineva?


fbdcnt

Recommended Posts

as vrea o masina micuta de oras pe benzina, vioaie cu cutie manuala, motor de 2000. umblu cu un fiesta din asta nou 1.2 dar are numai 80 cai, se tureaza ea dar cam in gol. diesel nu mai vreau. nici audi, merg afumat astea tfsi. nu mai vreu nici automata. am citit review-uri despre 328i astea noi, ziceau ca ar avea lag. asa s-au perfectionat masinile astea ca nu mai ai nicio placere sa le conduci. sunt probleme cronice la motorul asta? a testat cineva? n-am apucat sa merg la dealer sa fac test, am intrebat la un moment dat aveau numai una dar nu se facea test cu ea, era noua de vanzare.
Link to comment
Share on other sites

o mica bomba pe roti

 

am auzit acelasi lucru . Despre fiabilitate nu cred ca se poate spune ceva inca. Bavaria avea una mistocuta la test drive / rulate la un pret civilizat , dar era automata . Daca ai timp treci pe la showroom si scoate-o la o tura .thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

nu are bavaria decat una pe tara se plimba de colo-colo. mai e una in service a importatorului. fac cumva si dau o tura. nu e de mirare ca nu a incercat nimeni, nu aveau unde. nici nu e de condamnat pe praful asta, sa mai inmatriculezi masini de test...
Link to comment
Share on other sites

Am condus la un eveniment BMW de anul trecut... masinile aveau cauciucuri de iarna desi afara erau peste 20 grade, iar asfaltul era udat cu apa + sapun. In conditiile alea 328i nu mi-a oferit nimic in plus fata de 320d. Eu n-am simtit nicio diferenta.

 

Si nu are un sunet foarte placut. Ce mi-e un diesel mai bine antifonat, ce mi-e asta de 4 cilindri...

 

 

Parerea mea e ca pentru ceva de oras ar fi mai indicat un seria 1. Te distrezi mai bine cu un 118i decat cu 328i-ul asta. Mai ales ca la aceiasi bani (sau mai putini), poti sa pui niste optiuni interesante pe seria 1, cum ar fi adaptive suspension si eventual active steering si altele de confort.

 

Repet, asta in ideea ca e masina de oras.

Link to comment
Share on other sites

Oricum BMW au luat-o absolut razna cu preturile . Am trecut de curand pe la Bavaria Baneasa si m-am uitat la un 316d expus in showroom . 37.000de euro pe o masina cat se poate de cheala . 320d-ul meu a fost tot pe acolo ca si pret , dar cu xenon , jante de aliaj usor , perdeluta spate , sensatec , incalzier in scaune .... Oricum o dai un 328 nou configurat decent , nu extravagant , ajunge sa coste cam cat costa un 530 e60 . Un pic aiurea .

Apropo de 1... E o masina care ma lasa cam rece . Daca vorbim de masina de oras cu oo un cooper s este una din cele mai bune variante . Unde mi pui ca noua e vreo 30-32.000 configurata binisor . In fine .... degustibus .

Daca ajungi sa iei 328-ul la o tura incearca si un cooper s ca nu are ce strica .

Link to comment
Share on other sites

Am condus la un eveniment BMW de anul trecut... masinile aveau cauciucuri de iarna desi afara erau peste 20 grade, iar asfaltul era udat cu apa + sapun. In conditiile alea 328i nu mi-a oferit nimic in plus fata de 320d. Eu n-am simtit nicio diferenta.

 

Si nu are un sunet foarte placut. Ce mi-e un diesel mai bine antifonat, ce mi-e asta de 4 cilindri...

 

 

Parerea mea e ca pentru ceva de oras ar fi mai indicat un seria 1. Te distrezi mai bine cu un 118i decat cu 328i-ul asta. Mai ales ca la aceiasi bani (sau mai putini), poti sa pui niste optiuni interesante pe seria 1, cum ar fi adaptive suspension si eventual active steering si altele de confort.

 

Repet, asta in ideea ca e masina de oras.

 

 

La ce te referi cand spui asta? din lincul tau rezulta ca 328i-ul e net superior ca performante (0-100,v max,0-1km,etc); poate la tinuta de drum sa stea mai bine 118i-ul fiind mai mic si mai usor, in rest nu vad cum sa te distrezi mai bine cu el.

Nu am condus niciuna dintre ele, dar asta vad eu logic. Intr-adevar seria 1 e mai adaptata pt oras (mai ales cele aglomerate) in sensul ca te misti mai bine fiind mai micuta mai usoara etc, dar ca distractie...:nea: .

Link to comment
Share on other sites

328i turbo, 245cp...ce mai vrei? Motor adevarat. Comparabil cu Golf VI GTI ca demaraj.

 

Nici mie nu-mi place "sound-ul" motorului..asta din ce am urmarit pe youtube.

Dar ca sprint sta foarte bine.

 

https://www.youtube.com/watch?v=kvqOVs-8BPY

Salut,

 

Stii cum se numeste aplicatia de pe telefon?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pai fix de asta zic. In conditii de oras, viteze mai mici si nevoia de a tasni... mi s-a parut mai bun seria 1. E mai mic, mai usor, mai agil. Sunt sigur ca la drum lung sau pe circuit la viteze mari se descurca mai bine seria 3, fiind mai stabil. Dar in oras eu as alege seria 1. Si nu e lipsit de confort daca il configurezi cum trebuie. Iar eu la cei 1,95m ai mei m-am simtit excelent cand m-am urcat in 1M. Era pur si simplu pozitia perfecta la volan. Desi e mai mare si imi cunosc masina si am suficiente optiuni de a regla scaunul si volanul... cumva in E39 parca n-am gasit o pozitie atat de buna la volan. Foarte alert, dar totusi confortabil.

 

Revenind, desi mi se pare posibil cel mai urat dintre hatchback-uri seria 1, comparand cu ce am apucat sa conduc pana acum este cel mai placut la condus. Si desi au inceput si cei de la Ford sau chiar si Kia sa puna dotari foarte avansate pe hatch-urile lor (gen sistemul de parcare automat), parca totusi BMW pune chestii care conteaza mai mult. Mai ales pentru un sofer, nu pentru cineva care vrea sa ajunga din A in B. Cel putin adaptive suspension face toti banii. E cu totul alta masina cu optiunea asta.

 

Desigur ca exista si alte optiuni interesante. De la Mini pana la hot hatch-uri (cred ca un Focus ST sau Megane RS ajung aproape la aceiasi bani cu un 118i mai dotat). Depinde ce anume vrea de la masina. Mie seria 3 nu mi se (mai) pare masina de oras. Adica e o optiune foarte buna daca e singura masina... dar daca mai ai una pentru drumuri lungi, vacante samd... si vrei una doar pentru oras, mi se pare prea mare si grea.

Link to comment
Share on other sites

re: seria 1

am avut 2, cele de mai jos, nul serie limitata cu 2 usi si pachet m, foarte frumos. al doilea alb, automat. m-am plictisit de ele.

as incerca un 3, e mai nou.

re: mini cooper

am testat si cooper si cooper s, merg misto, ca un cart, le poti da la oase in special cu cutia manuala, la dai pana tipa. mi se pare insa cam gay iar iteriorul ala de mikey mouse nu mi se potriveste. scaunele sunt mici. finisajul e bun.

va povestesc dupa ce incerc 328i, sa vad cand/cum.

 

http://img405.imageshack.us/img405/576/img0844vt.jpg

 

http://img33.imageshack.us/img33/2843/img0868tt.jpg

 

http://img855.imageshack.us/img855/1023/dsc01100uq.jpg

 

http://img17.imageshack.us/img17/8360/dsc01115xl.jpg

 

http://img5.imageshack.us/img5/4914/dsc01174rf.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu. La e90 cu navi business cel putin exista un timer in meniu si s-ar putea face niste teste daca ar fi. Fara a avea nevoie de alte softuri auxiliare.

La E90 asa o fi ,eu am un E46 si mi-ar fi de folos, sa stiu cum se numete aplicatia, daca stie cineva sa imi spuna si mie.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

O sa te plictisesti si de seria 3... Vad ca te plictisesti destul de repede de cam toate masinile tale... Incearca ceva mai exotic, Toyota GT86 sau Maxda RX-8, un Z4 sau poate un hot hatch gen Megane RS sau poate ceva si mai mic sa scoti untul din ea, gen Fiesta ST sau Fiat 500 Abarth.

 

 

Sau daca vrei senzatii tari, cauta un Logan SH cu cauciucuri matador :laugh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten care are aproape 50.000 km cu 328i automat si nu a avut probleme cu el. In realitate suna frumos, este manevrabil si foarte agil, sta bine la capitolul demaraj si viteza maxima. Fa un drive test, sunt sigur ca o sa iti placa.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Daca as fi in postura sa-mi iau o masina pt distractie, as alege un 135i; cred ca se misca bestial la cei 306 cp ai sai pe o masina relativ usoara si mica,pfffff :heart: :wub: .... ar mai fi de luat in considerare si M135 dar pt diferenta de 14cp intre cele doua modele, nu-si justifica pretul atat de ridicat.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.