Jump to content

118d sau B180 CDI


smeTM

Recommended Posts

Multumesc de opinii. Si eu tin sa fie marca premium. Ce mi-ai spus de A m-a cam pus pe ganduri... ma gandeam ca la o masina de 2000cmc si 109 cp, nu prea are ce sa se strice. Audi nu preaintra in discutie. Am avut Audi A4 din 2003, toate butoanele erau scorojite la 160.000 km.

De Honda Civic din 2006, 2.2 motorina ce parere aveti? Stiu ca e forum Bmw, si eu sunt fan Bmw dar o intrebare nu omoara pe nimeni... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de opinii. Si eu tin sa fie marca premium. Ce mi-ai spus de A m-a cam pus pe ganduri... ma gandeam ca la o masina de 2000cmc si 109 cp, nu prea are ce sa se strice. Audi nu preaintra in discutie. Am avut Audi A4 din 2003, toate butoanele erau scorojite la 160.000 km.

De Honda Civic din 2006, 2.2 motorina ce parere aveti? Stiu ca e forum Bmw, si eu sunt fan Bmw dar o intrebare nu omoara pe nimeni... :flowers:

 

Nu e masina premium shifty.gif

 

in rest despre Honda numai de bine.....fiabile.....prea frumoasa nu mi se pare ;)

Link to comment
Share on other sites

Am condus vreo doua zile de nevoie un mercedes din 2005 a180cdi modelul de 109 cp al unui coleg de munca :sick: , o panarama de masina,face marca de ras chiar si forumistii marcii o spun (nu toti,evident); deci ce sa zic, pozitie la volan foarte incomoda,spatiu interior mic, foarte foarte zgomotoasa, extrem de puturoasa, si aproape cheala (era modelul classic). Deci m-a lasat rece masina aia. E un fel de copilul prost al casei sau daca vreti sa fac o comparatie cu bmw, l-as compara cu cel mai chel e46 ti compact.:laugh:
Link to comment
Share on other sites

Asta vroiam sa zic, gasesti si 118d si b180cdi in banii astia (mai putin dotata, mai multi sau mai putini km). Ideea e sa intrebi la telefon pretul minim, nu sa mergi la autohaus si sa negociezi. Dupa aceea ii zici ca tu ai cu 200 euro mai putini decat zice el, si vezi daca merge... :thumbsup:

Ok, ajungi la autohaus cu masina mai mult sau mai putin "negociata". Ai 118d-ul in fata, 130.000 km, carte service, cheala (probabil). La ce te uiti?

1. Erori in bord? ce erori sunt naspa??

2. Vezi daca a fost lovita? Cum sunt imbinarile la caroserie, lonjeroane, in portbagaj??

3. Iei masina la testdrive, cauti ceva drum mai rau (poate gasesti si in tara lui Merkel)??

4. Frane pe drum, oprit motorul fara ambreiaj apasat (sa vezi daca trepideaza)??

5. ...... la ce sa te mai uiti??

Multumesc si sa aveti o duminica placuta.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu intrebi la telefon pretul minim e chiar tare. Nemtii care au masini bune de vanzare abia asteapta intrebarea asta ca sa scada 800-1000 de euro la telefon. Iar la autohausuri mai mult de 2-300 de euro nu cred ca scoti decat daca ai noroc sau masina are defecte. Ai vazut vreodata cum arata o seria 1 cheala comparat cu una cat de cat echipata? Iti spun eu, nu are absolut nimic premium in ea. Dar daca sotia vrea sa fie vazuta in seria 1 atunci go 4 it. Numai sa se opreasca cu laudatul la exterior, sa nu lase vreo prietena sa se urce sa vada interiorul de logan. La mine sotia a vazut o seria 1 full dupa care toate seriile 3 si 1 mai slab echipate pe care i le-am aratat nu i-au placut deloc.

De curiozitate, ca si eu ma uit dupa 120d 2006-2007 de ceva vreme, doar ca eu incerc sa ma duc undeva de la mijloc in sus ca si gama de pret. Am invatat ca nu exista masini bune si ieftine. Iar moshul neamt care are BMW si merge cu el la biserica duminica a murit de mult de tot. Sa ne zici ce ti-ai luat pana la urma. 118d are filtru de particule?

Edited by BV26CAT
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat 3 masini din Germania pana acum.

1. 530d-ul meu - mi-a lasat 300 euro *de la 15.800 euro la 15.500 euro). Am mers la autohaus, uauuu ce masina si mai mult de 300 euro nu a lasat. A facut factura cu vreo 3000 euro mai putin, rezulta vreo 500 euro impozit mai mic.

2. E200 cdi - iar aceiasi treaba 300 euro + smecheria cu suma mai mica in acte.

3. MB Vito. Asta era lovita. Nu se vedea bine in poze, credeam ca este ceva minor. Cand am ajuns acolo, era lovita fata, spate, stanga, dreapta. Si am mai si mers vreo 600 km din Karlsruhe sa vad masina. M-am enervat, am inceput sa-l cert pe irakian si el tot zicea ca-mi face pret bun. Reducere 1600 euro. Am luat masina, am facut-o cu 500 - 600 euro si merge de 6 ani de zile ca unsa.

4. Utilaj din Germania de 16.000 euro. Aceiasi treaba cu factura mai mica (a castigat omul vreo 1000 euro) dar mi-a facut cadou de 500 euro + fara TVA + reducere.

Is smecheri mari astia cu autohausurile. Si da, nu trebuie sa mergi acolo sa vezi masina, sa negociezi (cum am facut eu in 2 cazuri), ci negociezi la telefon, mergi acolo, vorbesti de factura, mai gasesti ceva zgarieturi si ... vezi ce iasa.

Link to comment
Share on other sites

Ai grija la rugina daca iei mercedes A sau B din 2005-2006 dupa 2006 s-a rezolvat problema.

http://www.autobild.de/artikel/korrosion-bei-mercedes-a-und-b-klasse-718568.html

 

A-ul si B-ul au aceleasi motoare, aceleasi turbine si motorul e pozitionat la fel.. un pic de spaima mecanicilor, dar in afara de asta: http://www.aclassinfo.co.uk/mypage.57.htm nu ai investitii prea mari. Intre 180cdi si 200cdi e diferenta de turbina si de frane, iar intre A si B nu e mare diferenta de spatiu. Grija mare la B-uri sa nu fie taximetre revopsite. Personal as alege un B200 cdi automata sau un A cu mai multe comenzi.. asta se parcheaza singur: http://www.autovit.ro/mercedes-benz-a-180-C27665249.html

 

Cu 7500 de euro cam greu un Bmw in mintile lui dar nici cu mercedes nu e usor.. Bafta la alegere si sa ne spui si noua cu ce te alegi. :thumbsup:

Edited by silverarrow
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca au filtru de particule, dar la inmatriculare nu mai conteaza si cand se infunda, il duci la cineva sa-l spele (cost 200 RON). Eu asa am facut la E60 si merge de 30.000 km. :thumbsup:

 

Cred ca pana la urma un Golf. :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ieri am cumparat masina: Bmw 118d, din 2006, 161.000km. Masina am cumparat-o din Munchen, direct de la proprietar. Are carte service, uleiul a fost schimbat din 15 in 15000 km (la Bmw) - ciudat pentru nemti. Am batut palma la 7100 euro (a lasat doar 200 euro). Am primit si jantele de aluminiu de vara. Ca optiuni, are doar senzori de parcare fata-spate.In rest, fara cotiera (trebuie schibata toata consola, sau pusa doar cotiera?).

Masina e foarte ingrijita, a avut casco pana in ultima clipa (a platit ultima rata la Bmw chiar cu banii nostri). Am gasit in torpedou un bec de pozitie de rezerva in ambalaj de Bmw - cred ca asta spune cam tot despre proprietar (o arhitecta de pana in 30 de ani).

Ce ma pune pe ganduri: intra cam greu in viteza I - parca unpic mai spre centru (am mai incercat un 118d si intra la fel - mai greu ca la E60);

dupa ce am mers cu 180km/h pe Autobahn, am prins un Stau. Dupa aceea, masina parca avea un mic tremurat in viteza I daca nu foloseam ambreiajul cu atentie. Am oprit sa alimentez si dupa aceea s-a comportat OK; am verificat uleiul si era peste maxim. Am mers la un service si mi l-a adus la nivel. De ce a bagat mai mult ulei - neatentie sau alt motiv??

In rest merge foarte bine, volanta nu are probleme, opreste fara vibratii, schimbul de ulei l-a facut acum 3000 km, e o masina ingrijita.

Nu ma asteptam sa am la 118d 180km/h in treapta a 6-a la doar 3000rpm. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Da, este varianta de 122cp. Nu stiu ce suspensii are, dar e foarte rigida (poate si de la runflat-uri). Pentru inmatriculare ce acte imi trebuie? Am contract de vanzare-cumparare (formularul de pe mobile.de), talon, cartea masinii, certificat de autenticitate. Sper sa nu mai trebuiasca nimic...

Nevasta e foarte incantata de masina. A spus ca bine ca nu si-a luat A-ul, B-ul sau alta masina. La banii astia chiar e cea mai buna varianta.

Ce ulei se foloseste la 118d? tot bmw 5w30?

Si lichid de servo ce culoare (parca merge greu servo)? ca parca erau doua culori...(scuze daca gresesc) :unsure:

Consola centrala cu cotiera la ce pret se invarte?

Link to comment
Share on other sites

Ieri am ajuns in Romania. Karlsuhe-Timisoara - 1300 km in 12 ore, viteza medie aproximativ 130km/h, consum 6,2 l/100km (rotile de vara, bancheta rabatata + bagaje) :thumbsup: . Masina se comporta foarte bine, are suspensie sport (asta nu stiu cat de bine e pentru drumurile noastre).

O singura problema: dupa ce opresc masina, scartaie ceva sub ea (cand ma misc prin masina). Asta doar vreo 30 de secunde dupa ce opresc motorul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.