Jump to content

Diferential 330i ZHP


verssatu

Recommended Posts

raport mai mare => viteza max mai mica in toate treptele

 

edit2: sau te-ar ajuta inca o viteza, a6a :)

 

Da, asta cu viteza maxima e mai putin importanta, ma gadila ideaa acceleratiei, imbunatita de la 6.5 la 5.6...bine, asta pe hartie fiind diferenta intre 330i normal si cel cu pachet ZHP

Link to comment
Share on other sites

:))) hahaha

tu crezi ce scrie pe hartie? ZHP este o var sport a 330i e46 , fabricat numai pt US, contine pachet M int/ext si ceva mici modificari la motor , are ~250hp nicidecum nu scade 1 sec la acceleratie pana la 100km/h

ca sa scazi 1 sec in acceleratie pana la 100km/h , cel putin pt 330i e46 iti trebuie marit cuplu binisor + minim 50-60hp, asta inseamna supraalimentare :thumbsup:

 

edit: vad ca nici macar 240hp nu are insa chiar asa am gasit si eu pe gugal, 5,6sec-100km asta inseamna ca e ceva mai usoara :)

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Da, asta cu viteza maxima e mai putin importanta, ma gadila ideaa acceleratiei, imbunatita de la 6.5 la 5.6...bine, asta pe hartie fiind diferenta intre 330i normal si cel cu pachet ZHP

 

 

Cu cat raportul e mai mic acceleratia e mai proasta. Vezi diferentiale de pe modele slabe gen 316 sunt 4.x:1 (necesita acest raport pentru a compensa lipsa de putere)

 

Diferenta de acceleratie la ZHP (respectiv timpi 0-100) vine de la altceva eventual mai multi cai putere sau mai usoara masina plus ca multe site-uri convertesc gresit mph in kmh ... 60 mph nu e tocmai 100 e mai putin.

 

Daca se pune problema de schimb iti recomand si eu un LSD si ai rezolvat problema. Intrebarea e daca merita pretul piperat ...

Link to comment
Share on other sites

Inainte sa imi iau 330xi-ul in USA, am ratat la mustata un ZHP, s-a vandut la cateva sute de dolari diferenta, m-am incurcat in licitatie pur si simplu si pana m-am dezmeticit era prea tarziu. Mi-ar fi placut mai mult, nu era nici foarte tare atins. Nu mai retin daca era automat sau manual.

 

ZHP n-a fost decat facelift. E vreo diferenta intre nonfacelift si facelift la 330i?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca 330i fara facelift are 5 viteze si cel cu facelift 6 viteze. Nu difera cutia si cardanul? Sunt fix aceasi dimensiune?

 

Al meu e facelift, 12/2002 si are 5 viteze, cred ca din 2003 pe la jumatatea anului s-au pus cu 6 viteze.

Edited by AR-79-DOC
Link to comment
Share on other sites

De fapt acum imi dau seama ca nu conteaza, chiar daca cutia si cardanul au lungimi diferite in functie de ce model de cutie este, ele oricum se termina in acelasi punct, practic cutia cu 5 viteze e mai scurta si are cardanul mai lung, si invers, cutia cu 6 mai lunga si cardanul mai scurt. Deci oricum poate pune diferentialul de ZHP chiar daca ZHP-ul are 6 viteze.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.