Jump to content

PROBELE LA OGLINZILE RABATABILE ELECTRIC LA E46


Recommended Posts

Buna ziua

 

Problema mea ar fi urmatoarea (si tare m-as bucura daca m-ar putea ajuta cineva de pe acest forum) : mi-am cumparat un 320D din 2000 de vreo o saptamana si printre alte optiuni are implicit si oglinzi rabatabile. Merg motorasele, nu e nimic de reprosat la capitolul asta, doar ca dupa ce apas butonul sa se plieze oglinzile, se pliaza langa geam, dar cand sa le deschid tot de la buton, se deschid pana la capota, nu se opresc in pozitia in care trebuie, adica sa am vizibilitate la ele in unghiul normal pentru a vedea masinile din spate, ci se opresc ca niste felinare de masini de politie din tura de noapte, orientate spre exterior stg respectiv dreapta, nicidecum spre spatele masinii, sa pot vedea in ele, si de fiecare daca cand parchez intr-un loc mai ingust masina, trebuie sa le rabatez manual, desi eu am oglinzi electrice la masina. Imi poate da cineva un sfat cum le-as putea `baga mintile in cap` sa se opreasca in pozitia normala, nu sa se roteasca pana in capat, aproape langa capota.

 

Astept si va multumesc. O zi placuta.

Link to comment
Share on other sites

Si eu patesc uneori la e90, cea de la sofer se da peste cap. O mai trag eu cu mana, apoi iar merge ceva timp si tot asa :)

 

Asa mi se intampla si mie. A mea se dadea singura peste cap, fara se apas butonul pentru rabatare, ma trezeam pur si simplu cu ea data peste cap. Am fost la reprezentanta BMW si mi-au zis ca este opritorul rupt si ca trebuie s-o schimb. Eu i-am rugat ca pana cand o voi schimba sa-mi scoata mufa oglinzii pentru ca era chiar enervant sa o aranjez cu mana de fiecare data cand ma urcam in masina, iar ei bineinteles ca au ales varianta mai usoara(ca sa nu mai dea fata de usa jos,cred) si mi-au scos niste fire de la mufa din spatele butoanelor geamurilor electrice.

 

Asadar, Alex Nastase, am o mare rugaminte: poti sa scoti panoul acela cu butoanele geamurilor electrice ca sa faci o poza mufei din spatele lui, sa vad si eu unde ar trebui sa fie infipte firele? Poza cu mufa si cu firele despre care vorbesc:

post-23623-0-72322700-1365344048_thumb.jpg

post-23623-0-25356700-1365344069_thumb.jpg

Edited by andrei03dna
Link to comment
Share on other sites

se deschid pana la capota

cand se deschid,incearca sa le opresti cu mana in pozitia dorita de tine ,care consideri ca e normala,si dupa aia pliaza-le din buton si deschide-le din nou din buton.S-ar putea sa ai surpriza sa se opreasca acolo unde le-ai "franat" tu cu mana.Eu asa am facut la doua e46 la care se dadeau peste cap ,si dupa aia n-am mai avut belea cu ele.Just try :thumbsup:

 

si inca ceva,poti sa-i faci o intrebare si lui XXL ,stiu sigur ca el a patit-o asa acu vreo doi ani cu niste oglinzi si paremi-se ca tot asa a rezolvat-o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.