Jump to content

DIFUZOARE FOCAL E 46


Guest sorren

Recommended Posts

Are cineva stock clima dedesupt?....m-ar interesa si pe mine o serie de sasiu al unei masini care asa e venit echipata din fabrica, sa-mi poot comanda un suport ptr ca daca nu imi schimb suportul unde e si bricheta nu arata ft bine...

ps:atasez poze cu cele doua modalitati de montare ale climei...

post-6287-1190490112_thumb.jpg

post-6287-1190490122_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

un dvd kenwood ddx 6027...ce sistem de boxe (boxe fata, spate, woofer si amplifuri)ai recomanda pana in 1500euro care sa sune si tare si bine?

286866[/snapback]

 

DLS fata-spate duse de un JBL. maleajul intre cele 2 tipuri de sunet ale celor 2 producatori este destul de satisfacator si nici la buzunar nu te rupe. insa daca vrei sa te duci mai mult spre SQ, ar trebui si amplifuri DLS (asta ca sa nu zic de ceva mult mai bun care te va saraci complet :blink: )... din pacate cele destul de puternice sunt si destul de scumpe...

 

cauta ce se potriveste pe dimensiuni din seria Reference de la DLS. woofer iti recomand un DLS Reference w612 / Reference MW110 / Reference MW10 in incinta trapezoidala bass-reflex (daca prefer puterea) sau in incinta sealed (daca preferi SQ-ul). in toate cazurile are sens wooferul daca ai sac de ski si cotiera spate - dai jos tot ce e pe acolo si pui o grila de genul celor care protejeaza difurile - astfel o sa ai o comunicare directa in bass-ul din probagaj si incinta masinii in cazul in care dai cotiera jos.

 

daca nu te descurci cu alegerea difurilor posteaza si o sa iti spun exact ce si cum...

Link to comment
Share on other sites

DRE ... hu este super ... iar cele 3 preamplificari ... sunt mai mult decat satisfacatoare ( 5V ) ... !

 

incepem cu partea de sub bass ... tinand cont ca este o masina antifonata ... si pres ca este un sedan .. nu este touring ... iti recomand cilindrul ca fiind compromisul cel mai bun ca sunet si spatiu ocupat !!! infinity 1200T amplificat de dls ca23 sau ca21

 

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a...nity/REF_1200T/

http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoa...S/CLASSIC_CA12/ ( pe astal prefer fiind mono .. special pt sub )

 

pe parte de inalte si mid bass ... e cam greu la BMW !!! :blink: :)

dami si mie niste dimensiuni ale difurilor deja existente !

din cate cred ( stiu ) difurile fata sunt de 10cm ... iar pe spate de 13 ...

 

astept datele astea apoi ... terminam si aceasta parte de inalte si midbass !

 

numa bine !

Link to comment
Share on other sites

DRE ... hu este super ... iar cele 3 preamplificari ... sunt mai mult decat satisfacatoare ( 5V ) ... !

 

incepem cu partea de sub bass ... tinand cont ca este o masina antifonata ... si pres ca este un sedan .. nu este touring ...

 

287458[/snapback]

THX...nu chiar...este coupe :blink: ...pe spate sunt de 16 si pe fata de 13(ambele perechi sunt rotunde)...as prefera ca ptr woofer sa-mi recomanzi niste difuzoare nu boxe ptr ca as vrea sa-mi fac o cutie custom(arata mult mai bine dupa parerea mea)si de asemenea as vrea sa se apropie de 1000w, iar ptr boxele de pe spate as vrea sa decupez mai mare locasul si sa-mi pun difuri mai mari(ovale)

Link to comment
Share on other sites

bun .. vad ca ai planuri mari ... hai sa teaduc putin cu picioarele pe pamant ! :blink:

 

1 la mana ... difurile ovale se aud ceva mai bine ( coboara mai bine in freq ) decat cele rotunde ... dar ai grija ce castigi in dimensiune sa nu pierzi in prinderea lor ... montajul propriu zis !

 

2 nu ai nevoie de 1000w pt a face muzica in aceasta masina ... 3 400 w cu cap te rezolva ! gandestete in felul urmator ... un amp bun ... la 1000w la 1 2 sau 4 ohmi ... te costa ... 12 20 si 25 mil ... in aceeasi ordine ... impedantza pretz !

 

3 la 1000w schimbam nene alternatorul ... cat este unul de bmw ?! 3 400 euri ( iti convine ? ) .. ... bun 1000w ?! iti trebe deep cicle ... la un 12 13 mil ... ( iti convine ? ) .. din nou 1000 w .. ai nevoie si de condeu ... macar 5F ... ink 4 6 mil ... ( nu mai scriu dc iti convine ca sa nu te supar ) :) ah ... ink ceva ... cabluri de 30mm2 ... ink 3 mil si alea ...

 

4 nu am foarte mari tangentze cu BMW .... muzica am facut pe seria 5 ... pe seria 3 din 99 ... maruntzel pe septar ... dc ai niste poze .. mair fi de mare ajutor ... ma intereseaza genul caroseriei ... ai zis cai coupe .. ( habitaclu comun cu portbagajul !? ) .. usile fata ... chiar desfacute ( in fata ai incinte ca la 5 ar ?! ) ... poze pe spate ( deck ul .. unde vrei sa pui ovalele ... si apoi continuam discutia !

Edited by shokaliptiku
Link to comment
Share on other sites

condensator de 5F pt un woofer de 400w ?!?!?!?!?!?!?!?!

 

ca difurile nu au varfuri de consum atat de mari....

 

mestere priceperea ta se rezuma la a cauta niste difuri pe anumite site-uri si a face niste recomandari asa prin prisma "eu cred ca"?????

coborarea in frecventa a unui dif nu are nici o legatura cu forma sa....

recomanzi ca incinta pt woofer cea mai proasta incinta din orice pct de vedere (SQ/SPL)????

 

no offence dar nu esti la prima afirmatie cam pe langa legata de sunet...

oricum este de apreciat dorinta ta de a ajuta...

Link to comment
Share on other sites

@ DRE: uite un exemplu de sistem decent pt tine

 

fata : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Reference_R5A/

spate : http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../Reference_R6A/

amplif : http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoa...o/JBL/GTO_75.4/

 

lasa wooferul pe mai tarziu. pana o sa gasesti o solutie cu antifonarea.

ori schimbi bancheta spate, ori daca nu ... cam naspa.... antifonarea este extrem de buna si am vazut beamere cu 1000w rms in porbagaj iar in incinta nu intra bass-ul... doar porbagajul zornaia ca dracii.

 

mai ai o alta solutie legata de woofer - cineva de aici de pe forum a incercat-o si spune ca rezultatele sunt bune... dai niste gauri in polita din spate si astfel porbagajul comunica direct cu incinta masinii

Link to comment
Share on other sites

ok, hai sa cadem la pace, sa nu fie nici 300w nici 1000w :blink: mergem pe ceva intre 600-800w

portbagajul nu e comun cu habitaclul dar am o cotiera si daca merg cu ea lasata si daca scot si izolatia de burete cred ca o sa se auda destul de bine basul din portbagaj

pe spatre nu vreau neaparat ovale ..dar as vrea sa aiba ceva putere

statiile (m-am gandit la 2:una pe un canal ptr woofer si una pe 4 canale ptr cele 4 boxe din masina) le pun in portbagal unde e roata de rezerva

boxele pe fata au 13 cm si pe spate 16 dar nu stiu daca gasesc boxe puternice la dimensiunea asta.

ps: iti atasez cateva poze cu masina

post-6287-1190625463_thumb.jpg

post-6287-1190625480_thumb.jpg

post-6287-1190625565_thumb.jpg

post-6287-1190625606_thumb.jpg

Edited by DRE
Link to comment
Share on other sites

boxele pe care ti le-am precizat mai sus sunt destul de puternice.

da jos tot ce este in spatele cotierei, si pune in loc un grilaj de protectie ca sa nu arate rau. cand vrei bass lasi cotiera jos.

iti ajunge si un woofer de 400 w in incinta bass-reflex trapezoidala sau sealed daca preferi SQ

Link to comment
Share on other sites

c0sta cred totusi ca nu citesti bine ... am zis in cazul celor 1000w ... nu la 400w ...

miar fi placut sa fii atent inainte de a critica .. sau de a categorisi lumea cu sarcasm ...

 

si dc crezi ca este vb de vorbit din auzite ... sau cat de mult sau de putin cunosc ... te invit sa ne prezinti si noua din cunostintze si din realizari ... poate ne dam seama cat de amarat sunt !

 

dre imi cer scuze pt offtopic ... sau dc am deranjat cu ceva !

Edited by shokaliptiku
Link to comment
Share on other sites

dre o precizare ... tipul incintei pe care tiam propuso ... este unul din cele care se fac auzite si simtite in masinile bine antifonate ! am incercat mai multe feluri de incinte in seria 5 .. si doar cilindrul si band pass ul se fac bine auzite !

 

o intrebare ? vad ca userul c0sta iti recomanda r6a pe spate ... care sunt componente cu tw ... la seria 5 ai locul de mid bass pe deck si loc de tw in usile spate ! este la fel si la tine !?

 

am vazut ca intrun post ai precizat ca vrei doar dif ... siti faci singur incinta ... cat spatiu vrei sa compromiti din portbagaj ?!

 

si ink o intrebare pe care treb so pun de la inceput ... ce te tenteaza mai mult ?! spl sau sq ?! ( bineinteles pt utilizare de zi cu zi ... pres ca nu te intereseaza competitii ! )

Link to comment
Share on other sites

tot respectul costa ... nu ma deranjat ca mai apostrofat .. ci pt ca nu aicitit cum trebe si ... nusi aveau rostul niste cuvinte ! :blink:

 

si eu am vrut sa fiu putin uracius ... si team intrebat pe tine .. maestre :) ... ce realizari ai in domeniu car audio .. ce masini ai pregatit ... proiecte realizate ... poate chiar masinutza ta ... :) !!! ( no lua in nume de rau ... incerc sa destind putin situatia )

 

o intrebare , dar as vrea sami rapsunzi cu sinceritate : ai auzit dls recomandate lui dre .. si dc da .. unde ?!

 

dre... imi mai lipseste ceva .. zimi si mie ... difurile actuale ( de pe masina ta ) au incinta !?

 

numa bine ! :)

Edited by shokaliptiku
Link to comment
Share on other sites

pe f multe masini, inclusiv pe una din masinile mele....

pe care am avut 3 sisteme complet diferite. acu am pe ea DLS.

 

am auzit cam tot ce se putea auzi de la DLS precum si de la multi altii - si ma refer aici la Brax, Helix etc. am facut sisteme pe destul de multe masini... nu ca m-as ocupa de asa ceva - sunt doar un maniac al sunetului.

 

lamurit acum?

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

dre o precizare ... tipul incintei pe care tiam propuso ... este unul din cele care se fac auzite si simtite in masinile bine antifonate ! am incercat mai multe feluri de incinte in seria 5 .. si doar cilindrul si band pass ul se fac bine auzite !

 

o intrebare ? vad ca userul c0sta iti recomanda r6a pe spate ... care sunt componente cu tw ... la seria 5 ai locul de mid bass pe deck si loc de tw in usile spate ! este la fel si la tine !?

 

am vazut ca intrun post ai precizat ca vrei doar dif ... siti faci singur incinta ... cat spatiu vrei sa compromiti din portbagaj ?!

 

si ink o intrebare pe care treb so pun de la inceput ... ce te tenteaza mai mult ?! spl sau sq ?! ( bineinteles pt utilizare de zi cu zi ... pres ca nu te intereseaza competitii ! )

287839[/snapback]

 

ma cam bagi in ceatza cu tw-ul asta :blink: tot ce pot sa-ti spun e ca nu am usi spate si deci nici boxe pe ele :)

ma gandeam ca daca imi ramane jumatate din portbagaj e ok...avantajul la cutiile custom e ca valorifica la maxim spatiul si arata mai bine dar daca credeti ca un cilindru s-ar auzi mai bine...no problem

sunt tentat mai mult de spl decat de sq sa zicem intr-o proportie de 60-40 %, sigur nu pentru competitii

Link to comment
Share on other sites

dre... imi mai lipseste ceva .. zimi si mie ... difurile actuale ( de pe masina ta ) au incinta !?

287844[/snapback]

pe spate au o incinta metalica pe care presupun ca trebuie sa o tai ptr a face loc unor difuri mai mari, iar pe fata nu stiu :blink: n-am desfacut inca usa

Link to comment
Share on other sites

... dre ... am primit niste "reprosuri" pt unele chestii pe care leam afirmat .. si pe buna dreptate ! ... hai so luam de la cap la coada !

 

cati bani ai de investit !?

ce modificari esti dispus sa faci masinii !?

ai zis ca te intereseaza SPL60% .... nu vreau sa zignesc ... te intreb : ai idee ce ins SPL !? ... sute de euro numai in insonorizant ?!

 

un mic exemplu : http://realmofexcursion.com/videos.html

NDMstang65's video of Greg and Cinda Welch from Team Welch. Their setup contains two Solo X 18's and eight Kicker 1200.1 which hit 169.8dB.

 

ink odata nu vreau sa jignesc ... vreau doar sa fiu sigur ca stii ceti doresti .. si ca esti dispus sa faci multe pentru a ajunge undeti doresti !!!

 

numa bine !

Link to comment
Share on other sites

... dre ... am primit niste "reprosuri" pt unele chestii pe care leam afirmat .. si pe buna dreptate ! ... hai so luam de la cap la coada !

 

cati bani ai de investit !?

ce modificari esti dispus sa faci masinii !?

ai zis ca te intereseaza SPL60% .... nu vreau sa zignesc ... te intreb : ai idee ce ins SPL !? ... sute de euro numai in insonorizant ?!

 

un mic exemplu : http://realmofexcursion.com/videos.html

NDMstang65's video of Greg and Cinda Welch from Team Welch. Their setup contains two Solo X 18's and eight Kicker 1200.1 which hit 169.8dB.

 

ink odata nu vreau sa jignesc ... vreau doar sa fiu sigur ca stii ceti doresti .. si ca esti dispus sa faci multe pentru a ajunge undeti doresti !!!

 

numa bine !

 

ps : link ul deschidel cu explorer ... mozila nu permite !!!

Link to comment
Share on other sites

... dre ... am primit niste "reprosuri" pt unele chestii pe care leam afirmat .. si pe buna dreptate ! ... hai so luam de la cap la coada !

 

cati bani ai de investit !?

ce modificari esti dispus sa faci masinii !?

ai zis ca te intereseaza SPL60% .... nu vreau sa zignesc ... te intreb : ai idee ce ins SPL !? ... sute de euro numai in insonorizant ?!

 

un mic exemplu : http://realmofexcursion.com/videos.html

NDMstang65's video of Greg and Cinda Welch from Team Welch. Their setup contains two Solo X 18's and eight Kicker 1200.1 which hit 169.8dB.

 

ink odata nu vreau sa jignesc ... vreau doar sa fiu sigur ca stii ceti doresti .. si ca esti dispus sa faci multe pentru a ajunge undeti doresti !!!

 

numa bine !

 

ps : link ul deschidel cu explorer ... mozila nu permite !!!

287986[/snapback]

scuze de dublu post !!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

nu sunt sigur dar banuiesc ca spl-ul inseamna nivelul de "zgomot" adica dB iar sq e calitatea sunetului

eu vreau sa investesc pana in 1500 euro si ma intereseaza sa obtin un compromis intre calitate si putere, adica nu mai intereseaza sa am nici cel mai fidel sistem dar nici cel mai "zgomotos"...vreau ceva intre..."compromisul ideal" :blink:

modificari?...nu vreau sa o "ciopartesc toata" dar nu ma deranjeaza sa mai tai pe ici pe colo sau sa pierd jumatate din portbagaj..

Edited by DRE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.