Jump to content

DIFUZOARE FOCAL E 46


Guest sorren

Recommended Posts

In viitorul apropiat vreau sa fac un upgrade la difurile masinii, am auzit ca focal ar avea un set special conceput pt e46, am cautat la ei pe site, dar nu am gasit nika

 

pe masina am 10 difuzoare(6 pe usile din fata, doua bass medii, 2 medii, 2 inalte, pe usile din spate 2 medii, iar pe spate doua joase si medii), dar nu sunt harman & kardon, sunt niste oem-uri.

 

stiti ce dimensiuni au cele de la focal? adica incap in lacasurile respective? incurca angrenajele de la macarale? etc?

am gasit cateva topicuri cu ceva dimensiuni dar erau impartite parerile vis-a-vis de dimensiuni. ma intereseaza informatii sigure :blink:

 

ati auzit de asa ceva?

 

p.s. ieri mi-am reinstalat sub-ul si statia (luate de pe vekea masina) iar semnalul a fost luat de pe difurile din spate, "firma" care a facut asamblarea mi-a spus ca head-unitu` meu (16:9) nu are iesire speciala de sub. + plus ca m-a asigurat ca sunetul este acelasi(nu prea imi vine mie sa cred da na :)) voi ce ziceti? are iesire de sub special? sunetu e acelasi?

 

merci

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

hu stok nu are iesire de preout ! diferentza intre preout si conectarea facuta cu ajutorul adaptorului HIGH LOW este ca pe preout ai claritate si mai mult volum ... fata de adaptor ! dc iei semnal numai pt statia ce alimenteaza subul claritatea nu se simte asa de mult ( ca at cand ai amplifica difuri ) dar se simte o scadere in volum !

 

focal face difuri de la 10cm pana la 17 cm ... si difuri de diferite marimi ajungand pana la 42cm ( dc nu ma insel ) !

tin sa teanuntz de peacum ca HU te trage inapoi ... ai sati pui alte difuri si sunetul no sa se schimbe app deloc ! iar dc teai gandit la focal ins ca ai ceva bani de investit in sonorizarea masinii .. plus ca sar putea sa mai ai nevoie de cel putin inko statie !

Link to comment
Share on other sites

mercic pt rasp

 

headunitu` ma gandeam sa-l schimb cu un pioneer avic acela de 40GB, dar nu imediat, cu difurile, da, vreau sa investesc ceva in sonorizare, dar auzisem ca sunt deja kituri pt e46 . . . de aceea ma interesa un pret ceva

Edited by sorren
Link to comment
Share on other sites

deci ... focalul este una din firmele producatoare de difuri dedicate SQ ... entry level is ieftine .. dar nu sunt cine stie ce ... celelalte clase sunt f scumpe ! pregatestete sa dai minim 27 mil pe o pereche de difuri cu II componente .. ca sa nuti zic de pretul celor cu 3 componente ! :blink:

 

dc vrei sa teapuci sati faci muzica in masina .. incepe cu HU .. este cel mai important .. si singurul care trage sistemele stok in spate ! schimba HU si ai sa ajungi la o claritate mai mare la un volum mai mare ... cu aceleasi difuri !

 

dupa preferintzele pe care le ai .. gandestete la un HU cu 2 sau 3 preout ( depinde de cate statii o sa ai pe masina .. si cum ai sa le folosesti .. iti explic doar in cazul in care te intereseaza )

 

apoi cu difurile ... amplificate sau nu ... va treb sa faci alta cutie .. sau sa incerci alt sistem de prindere al difurlui ( dc nu ma insel aveti cutii subdimensionate pe usi .. volum mic .. si gaura de prindere pt 13cm ) !

 

si problemele de bass ... in sedan .. depinde de preferintzele tale de sound ... bass prezent dar nu sati zdruncine rinichii ... sau ... un bass puternic ...

 

mai mult ca sigur am omis ceva ... :) ... dc e asa intreabama again !

 

numa bine !

Edited by shokaliptiku
Link to comment
Share on other sites

asa este. basul in bmw este putin propagat din portbagaj, am un dif de 1000W RMS si nu este ceva care sa te dea pe spate, caut o bancheta care sa se rabateze sau care sa aibe "gaura" pt schiuri, atunci o sa fie ceva decent.

 

ai dreptate cu HU, cred ca ma voi orienta spre acela pt moment.

 

mercic

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de un alpine SWX-1042D, iar din specificatii rezulta puterea :) . . . din pacate "zgomotul" pe care il genereaza are putin decibeli . . . de aici performanta ceva mai slaba. . . . si mai este si castigator EISA :blink: "· EISA(European Imaging and Sound Association)2005-2006

— Mobile Subwoofer (SWX-1042D)"

Incinta a fost fauta la un "meserias" recomandat de cei de la tornado(muncitor omu` dar nu prea stiutor din ce l-am citit eu)

 

Iar statia este un DLS CAD 11 decenta zic eu.

Edited by sorren
Link to comment
Share on other sites

am citit multe review-uri pe net, iar oamenii erau super incantati de el, cica "rupe" . . . mie nu mi se pare tinand cont ca are 1000 RMS si mai este instalat si profi zic eu, cu fire 0 AWG . . . ma rog . . .

am ascultat un hertz de 1000 RMS, nush daca va putetzi imagina tabla si luneta umflandu=se cam cu 0.5 cm la bass puternic, dar asa este, vazut cu okii mei, este vb de un renault megan . . . incredibil, asta al meu nici 15% nu face, ceva e ciudat :blink:)

Link to comment
Share on other sites

din specificatii rezulta ca diful tau are 2 bobine de 4 ohmi ... deci ai II posibilitati de legare a subului :

1) paralel --> 2ohmi ... 1000W

2) serie --> 8 ohmi ... 1000W

 

specificatiile ampului zic :

* 4 ohm (0,4% THD): 400 W

* 2 ohm (0,7% THD): 750 W

* 1 ohm (1% THD): 1050 W

 

din pacate cei care teau indreptat spre aceasta combinatie ... ori nu au vrut sa scape de scule .. ori nu ai dus capul !

 

cred cai f usor de observat ca diful nu se pupa cu statia !

 

ai nevoie de statie care sa debiteze la 2 ohmi cel putin 1000W sau ( dar nai sa gasesti asa ceva ) statie care sa debiteze la 8 ohmi cel putin 1000W !

 

intotdeauna ampul se ia ceva mai mare decat diful !

din pacate la alpine se plateste f mult brandul ... nu face cat costa ! pacat !

 

ai avea o sg varianta ... vinde DLS si iati un un JBL 1201.1 ( 1114w la 2 ohmi )

este cea mai ieftina varianta ... dar ai si ceva dezavantaje ... nu are filtru subsonic !

http://www.be-loud.ro/produse/Amplificatoa...JBL/GTO_1201.1/

 

dc ai ceva intrebari ...

Link to comment
Share on other sites

Merci pt explicatia detaliata, diful in sine si/sau incinta nush cat de grozave sunt, mi-ar placea sa le testez pe o statie puternica si sa vad daca renteaza sa=l schimb si pe acesta.

Statia propusa de tine pare ok, am sa merg sa o testez sa observ cum se aude inainte de achizitionare;)

Link to comment
Share on other sites

p.s. ce face filtul subsonic? din denumire pare ca ar filtra niste sunetele de joasa frecventa sau le lasa doar pe acelea sa treaca(mi se pare mai logic asa) spre diful de bass.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest sorren
intre timp am dat alpineul si am luat hertzul amintit mai sus . . . impresionant . . . ce pot spune :blink:) . . . cu banketa cu tot . . . arunca portbagajul in aer . . . fenomenal diful asta:D Edited by sorren
Link to comment
Share on other sites

Guest sorren

ma atrage mai multe sq-ul in detrimentul spl-ului, numai ca pe alpine nu aveam nici una nici alta . . . macar acum am spl cat sa-mi iasa si pe oki, urmatorul pas este de a schimba hu-ul . . . cel standard 16:9

 

- am tot vazut niste hu-uri pe ebay, unele nonameuri si altele de la jvs pe la 600 eur . . . mi se par ok, sa mai citesc din review-uri si postez la ce m-am hotarat.

 

- voi aveti ceva idei in acest sens?

Link to comment
Share on other sites

presupun ca te referi la HU 2DIN- nu de alta dar la 1DIN gasesti scule bune da strici toata frumusetea bordului.

 

eu daca as fi in locul tau (bine acum depinde si daca ai banu de dat pe scula) mi-as lua Pioneer

AVIC Z2

http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/p...etailsComponent

sau

AVIC D3

http://www.pioneerelectronics.com/pna/v3/p...etailsComponent

 

si au amandoua 3 RCA pre-out

 

eu mai astept pana se mai ieftinesc. ca vreau un HU 16:9 ca sa nu stric bordul si in plus calitatea sunetului sa fie ok ca sa am ce trimite la difuri.

 

mai exista si posibilitatea achizitionarii unui mp3 2DIN bun de la clarion:

WXZ468RMP

http://www.clarion.com/gb/en/products/2007...6412231658.html da e urat cu spume

sau cu navigatie MAX678RVD

http://www.clarion.com/gb/en/products/2007...8044080854.html

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

SQ cu HU stock e o notiune incompatibila, eu am un JVC cu DVD, super ok si sfatuiesc orice pasionat de muzica sa schimbe HU care e de-a dreptul infect.

Sorren parca tu m-ai intrebat de gaura data in policioara pe care stau boxele in spate, am dat-o la un atelier de mobila :blink:, mi-au luat 20 de lei.

Ai un id de mess, as vrea sa vin sa "vad" si eu cum se aude la tine, eu am un sub de 250 rms, si vreau sa vad daca se merita sa iau ceva mai puternic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.