Jump to content

Vrea sa desfac bordul


90mat

Recommended Posts

Pe net am gasit mai multe site-uri care te invata cum sa rezolve cele mai uzuale probleme aparute la motocicleta. Astfel, am aflat ca pentru rezolvarea problemei cu vitezometru trebuie dat jos bordul si curatata partea electonica a acestuia care de obicei se oxideaza. Pina aici nimic deosebit, doar ca incercind sa dau jos bordul, am desfacut cele doua suruburi care fixeaza bordul de furca (juguri) in continuare am constata ca firele care intre in bord sunt prinse intr-o mufa pe care nu stiu cum sa o scot. Asa ca intrebarea mea ar fi daca ai putea sa-mi spui cum este introdusa mufa in bord, are doar picioruse sau este prinsa si cu un surub? Daca are cineva o solutie la problemele mele sau daca stie o alta metoda ptr. rezolvare lor va rog sa-mi spune-ti si mie. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut :) la mine, K100 RS am desfacut bordu' si am schimbat toate becurile din interior!

Dupa ce desfaci cele doau surubri de care vorbea-i, rasucesti (cat se poate) bordul sa ai suficient acces in partea din spate. Acolo cu o surubelnita (in stea) scurta, desfaci o protectie a mufelor (atentie la garnitura de etansare) cam de marimea unei cutii de chibrituri, prinsa in pertea centrala cu un singur surub.

Apoi tragi pe rand si cu grija (nu de fire) cele doua mufe similare cu cele de la unitatile CD-ROM sau flopy si gata, e liber. :blink: recomand un spray WD-40 are sa te ajute la curatat. Daca vrei sa umbli si inauntru povestea continua, doar da-mi de veste :)

bafta, spune cum te-ai descurcat

Edited by low gear
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa desfac bordul. Mufa era prinsa cu un imbus.

In continuare am constatat ca piciorusele de la circuitul vitezometrului cu toate ca nu erau oxidate, deci problema trebuie sa fie in alta parte. Ramine de vazut unde.

O sa verific si continuitatea cablului care vine de la senzorul de pe cardan.

P.S. Vreau sa scimb si eu culoarea becurilor din bord, vreau albastre. Tu cu ce becuri le-ai schimbat? Multumesc ptr. sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

"P.S. Vreau sa scimb si eu culoarea becurilor din bord, vreau albastre. Tu cu ce becuri le-ai schimbat? Multumesc ptr. sfaturi."

 

Eu am pus becuri transparente (fara nuanta) asha cred ca sunt toate(initial). Cele colorate au o caciulita de cauciuc peste ele, de ex: la mine erau verzi, dar le-am dat jos!

Edited by low gear
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.