Jump to content

BMW 118D Uzura mare motor - pistoane


hmhbv

Recommended Posts

Eu zic asa : Totul depinde de intretinere si exploatare... ca daca auzi cum bate lantul de la distributie in carcasa motorului in caz ca e intins, il verifici schimbi ce ai deschimbat si nu mai ai probleme... eu chiar nu inteleg cum a ajuns motorul de pe masina mea in halul asta ... acum daca se fisureaza la 4000 - 5000 km e defect de fabricatie in caz ca nu a fost lovit si aici ar trebui sa intervina BMW-ul si sa il schimbe... oricum nu pot sa ma plang de masina ... inafara de motor arata si se comporta brici.
Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la curea de distributie. Intervalul difera de la marca la marca... La audi spre exemplu, la motoarele CR se recomanda la 180.000km. La PD-uri era la 90.000 pana prin 2005, apoi s-a trecut la 120.000km.

 

60.000 e garantia data de serviceurile non reprezentanta, care comercializeaza in general piese aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg asta cu "aratatul cu degetul"

 

Ca sa fi sigur ca nu platesti reparatii in primii ani, trebuie sa cumperi o masina noua pentru a beneficia de garantie. O masina sh este loterie. Intotdeauna!

 

Apoi, daca la un tip de motor se rupe lantul, sau se sparge blocul motor etc. de ce sa nu se posteze pe forumuri? Ca se creeaza panica? :wacko:

 

Pai in primul rand, panica nu ar trebui sa se creeze. Cine cumpara o masina dupa 2-3 postari pe un forum, e doar vina lui

In al doilea rand, nu vad de ce utilizatorii sa ascunda problemele cand BMW ar putea sa o faca facand un recall sau un anunt, nu o descriere in PUMA si la 2 luni un alt PUMA cum ca piesele recomandate anterior sunt Ok insa nu sunt in stoc, distributii inlocuite la 20k km, sau rupte la 90k km...

 

Ok. Este mai sensibila distributia la N47. Bun. O schimb. Insa cu ce? Fiindca nici ei nu stiu cu ce trebuie schimbata... sau daca stiu, nu gasesti piese :hairy:

Vorbind despre recall, am fost de curand pana la reprezentanta si am facut un test drive cu 320xd ca inca sunt in dubii daca sa cumpar sau nu varianta inegrala; si ii zic tipului de acolo de problema lantului de distributie si el spune: "povesti"; eu ii spun ca un prieten de al meu s-a dus chiar la ei cu masina pe platforma pentru ca s-a rupt lantul si i-am intrebat de ce nu fac recall; sa vezi ce a zis: "BMW nu considera asta o problema datorata calitatii producerii motorului ci vina utilizatorului" WTF??????????

Si eu il intreb: Chiar vorbiti serios acum? El: de asta a-ti venit?

deci eu ma gandesc sa ma duc cu sacosa de bani la ei si asta e raspunsul lor la un potential client care se gandete sa cumpere o masina cu motor din acela!!!!

Felicitari!!!

Edited by tutorial
Link to comment
Share on other sites

Nu e complot. Oricum sunt cazuri rare si e bine ca lumea sa fie informata dinainte ce cumpara.

Eu personal am 2 N47 in garaj si sunt f multumit de ele. As mai lua una pe viitor,tot N47.

Si tind sa cred ca posibilul defect de fabricatie sau neglijenta proprietarului sunt in proportie de 50-50.

 

cazurile nu sunt rare devreme ce exista un buletin tehnic si piese upgradate.

Daca erau rare nu exista nici un buletin tehnic special si nici pomeneala de lista de piese cu versiuni diferite aplicate la cazurile descrise in BT, in functie de loturi de productie etc etc...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

de regula ala se face daca ai cazuri cu problema aparent tipica, descrisa in manual, se efectueaza reparatia conform manualului si ala vine inapoi cu aceasi defectiune.

Intr-un caz dinsta, problema escaleaza la nivel ceva mai sus, se implica ceva ingineri care studiaza cazul mai profund, se cuatifica daca in condtii de exploatare normala mai poate aparea suficient de des, si daca e cazul se face un BT.

Nu as putea sa bag mana in foc ca asa se face si la BMW, cineva de la mercedes DE mi-a explicat ca la ei asa functioneaza BT-urile..

Dar cam asta e procedura standard la orice inseamna suport tehnic, inclusiv la IT

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.