Jump to content

tableta in e46


Recommended Posts

Meniul si mie mi se pare ca dracu...la radio e hidos de-a binelea.

Am gasit ceva review pe e46fanatics si pe un forum francez, de pe care sunt videoclipurile de mai sus. Toti zic ca se comporta ok, nu au probleme, in ciuda meniului kitsch-os.

Link to comment
Share on other sites

Meniul si mie mi se pare ca dracu...la radio e hidos de-a binelea.

Am gasit ceva review pe e46fanatics si pe un forum francez, de pe care sunt videoclipurile de mai sus. Toti zic ca se comporta ok, nu au probleme, in ciuda meniului kitsch-os.

exact ma tot uit la el si efectiv nu as putea sa-l las aprins arata ca o manea :))) Lipseste un soi de flash , stroboscoape ca sa fie meniul complet

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

In privinta meniului, Eonon e lux pe langa Erisin :))

 

 

Oricum eu nu prea ascult radio, dar daca mi-as lua Erisin nu as mai asculta deloc.

 

La Erisin, meniul pt card e relativ ok. Nu se compara cu Eonon, dar nah:

 

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Am gasit si topicul pe forumul frantuzesc: http://www.forum-bmw.fr/autoradio-2din-erisin-recapitulatif-tres-bon-produit-t56673.html

 

Cel care a pus si clipurile pe youtube are unitatea din Decembrie 2012 si inca functioneaza perfect si e multumit de ea. Sunt 166 de pagini pe topic, cam greu cu franceza dar cu cat stiu + google translate am inteles ideea de baza: e multumit.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

mda , la 1500 ron acum nu poti avea max de pretentii , cum dynavin si-au luat figuri in cap cu preturile alea . eu sunt convins ca tocmai ca au dat distributia la diversi dealeri s-au ridicat preturile , probabil ca au un cost de productie la fel ca si eri eo si alte chinezarii de gen dar cum trebuie sa manance toti o paine aia e ... E bine ca au concurenta totusi Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Dynavin e mult peste restul chinezariilor (aici fac referire strict la platforma D99 care preia si informatiile de la OBC si PDC, dar si Dynavin tot o chinezarie e, si si Dynavin si Erisin si Eonon sunt facute in acelasi loc in Shenzen) dar si-au cam luat-o in cap cu preturile. Adica sunt putin exagerate. Dar daca le vrei pe toate, platesti.

La ce pret au, Erisin si Eonon eu zic ca sunt ok.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

kenbobo,la cate ai scris pe aici si ai prezentat,mai mai ca m-ai convins si mai mult sa caut o navigatie :). 2 intrebari am si eu totusi,de fapt numai una e o intrebare exacta,cea de-a doua este mai mult o necunoscuta :

 

1. daca iti montezi o navigatie de genul celor prezentate de tine sau o dynavin sau orice alta,comenzile de volan vor mai fi functionale pe ea?

 

2. iar asta,nu stiu,am vazut si pe forum aici la vanzari,dar mi se pare exagerat: cum de costa o navigatie si la 3200 lei in conditiile in care prin germania,anglia gasesti si la preturi de cum ati zis voi,de 350 euro ?! ( de la 350 la 700,wtf la care mai bagi si montajul si legaturile aferente)..

Link to comment
Share on other sites

1. Da. Navigatia fiind dedicata pentru masina, iti vor ramane toate comenzile de pe volan perfect functionale.

2. Ce ai vazut tu pe forum e Dynavin. Acela e cel mai scump. Il gasesti si la noi la importatorul oficial de Dynavin, firma Edotec (la pretul de ~3200 lei) sau pe la 650E (la colegul veyron1000cp, de exemplu), dar si afara Dynavin-ul tot scump e. Restul ce se gasesc pe la noi, la 2100 lei sau in jurul acestei sume, sunt pur si simplu cele care le gasesti si afara de la 350$ in sus, numai ca au umflate preturile, ca doar trebuie sa manance o shaorma si persoana care le-a importat si le vinde.

 

 

LE: Bine, la pretul initial se mai adauga transportul + taxe, dar pretul real tot nu e cel la care se vand la noi, ci mult mai mic (si cu 500 lei mai mic in unele cazuri).

Edited by Kenbobo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cred ca se uita faptul ca panarama aia de rama costa destul de mult , in trecut sub 200 $ nu se gasea , au aparut mai ieftine de va pasioneaza varianta asta ?

 

Nu am inteles la ce rama te referi mai exact pt ca din cate am vazut eu pt asa cv: http://www.eonon.com/Car-GPS/Specific-Car-GPS/BMW/D5113.html nu ai nevoie de rama:)

Link to comment
Share on other sites

Se gasesc si pe ebay.de.

 

Eonon: http://www.ebay.de/itm/D5113E-7-18cm-BWM-E46-3er-HD-NAVIGATION-GPS-AUTO-DVD-Autoradio-Bluetooth-NAVI-/161037158698?pt=Technik_Auto_Hi_Fi_Navigation_Einbau_Navigationssysteme&hash=item257e90092a

 

Erisin se gaseste si pe ebay.de dar nu merita pt ca pretul e mai mare si tot din HK o trimit, asa ca tot trebuie platite taxe vamale/tva. La Eonon, daca comanzi de pe ebay.de si trimit din Europa(fie din DE, sau UK) nu mai platesti alte taxe decat shipping.

 

Oricum, eu cand o sa imi iau cred ca imi iau direct de la ei de pe site, ca mai poti negocia cu ei, si cred ca iese mai ieftin, chiar daca trebuie sa platesc taxe/tva.

 

Pana la urma cred ca o sa pun bani pt una dintre astea doua:

http://www.eonon.com/Car-GPS/Specific-Car-GPS/BMW/D5150.html (49% off...wft:O!!!)

http://www.erisin.com/erisin-es1146b-7-hd-autoradio-car-stereo-bmw-3-e46-m3_p429.html?number_of_uploads=0

 

P.s:in cazul in care reusesti sa iti cumperi navi in fata mea sper ca treci si pe aici sa imi zici cum ti se pare si in ce bani ai iesit cu ea:> :sungum:

Link to comment
Share on other sites

1. anuntul este expirat;

2. unitatea respectiva este o unitate veche deja care necesita si o magazie de cd-uri in spate,ceea ce e cam dificil daca nu dispui de un locas special pentru asa ceva deja;

3. nu are mai multe optiuni,gen usb daca te pasioneaza,intrari de card,etc. In plus,nu stiu daca ar citi si OBC`ul. Dar fiecare cu parerile lui.

Link to comment
Share on other sites

Aia din linkul de pe okazii e doar monitorul. Pe langa el iti mai trebuie modulul de navigatie (250 euro), modul de sunet BM54 (150 euro), magazie de cd (300 lei). Fa si tu calculele. Ca sa nu mai punem la socoteala ca nu are bluetooth, usb,etc. Se poate pune dar costa foarte mult.

 

LE: Ar afisa si informatiile de pe OBC, doar tine de navigatia OEM.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pai da. Unitatea aia e fix cea Erisin de care vorbeam mai devreme , doar ca are umflat pretul si facuta altfel prezentarea ;)

 

http://www.erisin.com/erisin-es1146b-7-hd-autoradio-car-stereo-bmw-3-e46-m3_p429.html

 

Aceleasi caracteristici, acelasi meniu, aceleasi mufe cu aceeasi pozitionare..ar fi prea multe coincidente sa nu fie aceeasi.

 

Daca tu zici ca se misca bine, cred ca deja imi formez o hotarare spre ce unitate sa imi indrept atentia si banii :D

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca vrea cineva sa isi cumpere Erisin, acum ofera shipping dintr-un depozit din UK, astfel scapati de taxele vamale si de TVA :thumbsup:

 

Si daca le dati mail personal, puteti negocia cu ei, am inteles ca fac reducere in jur de 30,40 $.

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pentru cine e interesat de navigatie, mi-am luat eu pana la urma modelul prezentat mai sus.

Detalii + review + filmulete gasiti la mine pe topic.

 

Aici am postat prima data cand a ajuns, iar de la pagina 10 incep filmuletele si testarile.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/117209-e46-320d/page__view__findpost__p__2005924

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.