Jump to content

Subwoofer barait


Recommended Posts

Am o problema si eu la un e60 lci, mai exact subwoofer ul de sub scaun, cel de la pasager baraie dar la volum mic si denivelari, am tot cautat pe internet probleme similare ca ale mele dar nu am gasit. Ce ar putea fi?

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Se aude inauntru sau inafara?

 

La mine, inafara masinii daca dau tare (am individualul) zici ca e praf sistemul desi daca te urci in masina, se aude foarte ok.

 

Daca baraie inauntru, ar trebui sa-l scoti afara si sa sa-l asculti avandu-l in mana (daca iti permit firele).

 

Atunci poti vedea daca e de la dif sau de la incinta.

Link to comment
Share on other sites

Se aude inauntru, inainte nu se auzea am hifi sistemul pe ea, e deranjant la volum mic pe radio cand e o melodie cu bas mai mult... O sa-l scot afara dar cred ca este din interior poate stie cineva sa il repare eu stiu... Edited by Soryn14
Link to comment
Share on other sites

Cum am zis, inainte de a interveni trebuie sa vezi daca e de la difuzor sau de la altceva.

 

Eu am avut o problema similara la usa din dreapta. Cauza era capacul de la difuzor care nu era prins bine.

 

P.S. E greu de reparat daca e difuzorul. Trebuie rebobinat si iesi mai bine din dezmembrari sau nou. Nu m-as complica cu demontat, rebobinat, echilibrat, centrat etc.

Link to comment
Share on other sites

Exact asa am crezut si eu ca este din difuzorul usii ca de acolo parea ca vine baraitul, am dat fata de usa jos si totul era prins bine, ca si subwoofer ul de altfel... Mda nu prea se gasesc asta e problema la dezmembrari:(( ca la asta ma gandeam si eu, poate are cineva va rog Edited by Soryn14
Link to comment
Share on other sites

Daca ai rabdare, ai putea chiar sa faci un swap intre woofere. Poate undeva nu e inchis perfect pragul iar difuzorul n-are nimic.

Eu am patit ceva asemanator recent. Deja ma vedeam cu alt subwoofer la sofer. De fapt lasasem pragul fara trim si prin gaurile de la cleme sufla aerul afara. Fiind incinta inchisa, odata deschisa efectul era ca si cum difuzorul e terminat. Totul a revenit la normal dupa ce am prins trim-ul la loc.

 

PS: si la mine la Logic7 se aude ca o troaca afara, cu usile inchise. Cred ca rezoneaza pragul si plasticele de sub masina.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Si mie doar cateodata imi facea. Si asta e ciudat.

In principiu eu cred ca facea tot timpul, dar eu observam doar dupa un timp.

Cred ca depinde de spiritul tau de observatie, de muzica ce ruleaza si de volumul la care asculti la un moment dat.

 

Fara teste, nu poti avea o certitudine. Ma refer swap-ul de woofere.

Link to comment
Share on other sites

Totusi scoate difuzorul si incearca sa apesi pe membrana lui usor...dar foarte usor,si cu degetele in forma de cerc ca in momentul cand impingi sa nu impingi din unghi.

Daca ai senzatia ca ,,agata ceva'' sau ca apare un zgomot mic gen ,,frecat'',difuzorul este compromis.

Poti da drumul la muzica la volum minim si poti repera zgomotul de ,,gajaiala'' care provine din ,,interiorul magnetului''.

Asta e singura metoda care iti poate da certitudinea ca difuzorul este compromis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.