Jump to content

Nelamurire asigurare RCA la schimbare proprietar


Gabriel_Iasi

Recommended Posts

Salut. Am achizitionat de putin timp un BMW. Inainte de a ma duce la politie stiu ca trebuie sa am RCA facut pe numele meu.

De obicei iau RCA pe emag. Acolo este o optiune:

Pentru inmatriculare: DA / NU.

 

Ce aleg? Masina este deja inmatriculata de vechiul proprietar. Mai mult de atat, pastrez si numerele vechi.

Am inteles din mai multe discutii de pe net ca la schimbarea proprietarului trebuie sa aleg optiunea "Da - Pentru inmatriculare" desi nu are nicio logica, masina e deja inmatriculata.

 

Si daca de ex. ma duc la politie cu actele in data de 18 iunie, RCA-ul trebuie sa aiba ca data de start o zi anterioara? de ex. sa inceapa de pe 17 iunie.

Cum sa procedez?

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza daca e facuta pe 17 si u te duci pe 18 la politie...important este sa fie valabila si sa fie pe numarul de identificare al masinii...adica " pt inmatriculare "...asigurarea normala se face pe numarul de inmatriculare...! la asigurarea pt inmatriculare in locul numarului e trecut numarul de identificare a masinii ( seria ) ! Multa Bafta ! aaa si important trebuie sa ai si dovada ca nu a fost restituita taxa...care o scoti de la anaf si dureaza vreo 5 zile lucratoare...( mie atat mi-au spus ca dureaza si atat a durat ) !!! probabil depinde de la judet la judet !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Cand achizitionezi o masina in cazul tau inmatriculata in Romania pe alt proprietar si vrei sa o inmatriculezi pe numele tau trebuie facuta o noua asigurare pe numele tau. Se bifeaza optiunea "Da - pentru inmatriculare". Aceasta optiune iti da posibilitatea de a emite asigurarea rca cu inceput de valabilitate din aceiasi zi si nu te obliga sa completezi un numar de inmatriculare (in majoritatea cazurilor se primeste un numar aleator, exceptie cele rezervate). Nu conteaza daca asigurarea e valabila incepand de astazi si tu vei depune actele la politie maine.

Sper ca am fost de ajutor,

 

@ofertarca

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.