Jump to content

Vand urgent BMW 530i


CoK 525td

Recommended Posts

Cred ca Similiea are ceva probleme de personalitate, Dragule daca erai mai atent Elena scria mai devreme ca vine si ia masina inapoi, ceea ce e imposibil. Asa ca daca esti ofticat ca nu traiesti intr-o Romanie perfecta, ia un Xanax !
Link to comment
Share on other sites

hopa, tartea are bale la gura: bai tartea, ce fa ma, baeatule, iti da socru-tau bemve, coae?

 

hehehe.

 

 

pentru ceilalti, posibil interesati de masina: daca alegeti sa cumparati intr-o astfel de varianta sunteti imbecili. asta ca sa fiu politicos. :)

Link to comment
Share on other sites

Mama ce bineee e ca nu le dau la astia 500eur impozit, muhahahha. Vai de ce s-ar alege de tara asta daca toata lumea ar face ca mine, cata nerusinare.

 

Cine stie exact despre ce e vorba si este interesat de masina sa nu ezite sa imi lase un PM. pentru cei care "pun botu" la vrajeala lu' Agent Similea si vin cu intrebari de genul "Da tu poti sa imi iei masina inpoi?" am un: Baieti nu va bagati ca e nasoala, e caz de puscarie!

 

Cu una cu doua topicul degenereaza si cred ca se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

salut, sper sa nu intervin inutil, masina a fost a mea, a fost vanduta cu toate demersurile legale inclusiv actul de la fisc de radiere fiscala, baiatu din timis a fost la mine exact la inceputul anului cand nu se stia exact care e treaba cu timbrul de mediu...

 

practic si teoretic cumparatorul avea obligatia sa faca toate demersurile de transcriere fiind trecut la rubrica instrainat catre din talon,

 

din cunostintele mele masina inca este la impozti la turnu severin pe rolul meu adica eu o sa platesc impozit ca ``fraeru`` o sa ma imformez cat de repede posibil si o sa revin cu detalii

 

deci in concluzie : - elnache nu abereaza, daca nu se rezolva in temei legal situatia asta si imi aduce mie daune materiale o sa cer restiuirea bunului sau radierea definitiva ... sper sa se poata rezolva intr-un fel si ma repet clar nu exista varianta sa fie impozit 0, cineva o are pe rol este imposibil ce zice actualul propietar...

 

 

PS Taxa a fost recuperata de fostul propietar care mi-a vadut-o mie ...cam asta e povestea cu masina

Edited by alin10
Link to comment
Share on other sites

sper sa se poata rezolva intr-un fel si ma repet clar nu exista varianta sa fie impozit 0, cineva o are pe rol este imposibil ce zice actualul propietar...

 

Pai nu o are nimeni pe rol in momentul actual, insa chestia e ca actualul proprietar nu o poate vinde fara sa o treaca pe la el pe fiscal, caz in care va plati retroactiv tot impozitul si amenda.

 

Ca sa fie el sarit, tre sa faca un act intre proprietarul din talon si cel caruia ii va vinde masina, care presupune un alt fiscal, lucru destul de complicat si presupun ca tu nu esti dispus sa faci asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Daca si cu parca .... o sa merg la financiar sa aflu exact, sunt 2 variante mari si tari este la turnu severin pe rol sau s-a transcris automat in baza contractului la timis.

 

O sa va anunt care e treaba

 

Daca tu spui ca ai scos-o de la tine de la finante, atunci nu mai ai nici o treaba cu impozitul. Poti sa ceri adeverinta in care se specifica data la care masina nu mai figureaza in evidenta ta. Eu am fost nevoit sa scot o adeverinta pe care am trimis-o la politia Ilfov pentru ca imi venise o amenda pentru o masina pe care o vandusem exact ca si tine, am radiat-o fiscal si tot tacamul, dar ala nu si-a trecut-o pe el si circula cu numerele mele. Si am primit adeverinta cum ca masina nu mai este pe rolul meu fiscal din data cutare.

 

Apoi, cel care acum vrea sa ia masina de la nenea asta care o vinde in topicu asta, are nevoie de la el de un certificat fiscal cum ca masina a fost scoasa de pe rolul lui fiscal. El nu poate scoate asa ceva decat daca intai o baga pe rol, ceea ce inseamna sa plateasca amenda si retroactiv tot impozitul de la data cand a cumparat-o de la tine.

 

Cine nu face asa, este un foarte mare fraier si se leaga la cap fara sa il doara, cu o masina care nu are taxa platita si este in aer cu toate actele.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu o are nimeni pe rol in momentul actual, insa chestia e ca actualul proprietar nu o poate vinde fara sa o treaca pe la el pe fiscal, caz in care va plati retroactiv tot impozitul si amenda.

 

Ca sa fie el sarit, tre sa faca un act intre proprietarul din talon si cel caruia ii va vinde masina, care presupune un alt fiscal, lucru destul de complicat si presupun ca tu nu esti dispus sa faci asa ceva.

 

Cred ca procedura difera de la o zona la alta.

Anul trecut mi-am vandut masina. De la primarie mi-au spus ca mi-o vor scoate de la impozit atunci cand le aduc certificatul de radiere care e atasat contractului de V-C. Au mai zis ca e posibil ca politia unde cumparatorul inmatriculeaza masina sa le trimita certificatul de radiere. A trecut un an, politia nu a trimis nimic la primarie, cumparatorul zice ca a inmatriculat masina dar de la politie nu i-au dat certificatul de radiere. Acum astia de la primarie imi zic sa ma duc la Piatra Neamt la politie sa-mi dea o adeverinta precum ca masina nu mai e pe numele meu. De parca mi-ar plati ei benzina. Asta-i Romania, administratia e praf, nu sunt proceduri clare.

 

In cazul de fata din cate stiu vanzatorul ar trebui sa mearga la politie sa anunte ca, cumparatorul nu a inmatriculat masina, iar politia ar trebui sa caute cumparatorul si sa-i ia certificatul de inmatriculare si ce mai trebuie luat conform legii.

Edited by marian_f
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva, procedura este pe baza unei legi, care e valabila si in cel mai uitat colt de tara.

 

Nu se mai da nici un certificat de radiere, nici macar nu te mai duci la politie cand vinzi masina. Ce ti-au zis aia era valabil acum nu stiu cati ani.

 

Inainte se radia masina la politie si se opreau numerele, si se dadea numere rosii. Acum noul proprietar poate circula 30 de zile cu numerele tale, nu se mai elibereaza numere rosii pentru masinile deja inmatriculate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu exista asa ceva, procedura este pe baza unei legi, care e valabila si in cel mai uitat colt de tara.

 

Nu se mai da nici un certificat de radiere, nici macar nu te mai duci la politie cand vinzi masina. Ce ti-au zis aia era valabil acum nu stiu cati ani.

 

Inainte se radia masina la politie si se opreau numerele, si se dadea numere rosii. Acum noul proprietar poate circula 30 de zile cu numerele tale, nu se mai elibereaza numere rosii pentru masinile deja inmatriculate.

 

Eu inteleg ca legea e una, dar lucratorii din primarii sunt batuti in cap. Mie de ce nu vrea sa-mi scoata masina de la impozit, din moment ce am contract de V-C?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu o are nimeni pe rol in momentul actual, insa chestia e ca actualul proprietar nu o poate vinde fara sa o treaca pe la el pe fiscal, caz in care va plati retroactiv tot impozitul si amenda.

 

Probabil ca asta voi face cat de curand.

Link to comment
Share on other sites

Eu inteleg ca legea e una, dar lucratorii din primarii sunt batuti in cap. Mie de ce nu vrea sa-mi scoata masina de la impozit, din moment ce am contract de V-C?

 

Incompetenta pur si simplu. Si mult dezinteres.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.