Jump to content

Cateva pareri sincere x5 facelift (2004-2007)


mihaichirila93

Recommended Posts

Salutare dragi colegi,nu am mai dat de ani buni de zile pe forum pentru ca am iesit din familia bmw dar ma bate gandul sa am reintorc.Am avut e53 din 2002 si m-am scapat de el datorita ,,fiabilitatii''.Ma bate gandul tot la un x5 dar facelift si undeva din 2005 sau 2006.Am inteles ca sunt alte chestii pe el fata de precedentul.As dori de la posesori de acest model cateva pareri despre fiabilitate in special,cam unde si cu ce sunt probleme(in cazul in care sunt) si daca merita cumparata aceasta variantaAs fi interesat atat de benzinar pe motor de 3000 cat si de diesel.Va multumesc mult tuturor.
Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi colegi,nu am mai dat de ani buni de zile pe forum pentru ca am iesit din familia bmw dar ma bate gandul sa am reintorc.Am avut e53 din 2002 si m-am scapat de el datorita ,,fiabilitatii''.Ma bate gandul tot la un x5 dar facelift si undeva din 2005 sau 2006.Am inteles ca sunt alte chestii pe el fata de precedentul.As dori de la posesori de acest model cateva pareri despre fiabilitate in special,cam unde si cu ce sunt probleme(in cazul in care sunt) si daca merita cumparata aceasta variantaAs fi interesat atat de benzinar pe motor de 3000 cat si de diesel.Va multumesc mult tuturor.

Chiar nu stie nimeni nimic de generatia asta de x5 ?

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Am un E 53 2004 3.0 d automat pe care l-am cumpãrat În aprilie anul tecut din Germania cu 10.000 e, când avea 278.000 Km.

parcurgând 16.000 km., În ordine, am schimbat: bateria (era din 2007 - o baterie consumatã poate da o grãmadã de erori), trei buji (pe un tester mi-au ieºit ºi celeleate trei arse plus releul), o fulie ºi cureaua ce angrena niºte accesorii (nu cred cã mã exprim corect ... scuze), un injector (nu nou, ci recondiÞionat), bucºe faÞã (scuze din nou, nu ºtiu exact, dar fãrã braÞe, poate incorect aºa cum spune cineva pe forum), cauciucuri noi (cele de 19" sunt o scumpete), un bec (s-a mai ars unul pe frânã), reÎncãrcat instalaÞia AC, ºtergãtorul lunetei funcÞioneazã cu intermitenÞe, am reparat motoraºul la cutia de transfer, am fãcut o resoftare ºi, mai nou, am ÎnÞeles cã ar fi ceva probelme la EGR.

consum: 15 L/100 km. ĂŽn oraÂş, 8-9 afarĂŁ ... 19 dacĂŁ mergi pe autostradĂŁ cap-coadĂŁ cu 220 km./h (viteza maximĂŁ pe care nu am depĂŁÂşit-o nici la vale)

Poate pĂŁrea mult dar, la o privire atentĂŁ, eu zic cĂŁ nu este cine Âştie ce ...

Link to comment
Share on other sites

Salut !

Am un E 53 2004 3.0 d automat pe care l-am cumpãrat În aprilie anul tecut din Germania cu 10.000 e, când avea 278.000 Km.

parcurgând 16.000 km., În ordine, am schimbat: bateria (era din 2007 - o baterie consumatã poate da o grãmadã de erori), trei buji (pe un tester mi-au ieºit ºi celeleate trei arse plus releul), o fulie ºi cureaua ce angrena niºte accesorii (nu cred cã mã exprim corect ... scuze), un injector (nu nou, ci recondiÞionat), bucºe faÞã (scuze din nou, nu ºtiu exact, dar fãrã braÞe, poate incorect aºa cum spune cineva pe forum), cauciucuri noi (cele de 19" sunt o scumpete), un bec (s-a mai ars unul pe frânã), reÎncãrcat instalaÞia AC, ºtergãtorul lunetei funcÞioneazã cu intermitenÞe, am reparat motoraºul la cutia de transfer, am fãcut o resoftare ºi, mai nou, am ÎnÞeles cã ar fi ceva probelme la EGR.

consum: 15 L/100 km. ĂŽn oraÂş, 8-9 afarĂŁ ... 19 dacĂŁ mergi pe autostradĂŁ cap-coadĂŁ cu 220 km./h (viteza maximĂŁ pe care nu am depĂŁÂşit-o nici la vale)

Poate pĂŁrea mult dar, la o privire atentĂŁ, eu zic cĂŁ nu este cine Âştie ce ...

Multumesc foarte multe pentru raspuns.Intr-adever la km astia nu pare nimic problematic.Eu am uitat sa specific ca e53 u meu din 2002 a avut cutia schimbata, si a 2 a care nu avea nici 100.000 de km parcursi incepea sa patineze .Imi plac foarte mult generatiile astea de e53, numa putin mi frica sa nu dau de una care sa ma lase in drum cand mi lumea mai draga asa cum am patit cu fosta.Mentionez ca am luat-o la 187.000 km din germania (mergea ca noua) si in cate luni a inceput distractia sa tot pice pe ea, iar la 330.000 am cedat-o

Link to comment
Share on other sites

am avut un 3.0d din 2006, probleme la cutia de viteze (socuri deosebite, mai mare placerea) si la caseta de directie, nu stiu de idiot i-a pus suspensie M, de-mi clantaneau dintii la orice denivelare.

La service am schimbat ceva sa repar dar nu au nimerit mesterii lui peste de la filaret si am dat 58 de milioane degeaba.

 

Sistem audio de manelar, se auzea oribil. Usile trebuia sa dai sanatos cu ele sa se inchida, se auzea ca la dacia veche.

Cred ca inainte a avut-o in tigan sinistru ca putea a pisat de pisica sau ceva in portbagaj, o luna am bagat mirositoare in ea si am lasat-o noaptea cu geamurile deschise sa iasa duhoarea.

15% in oras consum

 

Nu recomand

Edited by camdigital
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu un facelift 2007 si cam aceleasi probleme de care zicea Gabi S.L. le-am avut si eu.

E frumos modelul, cu niste jante mai marisoare arata genial

Cred ca inainte a avut-o in tigan sinistru ca putea a pisat de pisica sau ceva in portbagaj

:LMAO:

Edited by Shocker
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.