Jump to content

Accize pentru masinile cu motoare de peste 3.000 cmc


aitilop

Recommended Posts

Am mai spus si in alte randuri: de fiecare data cand bugetul are nevoie de mai multi bani, posesorii de autoturisme - altele decat cele "populare" - sunt in prima linie de donatori.

 

Incepand cu 1 septembrie 2013 se va modifica din nou codul fiscal. Intrucat se prevede reducerea TVA la paine, gaura de la buget va fi acoperita si de catre cei care vor cumpara autoturisme care au motoare peste 3.000 cmc.

Stirea:

http://economie.hotn...odul-fiscal.htm

 

Pe scurt:

- la art. 207 cod fiscal (Alte produse accizabile - Sfera de aplicabilitate) se introduce pct. (i): "autoturisme Âşi autoturisme de teren, inclusiv cele importate sau achiziĂžionate intracomunitar, noi sau rulate, cu codurile NC: 8703 23, 8703 24 Âşi 8703 33, a cĂŁror capacitate cilindricĂŁ este mai mare sau egalĂŁ cu 3000 cm3."

- in tabelul din Anexa nr. 2 la Titlul VII „Accize Âşi alte taxe speciale” din Codul fiscal apare pozitia:

"Autoturisme Âşi autoturisme de teren inclusiv din import rulate a cĂŁror capacitate cilindricĂŁ este mai mare sau egalĂŁ cu 3000 cm3: 1 Euro / cm3"

 

Nu sunt sigur ca interpretez corect, dar aceasta inseamna ca pentru orice autoturism cu capacitate cilindrica de la 3.000 cmc in sus, achizitionat incepand cu 1 septembrie, se va plati mai intai o acciza de 1 Euro/cmc, dupa care urmeaza timbrul de mediu si celelalte.

Se pare totusi ca acciza se va plati numai pentru masini cumparate de la reprezentante / dealeri / alte firme care fac comert cu autoturisme, nu si pentru cele cumparate de la persoane fizice, probabil nu si de la firmele straine, intrucat art. 209 cod fiscal zice:

"1)PlĂŁtitorii de accize pentru produsele prevĂŁzute la art. 207 lit. a) - c) Âşi lit. f) – k) sunt operatorii economici care produc, achiziĂžioneazĂŁ din teritoriul comunitar, ori importĂŁ astfel de produse."

 

De unde rezulta ca, daca cineva vrea sa-si ia un BMW 650i nou (motor 4.395 cmc), va prefera sa-l cumpere direct din Germania, pentru ca aceeasi masina la Automobile Bavaria il va costa 4.495 Euro in plus (acciza). Sper sa interpretez corect noile reglementari.

 

Luati de va bucurati...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

1. se aplica doar operatorilor economici

2. "De unde rezulta ca, daca cineva vrea sa-si ia un BMW 650i nou (motor 4.395 cmc), va prefera sa-l cumpere direct din Germania, pentru ca aceeasi masina la Automobile Bavaria il va costa 4.495 Euro in plus (acciza)". Gresit. Acciza va fi de 1.395 EURO la exemplul dat de tine.

3. si astea doar din primul alineat

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

2. "De unde rezulta ca, daca cineva vrea sa-si ia un BMW 650i nou (motor 4.395 cmc), va prefera sa-l cumpere direct din Germania, pentru ca aceeasi masina la Automobile Bavaria il va costa 4.495 Euro in plus (acciza)". Gresit. Acciza va fi de 1.395 EURO la exemplul dat de tine.

 

Exact aici nu mi-e clar.

Nu am gasit in formularea legii ceva care sa sugereze ca acciza se va aplica numai pentru partea care depaseste 3.000 cmc - ceea ce inseamna ca se va aplica 1 Euro pentru fiecare cmc.

Mi-ar placea sa ai dreptate, dar poate indici cumva si cum ai ajuns la acel rationament, pe baza textului legii.

Link to comment
Share on other sites

am citit in articol.

 

"Masinile noi si rulate (din import) cu motoare peste 3.000 cmc vor fi accizate cu 1 euro pe cmc, pentru cilindreea care depaseste nivelul mentionat"

 

Da, numai ca ceea ce scrie in articol nu se regaseste (sau nu am regasit eu) in textul de lege.

Deci este posibil ca cel care a scris articolul sa fi interpretat gresit.

Link to comment
Share on other sites

Mda, am vazut si eu un al articol cu acelasi subiect http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/accize-bijuterii-masini-1_51f73c2ec7b855ff5686d7b0/index.html . Ce sa zic, tara de kkt cu conducatori cretini.bashwall.gif Vorb-aia, frumoasa tara....pacat ca-i locuita.

Acum nu sunt sigur si nu am inteles daca se plateste acciza asta si pt o masina sh cumparata de la persoana fizica. Si mai e faza aia cu aurul, deci daca am un lantisor amarat la gat tre' sa platesc accize pt el, sau daca in viitor voi cumpara un lantisor, voi plati si aceasta taxa?

P.S. Mie imi place aia cu 500€ la metrul liniar pt o barcawacko.gif. O sa puna astia taxa si pe lungimea cacatului care iese din noi (te-ai kkt 15 cm platesti 1,5€), iar daca este prea moale si nu se poate masura, il vor taxa la cantitate (te-ai kkt 300g platesti 3€).

Link to comment
Share on other sites

Acum, mai in gluma, mai in serios, impozitarea pentru veniturile mari si proprietatile considerate de lux sunt specifice unei guvernari de stanga. Macar acum nu se mai dau liberali sau de centru. :frantics:
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum, mai in gluma, mai in serios, impozitarea pentru veniturile mari si proprietatile considerate de lux sunt specifice unei guvernari de stanga. Macar acum nu se mai dau liberali sau de centru. :frantics:

 

Pai a picat dreapta si a venit stanga care in prealabil a fost tot stanga, iar cand va pica stanga va reveni dreapta, si tot asa...cine are de pierdut? ei oricum nu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.