Jump to content

cutie 730d


Recommended Posts

salutare tuturora...detin de curand un 730d din 2004 si cred ca deja am o problema, undeva la viteza de 30, 40 km la ora daca franez sau accelerez brusc imi da un tronc sub masina ca si cum sar rupe ceva. face foarte urat, mai ales cand e calda. repet; si la franare si la acceleratie. e cumva de schimbat cutia ? sau doar reparata....mentionez ca uleiul din cutie a fost schimbat.
Link to comment
Share on other sites

Deci face urat cand e calda?

 

Numai cand e calda?

in seara asta mia dat si la rece doar la acceleratie brusca nu si la frana. am mers cam 15 min cu ea si numai la acceleratie maxima, da impresia ca nu isi gaseste treapta. la frana nu a facut nici o figura dar daca mai mergeam 15 min incepea si la franare

 

inainte sa ajungi la cutie , verifica flansa de la cardan , de obicei se fisureaza sau se largeste la unul din suruburi

am de gand sa merg maine la BMW sai fac un tester.....ar gasi problema asta daca ar fi la tester ?

Link to comment
Share on other sites

Mai frate daca face cand se schimba regimul de putere brusc sunt sanse mari sa fie flansa.la mers constant flansa aia este sub cuplu ,tensionata cum naiba sa spun.Schimbarie bruste de regim de viteza scot un eventual joc in bucsile alea din flansa . Daca vrei sa testezi accelereaza apoi franeaza si iar accelereaza si iar franeaza si ascula troncanitul. Incearca in mod manual ca sa nu schimbe cutia treapta de viteza sa vezi face in aceeasi treapta la fel ? Acum trebuie sa fii atent ca daca fortezi prea mult o sa schimbe treapta chiar daca esti in mod manual.
Link to comment
Share on other sites

Mai frate daca face cand se schimba regimul de putere brusc sunt sanse mari sa fie flansa.la mers constant flansa aia este sub cuplu ,tensionata cum naiba sa spun.Schimbarie bruste de regim de viteza scot un eventual joc in bucsile alea din flansa . Daca vrei sa testezi accelereaza apoi franeaza si iar accelereaza si iar franeaza si ascula troncanitul. Incearca in mod manual ca sa nu schimbe cutia treapta de viteza sa vezi face in aceeasi treapta la fel ? Acum trebuie sa fii atent ca daca fortezi prea mult o sa schimbe treapta chiar daca esti in mod manual.

ok. vin imediat cu raspuns

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.