Jump to content

Turbina 330D pe 320D ?!


Recommended Posts

Salut tuturor.

 

Sunt nou pe aici si daca am gresit categoria rog un moderator sa ma corecteze.De asemenea nu stiu la cate zile pot da un UP pe acest forum,rog un raspuns !Multumesc.

[...]

Multumesc tuturor celor care isi vor trece un ochi p-aici !

Ca tot veni vorba...

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?app=forums&module=forums&section=rules&f=74

Link to comment
Share on other sites

eu ti-as recomanda alt ceva, mult mai eficient si fiabil ;) monteaza un motor de 3.0 ;) e ceva bataie de cap dar merita. cu 2500 poti face toata treaba asta cu absolut tot ce trebuie, toate piesele si manopera. ramai in acte cu 2.0 si aia e sau cumperi direct un 330d ;)

Cunosti pe cineva care a facut treaba asta?Daca da,as vrea totusi sa vad masina aia care i s-a montat motorul de 330d sa vad daca se aude urat sau are ceva probleme.

Link to comment
Share on other sites

Da, si eu ti-as recomanda sa faci treaba asta. Dar de ce nu un LS de la GM? Nu de alta dar cu amandoua patesti acelasi lucru la inspectia tehnica.

 

Daca tot e s-o dai de gard, fa-o cu stil.

Link to comment
Share on other sites

Da si iese spectaculos. Motorul montat a fost m57 n de 204cp. La final a fost facut si un soft ;)

Asta as avea de gand si eu,motor de 330d,resoftare + alt intercooler.Cineva din Bucuresti a facut treaba asta?Daca da lasati-mi si mie un nr de telefon.Multumesc !Daca vinde cineva motor de 330d sunt interesat,eventual sa nu fie inca masina dezmembrata pentru a putea sa il aud si probez.Banuiesc ca trebuie sa fie 330D tot de FL nu cel NFL,nu?

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat la intercoolerul ala si este de E90 nu E46.In alta parte nu mai gasesc?

 

 

Nu am fost atent la model, dar Forge face si pentru e46 link

 

 

Cat despre subiectul cu schimbat motorul fara sa il declari ca sa eviti impozitul, m-am gandit si eu la varianta asta, dar nu am vrut sa risc, e totusi ilegal <_<

 

Nu mai tin minte ce pateai, dar stiu ca preferam sa platesc impozitul daca vroiam motor de 3000. Iti recomand sa te documentezi inainte sa faci asa ceva si sa analizezi bine daca merita riscul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Salut

 

Nu am stat pe loc in ultimul timp.

A mai aparut o suspensie reglabila D2 Racing,un intercooler de 3 ori mai mare cu intrare si iesire de 70mm,si un pacient din Anglia 330d 204CP.

In luna februarie sper sa ma apuc de facut rocada cu motor,cutie,cardan,grup,frane si computer.Dupa care un nou traseu la intercooler,marit turbina,injectoare de 335d sau ceva sa se potriveasca pe 330d,soft nou si sa vedem ce va iesi.

 

Daca cineva intre timp are injectoare mai mari decat cele de 330D,frane D2 in 8 pistoane de 356mm(discuri),sau ceva pneuri Michelin SP2 sau ceva mai bun pe 255/35/18 si 225/40/18 rog PM.

 

Multumesc si mai astept sfaturi cu ce ar putea sa mai bubuie dupa ce se vor monta noile jucari.

 

(Ai avut dreptate ca cel in 6 pistoane este muuult mai silentios decat cel in 4 !)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.