Jump to content

probleme senzori de parcare


masinar

Recommended Posts

salut

 

mi-am montat ieri carlig de remorca si am senzori de parcare la masina.

problema e ca in momentul in care dau in marsarier si daca ma apropii la 1 metru de un obiect sau ceva de genu, nu imi mai functioneaza senzorii. dupa ce bag in marsarier tiuie cateva secunde ca si cum as fi ajuns prea aproape de un obiect si se opresc.

 

ce as putea sa ii fac sa nu mi se mai "anuleze" senzorii din cauza carligului?

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu si m-am documentat (nu am patit nimic cu ei inca, dar asa am citit pe undeva) daca e mort doar unul dintre senzori, nu iti mai merge niciunul. La tine banuiesc ca e altceva, o fi defect si da semnal aiurea sau chiar un cablu de semnal atins. Incearca sa verifici conexiunile, cablurile si mai apoi senzorii cumva, sau cauta poate au o siguranta sa ii anulezi daca doresti. Mult succes
Link to comment
Share on other sites

Daca carligul e demontabil da-l jos si vezi daca functioneaza normal.

 

Cum spunea cineva mai sus, ori functioneaza toti, ori niciunul!

 

Ma gandesc cum o fi motat carligul sa nu loveasca in el undele ce le transmite senzorul, desi nu prea as crede asta.

Link to comment
Share on other sites

. dupa ce bag in marsarier tiuie cateva secunde ca si cum as fi ajuns prea aproape de un obiect si se opresc

 

multumesc

 

 

asa face cand nu functioneaza cum trebuie sitemul, ca stii de la inceput sa nu te bazezi pe ei.

 

si cum zicea colegul de mai sus, scoate carligul sa nu il detecteze pe el(daca ai nfl, daca e fl sigur nu are treaba ca are senzorii pusi sus.)si dupa aia verifica ce ti-am zis mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Sa intamplat ceva cu instalatia electrica sau vreun senzor e defect sau nu e conectat. Nu ar trebui sa aibe legatura cu functionarea lor faptul ca e atasat sau nu carligul. Era bine daca utilizai un spray de contact daca tot ai scos mufele de la senzori. E posibil sa nu faca contact unul dintre ei. Trebuia sa ii verifici inainte sa pui bara inapoi pe masina. Edited by Christiann
Link to comment
Share on other sites

am rezolvat-o cu senzorii, functioneaza toti 4.era o mufa aproape scoasa, cred ca nu o bagasem eu cum trebuie.

dar acum tiuie continuu cand e in marsarier, asta inseamna ca trebuie sa ii anulez sa inteleg?

carligul care il am acum e cel din poza atasata 2 posturi mai sus...

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat-o cu senzorii, functioneaza toti 4.era o mufa aproape scoasa, cred ca nu o bagasem eu cum trebuie.

dar acum tiuie continuu cand e in marsarier, asta inseamna ca trebuie sa ii anulez sa inteleg?

carligul care il am acum e cel din poza atasata 2 posturi mai sus...

Nu te inteleg prea bine.

Daca tiuie si se opreste sunetul asta dupa cateva secunde inseamna ca cel putin ului din ei nu functioneaza.

 

Daca ai pus mufa aia, cum ai verificat de spui ca functioneaza?

 

Din ce spui tu, ai aceeasi problema ca si la inceput doar ca o spui alfel :)

Link to comment
Share on other sites

am dat jos plasticul ala cu senzorii am tras de fiecare mufa in parte si am observat ca la unu iesea foarte usor.am bagat mufa bine, am asezat suportu pe carlig am bagat in marsarier si am pus contactu. si cum a spus un coleg mai sus, am ascultat fiecare senzor.

cand am pus contactu si era bagata in marsarier a inceput sa functioneze normal, adica tiuia in functie de distanta care o mai ai pana sa lovesti obiectul de care te apropii cu spatele.

acum problema este ca in momentul in care dau cu spatele, senzorii imi detecteaza carligul (este o distanta de vreo 150mm de la bila carligului si pana in abra)si tiuie pana o scoti din marsarier sau opresti motorul.nu mai este ca la inceput cand tiuia 2-3 secunde si se oprea.

Link to comment
Share on other sites

am dat jos plasticul ala cu senzorii am tras de fiecare mufa in parte si am observat ca la unu iesea foarte usor.am bagat mufa bine, am asezat suportu pe carlig am bagat in marsarier si am pus contactu. si cum a spus un coleg mai sus, am ascultat fiecare senzor.

cand am pus contactu si era bagata in marsarier a inceput sa functioneze normal, adica tiuia in functie de distanta care o mai ai pana sa lovesti obiectul de care te apropii cu spatele.

acum problema este ca in momentul in care dau cu spatele, senzorii imi detecteaza carligul (este o distanta de vreo 150mm de la bila carligului si pana in abra)si tiuie pana o scoti din marsarier sau opresti motorul.nu mai este ca la inceput cand tiuia 2-3 secunde si se oprea.

Am avut și eu cârlig la e46 și am pe e39 acum. Nu ar trebui sai aibĂŁ nici o treaba cârligul cu senzorii. Ai demontat cârligul sa verifici?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

din moment ce am spus ca senzorii functioneaza... am facut proba cu suportul ala de senzori asezat pe carlig, am facut proba cu carligul dat jos...

senzorii sunt functionali.

asa cum a zis un coleg mai sus o sa dau in spate pana nu mai pot...ca la masinile care nu au senzori.

 

carligul care il am nu e modelul care il dai jos sa iti ramana priza pe masina, e modelul ca atunci cand il dai jos trebuie sa dai si priza...aveti o poza cu modelul de carlig atasata de mine mai sus...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.