Jump to content

km reali


sobranie

Recommended Posts

serios ??

 

sa fii tu sanatos cate lucruri sigure se pot spune... sa existe doar acces la masina si ;)

Am spus ca nimeni nu poate spune nimic sigur. Eu am avut ocazia sa intalnesc o masina care dupa cei de la bmw avea 150k dar de fapt erau 380k

Edited by vartocp
Link to comment
Share on other sites

Am spus ca nimeni nu poate spune nimic sigur. Eu am avut ocazia sa intalnesc o masina care dupa cei de la bmw avea 150k dar de fapt erau 380k

 

Cum naiba? Poti sa dezvolti putin!

Cei de la reprezentanta iti pot spune doar la cati km a fost ultima intrare in service, nu iti pot spune km reali.

Edited by buldy
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa cumpar un e60 acum 2 ani si in bord masina arata 150k cc m-am dus la bavaria si au confirmat ca sunt reali (au citit datele de pe cheie) ,dupa asta am fost la un service si cand au pus testeru le arata km reali 380k. Se pare ca nu au stiut sa dea km inapoi pt ca numai in bord era magaria. :) incepatori. Edited by vartocp
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu,la o eventuala incercare de mesterire si a cheilor,la o verificare ulterioara o sa iti apara 1.000.000km sau pur si simplu 0 km.Stiu ca treaba e valabila doar la masinile mai vechi putin,despre cele noi nush ce sa zic.

Parca era un topic aici pe forum unde cineva iti dadea ur de km al masinii in functie de intrarile de service.

Link to comment
Share on other sites

Sal,

Sunt un nou fan BMW si referitor la km din ce m-am interest ai cateva optiuni :

1.Sa iei o masina care a avut reviziile facute doar la reprezentata - iti spune ultima revizie la cati km a fost facuta si la cati km si cand au fost facute celelalte revizii.

2.Sa iti iei de la un parc mare din alta tara(gen masini scoase la licitatii de firme sau leasing ).

3.Sa nu te uiti la km si sa vezi cum se comporta msina, eventual sa mergi cu cineva care se pricepe sa iti spuna in functie de uzura cati km are (aproximativ).

 

Din ce an vrei sa iti iei masina?

Link to comment
Share on other sites

Din ce stiam sunt cateva persoane "meseriase" care modifica km si sterg orice urma...adica chiar nu ai cum sa iti dai seama..

Am un prieten care si-a dat km inapoi la un "meserias" si a zis ca nu avut nimeni cum sa isi dea seama -mi-au propus si mie sa imi dea km inapoi cand am pus masina la vanzare, dar am zis ca mai bine las la pret decat sa fac asta. (imi cerea 250-300 euro)...acum chiar nu stiu daca e adevarat ce ziceau - asa si-au justificat pretul mare fata de altii...

Link to comment
Share on other sites

Verificarea intrarilor in service e cam cea mai buna metoda de a verifica km din cate m-am documentat si eu.

Asa am procedat si eu.

Am urmarit intrarile in service de-a lungul anilor si km la fiecare intrare, inclusiv in anul cand am cumparat-o. Aceleasi si in carte.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca daca o pui pe tester poti afla numarul de ore de functionare , asa afli km cu aproximatie , viteza medie este intre 40 - 60 km/ora ... inmultesti 50 x cate ore de functionare iti apar si astfel afli cu aproximatie nr de km.nici asta nu este relevant ca daca s-a schimbat vreodata candva calculatorul masinii din diferite motive iarasi nu poti afla km reali.
Link to comment
Share on other sites

vezi ca daca o pui pe tester poti afla numarul de ore de functionare , asa afli km cu aproximatie , viteza medie este intre 40 - 60 km/ora ... inmultesti 50 x cate ore de functionare iti apar si astfel afli cu aproximatie nr de km.nici asta nu este relevant ca daca s-a schimbat vreodata candva calculatorul masinii din diferite motive iarasi nu poti afla km reali.

 

sau au fost rescrise orele de funcionare cand au fost modificati in bord km.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Salut. Cum pot sa verific kilometrii reali ai masinii? Stiu ca am fost odata la un tip de la un service din Bucuresti, dar am pierdut nr-ul lui. Cineva de pe forum mi l-a recomandat.

As vrea sa iau un bmw la mana a doua si vreau sa verific daca e totul ok cu ea :)

 

Multumesc:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.