Jump to content

Stopuri FL pe NFL


roli_wrc

Recommended Posts

Buna seara!

 

Imi cer scuze daca postez unde trebuie sau daca s-a mai discutat acest aspect, insa nu am reusit sa gasesc ceva clar asa ca...

 

Am un seria 3 E46 din 2000. Masina arata destul de bine inca, insa anumite elemente gen stopurile de pe portbagaj au inceput sa se matuiasca de la soare praf, timp... Am gasit de la un amic care are un facelift un set de stopuri, insa sunt doar sticlele cum s-ar spune. Adica el avea pe galben pe facelift si si-a pus pe alb. A fost destul de usor la el, deoarce doar le-a scos pe cele vechi si le-a inclocuit. Eu am zis ok le vreau eu si le pun la mine, chiar daca sunt pe portocaliu, oricum dau un alt aspect masinii ( mai de nou ), decat cele care le am eu cu semnalizarea sus. Bun le-am luat se potrivesc la gauri, insa atat. Becurile clar nu se mai calca. Stiu ca o solutie ar fi sa iau soclurile de la FL, insa nu le gasesc si daca le gasesc sunt scumpe tare. Asa ca va cer ajutorul cat pot eu de mult si rog pe cineva daca are o schema sau sa-mi explice cum sa pot modifica in asa fel incat in momentul cand aprind lumina de seara. sau semnalizez sa se aprinda ca la un FL veritabil. Precizez ca la FL am vazut ca se aprind si cele pe portbagj....

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nimic??

Exista stopuri aftermarket, cu aspect de FL, dar care se potrivesc pe NFL, e pur si simplu plug-n-play. http://www.ebay.com/itm/E46-3-Series-Sedan-98-01-Clear-Red-Update-Style-Tail-Lights-Reverse-lights-/160790345082?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item256fd9f57a&vxp=mtr , am gasit si altele mai ieftine acum 3 saptamani dar nu le mai gasesc acum.

Link to comment
Share on other sites

Da, arata bine de tot. Totusi sunt prea scumpe. Eu am gasit pe alb de fL la noi cu 300 de lei maxim si cu galben mi le da cineva gratis( chiar daca sunt pe galben arata bine sincer ( adica da aspectul de mai nou ) . As vrea ca cele din link da la banii aia ....greu
Link to comment
Share on other sites

tare greu!

pui aparatul de masura, legi la masa borna de minus de la aparat si rogi pe cineva sa calce frana,, pozitia, semnalizarea,ceata,reverse si vezi fiecare fir la ce comanda corespunde si dupa care il legi la borna respectiva a stopului <_<

Daca nu te descurci viziteaza un electrician

Link to comment
Share on other sites

Decat sa te complici cu firaraie,nebunii,improvizatii si alte chestii de genul asta sa faci Doamne fereste vreo prostie,mai bine te orientezi si tu si cumperi unele care au mufa de NLF si gata. N-are rost sa faci vreo prostie si sa se arda naibii instalatia masinii,iei niste stopuri cu mufele adaptate la NFL si gata,frumos,simplu,in 5 min este no stress.
Link to comment
Share on other sites

cred ca cea mai buna varianta ar fi sa cumpar stopuri aftermarket cu aspect FL si le pun direct. am gasit cu 350 de lei. Este cea mai buna solutie sigur. Ma gandeam ca reusesc mai ieftin, insa nu are sens. De fire nu mi este frica. Mi-am pus navigatie OEM singur si am confectionat cablajul plug and play . Va pot sta la dispozitie cu detalii
Link to comment
Share on other sites

Daca ai stopuri complete de facelift, adica cu tot cu socluri, atunci e relativ simplu. Doar modifici mufele actuale si dublezi un fir.

 

12527519956

------6 lei/buc Ai nevoie de 2 bucati. Sunt mufele pt stopuri.

 

 

 

 

12 52 1 433 217

------3 lei/buc Sunt pinii care intra in mufa, in caz ca ai nevoie.

 

 

 

Si schema mufelor e:

 

La stopurile pt Facelift:

 

New 8 pin Connectors

 

Left side plug (ref X338) looks like:

 

O4 O3 O2 O1

O8 O7 O6 O5

 

1 = Signal wire to boot lid light (white/brown)

2 = Ground (brown)

3 = Signal wire to switch off consumer load (red/yellow)

4 = NOT USED

5 = Left Brake Light (black/green)

6 = Left Indicator (blue/green)

7 = Left Tail Light (grey/green)*** Aici aduci un fir de la pinul 8

8 = Left Tail Light (grey/violet)

 

Right Side plug (ref X339) looks like:

 

O4 O3 O2 O1

O8 O7 O6 O5

 

1 = NOT USED

2 = Signal wire to switch off consumer load (red/yellow)

3 = Ground (brown)

4 = Signal wire to boot lid light (white/brown)

5 = Right Tail Light (grey/green) *** Aici aduci un fir de la pinul 6

6 = Right Tail Light (grey/blue)

7 = Right Indicator (blue/brown)

8 = Right Brake Light (black/blue)

 

 

 

 

 

 

La stopurile pt Non-Facelift:

 

 

 

 

Left side plug (Ref X319) looks like:

 

O6 O5 O4 O3 O2 O1

 

1 = Left Brake Light (black/green)

2 = Left Tail Light (grey/violet)

3 = Signal wire to switch off consumer load (red/yellow)

4 = Ground (brown)

5 = Left Indicator (blue/green)

6 = Signal wire to boot lid light (white/brown)

 

Right side plug (Ref X318) looks like:

 

O6 O5 O4 O3 O2 O1

 

1 = Signal wire to boot lid light (white/brown)

2 = Right Indicator (blue/brown)

3 = Ground (brown)

4 = Signal wire to switch off consumer load (red/yellow)

5 = Right Tail Light (grey/yellow)

6 = Right Brake Light (black/blue)

Edited by Kenbobo
Link to comment
Share on other sites

Pentru cine si-a modificat stopurile originale de FL si le-a pus pe NFL, am si eu o curiozitate, se aprind becurile fix la fel ca la FL? Nu de alta dar daca pui stopuri aftermarket "FL look", nu se aprind la fel becurile. In afara ca alea de pe portbagaj nu se aprind deloc cu pozitia pusa (doar daca aprinzi ceata) si la cel de frana e diferenta. La FL se aprinde sus doar cand pui frana,in rest e stins, la FL look sunt aprinse mereu si sus si se aprind mai tare cand pui frana.
Link to comment
Share on other sites

Da, se pare ca asa este. Deci trebuie luate cu totul socluri+sticle. Apoi se pot modifica mufele exact cu spune colegul mai sus. Tin sa ii multumesc pe aceasta cale pentru efortul depus, iar eu m-am lamurit ce am de facut exact. O sa caut la dezmb socluri pe sticle sparte sa le iau ieftin si merg sa iau mufele pe care le inversez. Nu va merge ca la facelift never cu cele aftermarket. Ca si aspect optic poate, insa nici acela. Se vede ca sunt turcisme ordinare care se vor decolora si matui in mai putin de cateva luni.
Link to comment
Share on other sites

Eu (cred) ca si daca pui stopuri originale de FL tot nu se vor aprinde identic ca la FL. Pentru cei care vor mai citi pe aici si vor sa mearga pe stopuri aftermarket fl look, eu am astfel de stopuri si desi e o diferenta calitativa la sticle(e mai subtire sticla la astea aftermarket), eu le am de fix 1 an si nici vorba sa se fi matuit sau decolorat. Stopurile sunt firma Depo.

 

Dupa ce termini treaba, sa ne anunti daca se aprind fix la fel cum se aprind la fl.

 

http://s18.postimg.org/7i8n0fi9x/IMG_0531.jpg

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Pozitiile de pe portbagaj nu se vor aprinde si la non-facelift, pt ca nu este bec acolo.

 

Ca sa functioneze si alea e mai complicat, pt ca trebuie tras un fir de la pozitiile de pe exterior (cele de pe aripi, pin 7 pt stanga si pin 5 pt dreapta) pana in interiorul capotei pt portbagaj si bagat firul in mufa soclului de pe portbagaj. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Am sunat la 7 firme cu dezmembrari. Toti cer minim 200 de lei pe socluri. Mi se pare japca. As fi dispus sa dau 350 de lei pe stopuri complete socluri+sticla. Referitor la aprinderea completa, daca iei soclurile si iti modifici mufa se vor aprinde ca la FL sigur. Si as mai vrea ceva. Cand descui masina sa se aprinda si farurile, insa acolo din ceea ce vad pe forum este prea riscant
Link to comment
Share on other sites

Decat sa dai atatia bani la dezmembrari,mai degraba iei legatura cu colegul veyron1000 si cumperi de noi de la el cu mufe de nfl :thumbsup: . Uite : http://www.okazii.ro/faruri-si-lumini/stopuri/stopuri-bmw-seria-3-e46-1998-2005-facelift-si-non-facelift-a130484835

 

 

Iar de treaba cu aprinsul farurilor la deschiderea usilor,nu stiu,mi se pare aiurea personal. Aaaaa,daca vrei sa ti se aprinda angel eyes`urile,aia da,se poate,se gaseste un astfel de kit cu releul respectiv si chiar e ok. Se gaseste tot la colegul mentionat mai sus,iar DYI se gaseste pe forum.

Edited by Criss88
Link to comment
Share on other sites

Am sunat la 7 firme cu dezmembrari. Toti cer minim 200 de lei pe socluri. Mi se pare japca. As fi dispus sa dau 350 de lei pe stopuri complete socluri+sticla. Referitor la aprinderea completa, daca iei soclurile si iti modifici mufa se vor aprinde ca la FL sigur. Si as mai vrea ceva. Cand descui masina sa se aprinda si farurile, insa acolo din ceea ce vad pe forum este prea riscant
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Redeschid acest topic, deoarece am avut mai multe de facut la masina si am cam abandonat acest proiect. Am pus navigatie OEM, lupe in faruri cu tot cu xenon, iar acum am ajuns la pasul stopuri. Astazi mi-au sosit cele de FL cu tot cu socluri + mufele lor si 10 cm de fir. ( am vrut neaparat OEM chiar si SH pentru lock si calitate ). O sa le montez sambata, deoarece trebuie modificata instalatia masinii ( practic ma leg direct la firele mele cu aceste fire, fara sa elimin nici mufele mele )si o sa fie nevoie de putina atentie. O sa fac si niste poze pentru un eventual DIY .
Link to comment
Share on other sites

Cu ajutorul primit de la colegul Kenbobo ( caruia ii multumesc pe aceasta cale ) am reusit in prop de 90 % sa realizez proiectul. Pentru cei ce doresc nu este imposibil de realizat, insa trebuiesc facute modificari la cablajul masinii ( gen tras doua fire de + ) pe haion pentru aprinderea celor doua becuri + o adaptare in acel soclu a unui bec cu 2 filamente pentru functionarea corecta a luminilor ( pozitie + bec ceata ). Becurile de pe pozitie trebuiesc puse ( p21/5w ) 3 bucati pe dreaptai, iar pe stanga 2+cel de ceata la care se leaga filamentul de 5w.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.