Jump to content

un polish ptr parbriz stie cineva?


Recommended Posts

salut,

un polish bun ptr parbriz stie cineva ? am o zgarietura mica spre medie de la stergatoare si am incercat cu diverse solutii dar nu vrea sa dispara.

 

multi recomanda ceriglass dar in ro nu am gasit nici un site care sa l aiba la vanzare in stoc. e cineva pe forum care aduce asa ceva?

 

sau alta metoda de polish ?

in iasi daca stie cineva vreo firma ?

 

mersi si bafta.

Link to comment
Share on other sites

Vezi pe ingrijireauto.ro, au Ceriglass si pad de pasla pentru ce doresti tu sa faci. Confirm ca iese zgarietura de la stergatoare, personal incercand asa ceva pe o Ibiza. Grija si rabdare mare iti trebuiesc, parbrizul se va incinge destul de tare, un pulverizator cu apa calda sa ai pregatit sa pulverizezi constant pentru a mari puterea de taiere a Ceriglass-ului care de altfel se usuca instantaneu pe suprafata fierbinte.

 

Spor!

 

P.S. nu incerca asa ceva manual, doar cu o rotativa vei putea obtine rezultate, eltfel e exclus.

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Vezi pe ingrijireauto.ro, au Ceriglass si pad de pasla pentru ce doresti tu sa faci. Confirm ca iese zgarietura de la stergatoare, personal incercand asa ceva pe o Ibiza. Grija si rabdare mare iti trebuiesc, parbrizul se va incinge destul de tare, un pulverizator cu apa calda sa ai pregatit sa pulverizezi constant pentru a mari puterea de taiere a Ceriglass-ului care de altfel se usuca instantaneu pe suprafata fierbinte.

 

Spor!

 

P.S. nu incerca asa ceva manual, doar cu o rotativa vei putea obtine rezultate, eltfel e exclus.

mersi de sfaturi dar asta ziceam mai sus ca pe siteuri in ro nu are nimeni pe stoc, eu personal nu am gasit cerryglass , nu este pe stoc nicaieri .

Link to comment
Share on other sites

pai daca tineti stergatoarele pana sunt muci , cred si eu ca se zgarie parbrizul , 100 ron un set de stergatoare noi , e primul lucru pe care il fac atunci cand iau o masina . Mor cand le schimb si vad ca sunt uzate ...ani de zile . E un consumabil exact ca o revizie .
Link to comment
Share on other sites

Exista o pasta de la Sonax, eu am cumparat-o impreuna cu padurile dedicate ( vreo 150 de lei ), puse pe o masina de polisat rotativa Makita.

http://blog.pro-detailing.ro/sonax-profiline-glass-polish-polish-sticla-profiline

 

Scoate panza de paianjen dar o zgarietura mai pronuntata nu iese de pe geam orice ai face, am incercat la mine pe masina foarte multe variante pe geamurile laterale si luneta( inclusiv smirghel) , dupa multe ore de chinuiala am schimbat toate geamurile intr-un final.

 

pasta http://www.colindetailing.ro/sonax-polish-sticla-profesional-p-204.html

pad-uri http://www.colindetailing.ro/sonax-burete-polishat-sticla-parbriz-p-205.html?language=ro

Edited by DYC88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai daca tineti stergatoarele pana sunt muci , cred si eu ca se zgarie parbrizul , 100 ron un set de stergatoare noi , e primul lucru pe care il fac atunci cand iau o masina . Mor cand le schimb si vad ca sunt uzate ...ani de zile . E un consumabil exact ca o revizie .

Myx , am stergatoare noi , doar ca a intrat o pietricica acolo si a facut dara aia pe parbriz.

Link to comment
Share on other sites

Zgarietura f. adanca provocata de stergator fara lamela, pur si simplu s-a rupt prinderea si a sarit de pe brat.

 

Cu Ceriglass, padul de pasla de la Carpro si multa munca, estimez ca am polishat 4 ore incontinuu in decursul a doua seri cu timpi mari de racire a parbrizului, el incingandu-se foarte mult. Smirghelul e fix pix pe sticla, trebuia sa insisti (pt. colegul care spunea ca nu reuseste sa inlature zgarieturile adanci Ceriglass-ul).

 

Poze:

L.E. Vizionati pozele de la coada la cap, s-au atasat invers.

post-7953-0-20382700-1378233605_thumb.jpg

post-7953-0-95715200-1378233616_thumb.jpg

post-7953-0-45982400-1378233627_thumb.jpg

post-7953-0-59431400-1378233634_thumb.jpg

post-7953-0-65574000-1378233646_thumb.jpg

post-7953-0-40545800-1378233657_thumb.jpg

Edited by 23LKY
Link to comment
Share on other sites

Zgarietura f. adanca provocata de stergator fara lamela, pur si simplu s-a rupt prinderea si a sarit de pe brat.

 

Cu Ceriglass, padul de pasla de la Carpro si multa munca, estimez ca am polishat 4 ore incontinuu in decursul a doua seri cu timpi mari de racire a parbrizului, el incingandu-se foarte mult. Smirghelul e fix pix pe sticla, trebuia sa insisti (pt. colegul care spunea ca nu reuseste sa inlature zgarieturile adanci Ceriglass-ul).

 

Poze:

L.E. Vizionati pozele de la coada la cap, s-au atasat invers.

si de unde ai cumparat ceriglass de asta?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

am cumparat eu prostia asta de produs si in loc sa mi trimita ceriglass original mi au trimis o sticluta cu o zeama galbena pe care scria ...noi garantam ca e ceriglass:))le am scris nici nu raspund taranii astia de pe site.

firma total neserioasa sunt foarte cumpatati ptr 29 de lei.

deci feriti va de domnii acestia de pe ..ingrijire auto

Link to comment
Share on other sites

:thumbdown:

Nasol,chiar voiam sa iau si eu zilele astea..dar daca zici ca sunt idioti caut in alta parte.

nu inteleg de ce modifica un moderator ceea ce scriu legat de un produs de cacao luat de pe un site anume...eu nu am zis "cumpatati ptr 29 de lei" ..suna si aiurea...nici nu am zis ca " domnii "acestia de pe ..ingrijire auto

ce site e asta unde ti modifica un gigi duru ceea ce scrii din propria experienta dorind sa i atentionezi si pe altii???

 

parerea mea e ca aia s niste tepari ordinari si cerriglas asta original cred ca se poate lua doar de pe ebay direct.

 

pe onoarea mea de mai inteleg ceva:)))) sa ti rastalmaceasca vorbele.e de 2 lei. :thumbdown:

Edited by e466666
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.