Jump to content

Al meu drac pe roti!


Stama

Recommended Posts

Da Cristi ai dreptate, eu am talonul si cartea pe numele meu, si pot fi identificat imediat dupa numarul de inmatriculare(amenda radar primita acasa din pacate:)) ) ceva comun au ei. Problema e la ceea ce zici tu mai sus cei care inmatriculeaza pe cetatean bulgar:)

pai e cam teapa ce ai tu acolo, pentru ca nu esti rezident in bulgaria, pentru a aparea pe acte bulgaresti. Masina trebuie sa fie nume bulgar (PF sau PJ) pentru a fi regulamentar inscrisa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bah, tu esti real? bine ai ales masina sa stii...daca stii ca te costa 50 euro, inca 10-20 euro; 150 ron = 38-39 euro; adica domle....100-110 euro! stii cat costa un cauciuc la masina ta?(nou ma refer, ca ma gandesc ca nu esti ca "cioroii aia grasi de au cazane de le curge ulei si apa din masina");

gata, ma duc sa mai citesc ceva, ca (fara suparare) lucrurile o iau razna tare in ultimul timp(numai pusti care nu au bani sa cumpere un covrig si isi iau bemveu); si pe urm mai dau si explicatii ca asa si pe dincolo; sunt tare curios cati bani castigi tu pe luna, puisorule;

de ce draq nu va manaca pe voi cainii si ii manaca pe niste nevinovati de 4 ani...dar cine a zis ca lumea e dreapta!!!

over and out

 

touche...rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

bah, tu esti real? bine ai ales masina sa stii...daca stii ca te costa 50 euro, inca 10-20 euro; 150 ron = 38-39 euro; adica domle....100-110 euro! stii cat costa un cauciuc la masina ta?(nou ma refer, ca ma gandesc ca nu esti ca "cioroii aia grasi de au cazane de le curge ulei si apa din masina");

gata, ma duc sa mai citesc ceva, ca (fara suparare) lucrurile o iau razna tare in ultimul timp(numai pusti care nu au bani sa cumpere un covrig si isi iau bemveu); si pe urm mai dau si explicatii ca asa si pe dincolo; sunt tare curios cati bani castigi tu pe luna, puisorule;

de ce draq nu va manaca pe voi cainii si ii manaca pe niste nevinovati de 4 ani...dar cine a zis ca lumea e dreapta!!!

over and out

 

Bai baiatule, omul e interesat cat il costa sa inmatriculeze o masina acolo, raspunsurile punctuale i le-a oferit celalalt user, iar eu i-am spus ce il costa pe langa.

 

Nu stiu cat costa un cauciuc nou pentru ca nu am nevoie si nu lucrez in vulcanizare ca sa am nevoie sa stiu, insa atunci cand o sa trebuiasca sa imi cumpar voi obtine informatiile necesare in vederea pretului.

 

Lucrez intr-o multi-nationala nu castig multi bani stai linistit.

 

Vad ca esti cam curios, iti dau si farcebook?

Edited by Stama
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

dar tot in conditii de rezidenta in bulgaria a PF

 

Nu cred ca e asta o conditie,sa stii. Daca tu ai o firma in Bulgaria la care esti actionar,proprietar sau cum vrei tu sa`i zici,poti sa fi si din afara Bulgariei,nu stiu daca ar avea importanta. O sa ma interesez maine si o sa raspund mai corect,acum nu vreau sa gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu esti proprietarul din acte, ci utilizatorul.

Pai si asa. Cartea masinii o ai?

 

Da, totul e la mine, pe Carte scrie firma respectiva si mai jos numele meu ca owner

 

Nu cred ca e asta o conditie,sa stii. Daca tu ai o firma in Bulgaria la care esti actionar,proprietar sau cum vrei tu sa`i zici,poti sa fi si din afara Bulgariei,nu stiu daca ar avea importanta. O sa ma interesez maine si o sa raspund mai corect,acum nu vreau sa gresesc.

 

exista posibilitatea sa ai firma in bulgaria cu punct de lucru in Romania, deci se poate orice:)) taxele platite acolo si totul merge brici in afacere:))

Edited by Stama
Link to comment
Share on other sites

Cartea trebuie sa stea la firma, nu la utilizator. Daca ai masina de la multinationala, primesti si cartea? Exclus. Deci ai grija la bunavoina lor. Poate nu stiu, dar cu cartea masinii firma dovedeste multor institutii ca inmatricularea e reala. Daca firma nu are cartea, masina teoretic nu mai e in posesia lor. Deci nu se mai platesc taxe pentru ea si in concluzie nu mai e inmatriculata legal.

 

Nu cred ca e asta o conditie,sa stii. Daca tu ai o firma in Bulgaria la care esti actionar,proprietar sau cum vrei tu sa`i zici,poti sa fi si din afara Bulgariei,nu stiu daca ar avea importanta. O sa ma interesez maine si o sa raspund mai corect,acum nu vreau sa gresesc.

Nu cred ca in cazul de fata pustiul e 22 de ani are firma in bulgaria cu punct de lucru in Romania.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cartea trebuie sa stea la firma, nu la utilizator. Daca ai masina de la multinationala, primesti si cartea? Exclus. Deci ai grija la bunavoina lor. Poate nu stiu, dar cu cartea masinii firma dovedeste multor institutii ca inmatricularea e reala. Daca firma nu are cartea, masina teoretic nu mai e in posesia lor. Deci nu se mai platesc taxe pentru ea si in concluzie nu mai e inmatriculata legal.

 

pai si aici nu intervine procura? ca am procura cu toate drepturile si responsabilitatiile cedate mie

 

Cartea trebuie sa stea la firma, nu la utilizator. Daca ai masina de la multinationala, primesti si cartea? Exclus. Deci ai grija la bunavoina lor. Poate nu stiu, dar cu cartea masinii firma dovedeste multor institutii ca inmatricularea e reala. Daca firma nu are cartea, masina teoretic nu mai e in posesia lor. Deci nu se mai platesc taxe pentru ea si in concluzie nu mai e inmatriculata legal.

 

 

Nu cred ca in cazul de fata pustiul e 22 de ani are firma in bulgaria cu punct de lucru in Romania.

 

Nu am spus ca am societate comerciala acolo, doar am zis ca exista asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

pai si aici nu intervine procura? ca am procura cu toate drepturile si responsabilitatiile cedate mie

Ai procura cu toate drepturile si responsabilitatiile cedate mie pe o masina neinmatriculata. Adica nu intervine.

 

 

Nu am spus ca am societate comerciala acolo, doar am zis ca exista asa ceva.

vorbeam cu cris88, nu cu tine. Si era o ipoteza la care am raspuns retoric.

Link to comment
Share on other sites

Ma rog treaba sta in urmatorul fel: ca un nou user sa inceapa majoritatea sa faca misto de tine, out of topic si chestii de genul... e chiar lipsa de bun simt, pana la urma mi-am prezentat masina si atat. Daca aveam numere de Germania nu comenta nimeni nimic(cu toate ca era aceeasi situatie), tare curios sunt eu cati cu masinile de Ro care comenteaza aici fac ITP-ul pe bune, si nu cu 150 lei la colt, cati nu fac manarii la impozit si cati au fost multumiti de societatile de asigurari auto atunci cand au fost loviti:)
Link to comment
Share on other sites

Confirm ce a zis despre ITP si RCA celalalt User, pe mine m-a dus cu tot 600 euro, trebuie sa ai in vedere ca o noapte trebuie sa ramai acolo sa te cazezi la hotel(o noapte plus mancare plus de baut + cazare te duce undeva la 50 euro) unul dintre frati te duce cu masina lui personala la hotel si te ia a doua zi la 8 cand trebuie sa fii prezent la politie pentru a ridica actele. daca ai numere rosii nu poti sa iesi din tara fara cineva cunoscut( sa dai la vama spaga 10-20 euro) si iti trebuie platforma care te trece podul cu 150 lei. sa fii atent cand iti face asigurarea sa nu iti greseasca datele de pe talon. oricum nu te speria, nu e nimic greu, te ajuta fratii aia de acolo cu tot.

Sa nu imi spui ca ai fost cazat la hotel paradise?

Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate. Toti avem numai cazane cu ITP-ul luat pe un cazan de prune si am trecut masina la primarie ca si vehicol agricol, a se citi tractor, mai ales astia cu diesel ca doar tot aia e.

 

Chiar nu stiam cum se face cu impozitul, dar vad ca imi imbunatatesc cultura generala daca mai intep putin.

 

Sa nu imi spui ca ai fost cazat la hotel paradise?

 

saracia aia de 15euro pe noapte?:))) acolo mi s-a recomandat sa stau :))) dar nu! am stat in cealalta parte a orasului, nu mai stiu cum se numeste hotelul

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.