Jump to content

Soferi, ni se pregateste ceva...


gugulete

  

141 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cataline, mai pune inca un pariu: un biciclist in Bucuresti, in cel mai bun caz, ajunge de cateva ori pe luna la urgente ! sorcerer.png

 

Corect si ai dreptate, dar ia pune-ti intrebarea: oare de ce? nu cumva din cauza celor spuse de mine mai sus referitor la haosul provovat de sute de mii de masini care circula zilnic? daca s-ar reduce traficul drastic, si macar 50% din toti cei care circula cu masini le-ar inlocui cu biciclete, crezi ca pe un biciclist l-ar mai lua salvarea de doua ori pe luna?

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca nu am conditia fizica necesara ptr a pedala 15 km zilnic cat ar trebui sa fac. Bine, si daca as avea-o, as prefera sa nu-mi risc viata.

 

Cand stateam la brescia, aveam un vecin de scara, un mos in jur de 60 de ani care facea zilnic in jur de 50-60km cu bicicleta (antrenament) iar de doua ori pe saptamana se ducea la bergamo tot cu bicicleta pentru a face voluntariat la un spital de batrani, iar pana la bergamo nu sunt decat vreo 60km dus. Cand ma trezeam dimineata la 5 sa ma pregatesc pt munca, il vedeam pe geam cum pleca cu bicicleta si il vedeam tocmai seara. De cate ori ma gaseam cu el, omu' era numai cu bicicleta...download.gif

 

P.S. La cei 30 de ani ai mei, eu n-am curaj sa ma pun cu mosul ala de 60 de ani la mersul pe bicicleta....ma executa de n-am aer.blush.gif

Edited by Catalin BMW
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da ma, pofta vine mancand, stiu. Dar, fara misto, in Bucuresti iti risti viata de fiecare data cu bicicleta. Chiar si cand o fi sa ies cu fi-miu, cu toate ca am maxim 3 km pana in Herastrau, o sa le pun pe plafon si doar in parc o sa pedalam. Nasol in capitala pulii !
Link to comment
Share on other sites

Da ma, pofta vine mancand, stiu. Dar, fara misto, in Bucuresti iti risti viata de fiecare data cu bicicleta. Chiar si cand o fi sa ies cu fi-miu, cu toate ca am maxim 3 km pana in Herastrau, o sa le pun pe plafon si doar in parc o sa pedalam. Nasol in capitala pulii !

 

Naspa, citeam intr-un articol, ca primarul plii oprescu s-a dus la bruxelles sa se laude cu pistele de biciclete si ca are in vedere sa mai construiasca nu stiu cate piste si sa amenajeze spatii pt inchiriat biciclete, dar cica in realitate omu' a desfiintat o mare parte din ele....o panarama de primar (ca si altii,desigur).2guns.gif

Link to comment
Share on other sites

cu asa ceva as merge si eu pana la munca :hyper:

 

hai ca m-ati bagat la idei cu bicicletele voastre. chiar mi-ar placea un low rider d'ala. vazusem printr-un hypermarket acum ceva vreme si tin minte ca uitasem de cumparaturi, cocotat pe aia ca un copil d'ala prost :pardon:

 

ce dezvaluiri pe antena? cat rahat mananca si aia... :sick:

post-30886-0-44423200-1379272633_thumb.jpg

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Cine zice ca se poate merge prin Bucuresti decent cu bicicleta nu a mers in viata lui decat prin centru si probabil doar duminica.

 

In primul rand, pistele alea de biciclete sunt facute la misto. Uneori te trezesti ca trebuie sa treci pe langa tot felul de obstacole.

Sigur ca daca te plimbi prin centru e super. O iei usor pe Bd. Unirii, chiar n-ai treaba. Sau prin Herastrau.

Dar sa mergi prin oras e sport extrem.

 

In al doilea rand, sa-ti risti viata printre masini e o mare prostie. Am incercat si eu chestia asta cu mersul pe bicicleta prin oras, dar am ajuns la concluzia ca e un risc inutil. Cred ca e mai periculos sa mergi pe bicicleta in Bucuresti decat pe motocicleta. Macar aia are demaraj.

 

Sigur ca e misto sa mai faci miscare pe bicicleta, dar daca ai nevoie sa ajungi in diverse locuri sau sa te duci la munca bicicleta sigur nu e cel mai bun mijloc de transport.

In afara de asta, se poate fura foarte usor. Singura varianta este sa lucrezi intr-o zona buna si sa ai unde s-o lasi inchisa. De pe strada va disparea sigur.

 

P.S: Bucurestenii sunt exact cum sunt toti romanii. In Bucuresti intalnesti oameni de peste tot. S-a tot vorbit despre chestia asta. Vai, ardelenii sunt ca nemtii. Vai, bucurestenii sunt niste cocalari. Oameni si oameni peste tot.

Edited by Service Premium
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

P.S: Bucurestenii sunt exact cum sunt toti romanii. In Bucuresti intalnesti oameni de peste tot. S-a tot vorbit despre chestia asta. Vai, ardelenii sunt ca nemtii. Vai, bucurestenii sunt niste cocalari. Oameni si oameni peste tot.

 

desi pare ampulea, da' pana si maidanezii oraselor sunt precum oamenii. daca oamenii sunt rai cu ei, si ei devin rai la randu' lor cu oamenii. noi de exemplu, nu avem, si n-am avut probleme cu ei. chiar azi de exemplu, eram intr-o coloana de masini si au trecut 2 maidanezi agale prin fata noastra. nime' n-a claxonat. probabil si din cauza ca era duminica, dar asa e de obicei. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

desi pare ampulea, da' pana si maidanezii oraselor sunt precum oamenii. daca oamenii sunt rai cu ei, si ei devin rai la randu' lor cu oamenii. noi de exemplu, nu avem, si n-am avut probleme cu ei. chiar azi de exemplu, eram intr-o coloana de masini si au trecut 2 maidanezi agale prin fata noastra. nime' n-a claxonat. probabil si din cauza ca era duminica, dar asa e de obicei. :sorcerer:

 

 

 

 

 

bine,se stie ca maidanezii din banat sunt mai civilizati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.