Jump to content

Bmw / interior-exterior detailing


C_kst

Recommended Posts

De curand sunt posesor de bmw. Este model 2010, arata foarte bine la exterior dar si in interior. La exterior consider ca nu trebuie intervenit deocamdata desi se observa subtil panza de paianjen formata pe lac. Este negru metalizat si sunt foarte multumit de cum arata dupa o spalare.

Interventia neagresiva pe caroserie in ce ar consta? Ma gandeam la o decontaminare cu argila si o ceruire pentru a proteja caroseria la intemperiile iernii. Aveti o recomandare pentru o asemenea interventie, unde as putea-o face la un pret rezonabil? (Bucuresti sau Ploiesti)

 

Cu privire la interior, acesta arata bine dar as vrea sa-i fac o curatare completa dat fiind ca este masina SH, nu ma simt bine stiind ca a mai folosit-o altcineva in locul meu. Am tapiterie din stofa crem si finisaje interioare piano black (foarte pretentioase la intretinut). Vreau sa apelez la o firma serioasa pentru un pachet complet de curatare interioara. Ma gandisem la Evolution Detailing, este ok, sau aveti alte sugestii?

Voi pune si niste poze mai sugestive

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

pentru ce vrea el , decontaminare + protectie si interior nu cred ca o sa fie o suma de speriat

nu neaparat de speriat , stiu ca la Stelian e 150 ron schema la exterior , e ok mai ales ca foloseste produse bune . Eu cunosc locuri si mai ieftine , dar nu are importanta , mereu am spus ca mai scump nu inseamna neaparat mai bun ,extra , totul la superlativ , uneori poate ca da dar nu e o certitudine , mai ales cand tot factor uman e implicat . E ok cand apelezi la un serviciu cu o frecventa redusa , cand ajungi de 3 ori pe an la decontaminat parca te mai uiti si cat costa si tot asa . Unii dau o ceara , un polish la 2 ani , da pot plati oricat in cazul asta .

Edited by Myx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu un sfat, ca tot mi-au sarit in ochi in unele poze etichetele lavetelor. Indicatia mea ar fi sa taiati cu grija aceste etichete, pot provoca zgarieturi destul de urate. Subscriu si la conditii, e f. important mediul in care lucrati. Praful e omniprezent in tara asta unde totul se construieste si repaveaza reamenajeaza, spatii verzi inexistente si gunoaie peste tot.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

eu unul nu as da cu pulimax pe plafon sau stalpi..

mie nu mi-a placut deloc acest produs.. (am folosit varianta din comert de 500ml)

 

pe plastice ramane lipicios, nu curata f bine, in fine eu zic ca sunt produse mult mai bune..

 

plafonul este destul de pretentios, eu l-am curatat cu ceva produs sonax pt textile..

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu as da cu pulimax pe plafon sau stalpi..

mie nu mi-a placut deloc acest produs.. (am folosit varianta din comert de 500ml)

 

pe plastice ramane lipicios, nu curata f bine, in fine eu zic ca sunt produse mult mai bune..

 

plafonul este destul de pretentios, eu l-am curatat cu ceva produs sonax pt textile..

Si a dat rezultate sonax ul ptr textile?

Eu vreau sa curat doar stalpii,stiti cum se murdaresc....

Link to comment
Share on other sites

da, dat cu spuma respectiva pe o microfibra si sters cu microfibra respectiva, sau chiar cu spuma direct.

 

Acum depinde si cum e masina si ce pete ai, posibil sa fie nevoie de un produs mai puternic.

 

In fine, daca vrei incearca si pulimax, e ieftin si o sa te convingi singur.

Gasesti si in magazine, eu am luat din metro/selgros.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

da, dat cu spuma respectiva pe o microfibra si sters cu microfibra respectiva, sau chiar cu spuma direct.

 

Acum depinde si cum e masina si ce pete ai, posibil sa fie nevoie de un produs mai puternic.

 

In fine, daca vrei incearca si pulimax, e ieftin si o sa te convingi singur.

Gasesti si in magazine, eu am luat din metro/selgros.

 

daca are sarit lacul se poate face ceva ? exista vreo solutie in afara de vopsire ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am copil mic si mai mananca un biscuite, un fruct, deci inevitabil se face si mizerie in masina.

Pentru aceste "firmituri" ce sa folosesc, un aspirator de mana, o perie..?

 

Ma gandeam la aspirator mic de 12V, dar nu stiu in ce masura se impaca cu tapiteria de piele.

Edited by play4fun
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.