Jump to content

Sfat achizitie BMW E65 730d 2007 - 2008


Cipy85

Recommended Posts

Doresc sa-mi cumpar un E65 730d, neaparat 2007 sau 2008, maxim 150 - 160 de mii de km. Am mai avut pana acu jumatate de an un E60 525d 2006, pe care l-am tinut 4 ani, am fost f multumit de masina. Obisnuiam sa-mi iau masini doar din Germania, dar taxa asta noua la un motor de 3 L e de 5000 euro asa ca sper sa gasesc una buna in tara. Doresc ca cine poate, si cine vrea sa ma ajute cu informatii, sugestii, ce probleme apar, daca sunt fiabile etc despre un E65 730d. Va rog sa nu ma intrebati de buget, sau daca stiu cat ma costa intretinerea sau altele, ca am vazut ca se obisnuieste asa ceva... Sper sa ma puteti ajuta si informa. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Un search ti-ar putea raspunde la multe intrebari.

 

In general trebuie verificata bine cutia, reparatiile sunt destul de scumpe la E65.

 

Am cautat cred ca tot netul, absolut peste tot, forumuri etc... Am 2 prieteni care au 730d, unu din 2003 cu 310 mii km la bord, si nu a avut masina absolut nimic grav, iar celalalt din 2007 cu 150 de mii km, si iar la fel nu a avut probleme cu el deloc...dar mai intreb lumea in general. Am si un prieten care lucreaza la bmw in timisoara de f multi ani si a zis ca is ok masinilie astea, dar cred ca si cum ti norocu cu ea... ms oricum de sfat, sper sa mai imi dea si altii ceva sfaturi. Tu ai e65? sau ai avut?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am cautat cred ca tot netul, absolut peste tot, forumuri etc... Am 2 prieteni care au 730d, unu din 2003 cu 310 mii km la bord, si nu a avut masina absolut nimic grav, iar celalalt din 2007 cu 150 de mii km, si iar la fel nu a avut probleme cu el deloc...dar mai intreb lumea in general. Am si un prieten care lucreaza la bmw in timisoara de f multi ani si a zis ca is ok masinilie astea, dar cred ca si cum ti norocu cu ea... ms oricum de sfat, sper sa mai imi dea si altii ceva sfaturi. Tu ai e65? sau ai avut?

 

In general mai toate au probleme cu cutiile de viteza. Cauza principala - schimbul de ulei.. care in Europa nu se face. In rest nu vad probleme mari... caseta de directie... daca are jante mari .. adica de la 20 in sus. Si cam atat.. in rest numai de bine.. confort maxim, siguranta, masina robusta si cu o tinuta de drum superba. Eu am un 750i si sunt foarte multumit.

Bafta in achizitie.

Link to comment
Share on other sites

In general mai toate au probleme cu cutiile de viteza. Cauza principala - schimbul de ulei.. care in Europa nu se face. In rest nu vad probleme mari... caseta de directie... daca are jante mari .. adica de la 20 in sus. Si cam atat.. in rest numai de bine.. confort maxim, siguranta, masina robusta si cu o tinuta de drum superba. Eu am un 750i si sunt foarte multumit.

Bafta in achizitie.

 

Cand ma decid si o sa-mi iau una o sa schimb uleiul in cutie imediat...dar sunt nehotarat, si ma decid greu. Am gasit masinile astea 2 care imi plac: http://www.autovit.ro/bmw-730-C29318121.html si asta http://www.autovit.ro/bmw-730-C30711502.html . Oscilez intre astea 2. Prima ma cam nemultumeste putin ca e din 2006 dar trec cu vederea. Amandoua sunt ff intretinute, absolut tot ce s-a schimbat la ele s-a schimbat la reprez. banat car. Ms de sfat.

Link to comment
Share on other sites

Cand ma decid si o sa-mi iau una o sa schimb uleiul in cutie imediat...dar sunt nehotarat, si ma decid greu. Am gasit masinile astea 2 care imi plac: http://www.autovit.r...-C29318121.html si asta http://www.autovit.r...-C30711502.html . Oscilez intre astea 2. Prima ma cam nemultumeste putin ca e din 2006 dar trec cu vederea. Amandoua sunt ff intretinute, absolut tot ce s-a schimbat la ele s-a schimbat la reprez. banat car. Ms de sfat.

 

sincer, a doua pare mult mai valabila.

 

la prima stii tu ca are km reali sau doar asa ti s-a spus ?

Link to comment
Share on other sites

sincer, a doua pare mult mai valabila.

 

la prima stii tu ca are km reali sau doar asa ti s-a spus ?

 

 

Da, amandoua au km aia, am verificat tot la amandoua, am niste cunostinte la bmw, si mi-au spus ca amandoua sunt f intretinute, km 100% reali. Aia din 2006 are mute dotari in plus fata de cealalta(perdelute la usile din spate, keyless go + entry, trapa). Cea din 2008 nu are portagajul actionat electric, nu are butonul de apasat ca sa se inchida singur...nu am mai vazut asa ceva, am crezut ca toate au. La amandoua s-a schimbat caseta de directie ca asa au dorit proprietarii ca li s-a parut lor ceva in neregula. La cea din 2006 s-a schimbat si distributia toata acu 2000 mii de km ca a inceput sa se auda ceva ciudat la motor. Cam atat...

Inca ceva...cine stie sa imi raspunda. Daca bancheta din spate este perforata si cotiera nu are butoane decat pt incalzire si pt reglarea tetierei se poate sa aiba si ventilatie? Proprietarul masinii din 2008 mi-a zis ca da, ca are si se poate da drumu la ventilatie din idrive dar nu prea cred...

Edited by Cipy85
Link to comment
Share on other sites

Mult prea scumpa a doua.

 

De ce e mult prea scumpa? E totusi 2008, prima inmatriculare luna 11...deci e cam folosita din 2009. Care ar fii pretul ok pt o masina ca asta? Eu ma refer sa fie ok ca masina, nu vreo trantitura de la bisnitari, ca din alea is si cu 12 - 13 mii. Am gasit si am vazut una cu 14 mii si nici nu se compara cu nici una din astea 2... Prima cum e ca pret?(cea din 2006). Ambii proprietari lasa 1000 la pret...mai trebuie sa ma decid eu, poate pana fac asta se dau amandoua :))

Link to comment
Share on other sites

Pai se apropie de pretul unui F01, care e alta mancare de peste. Am mai spus, asta http://www.bmwclub.ro/forums/topic/121900-vand-bmw-730d-e65/page__p__1797461__hl__vand+bmw+730__fromsearch__1#entry1797461 a plecat pe 13k si nu avea probleme.

 

In fine, eu as merge pe prima, insa e alegerea ta. Daca ambele au fost ingrijite corect, e chestie de an vs. dotari. Si oricum se devalorizeaza repede, tine cont si de asta.

Edited by Laur R.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai se apropie de pretul unui F01, care e alta mancare de peste. Am mai spus, asta http://www.bmwclub.ro/forums/topic/121900-vand-bmw-730d-e65/page__p__1797461__hl__vand+bmw+730__fromsearch__1#entry1797461 a plecat pe 13k si nu avea probleme.

 

In fine, eu as merge pe prima, insa e alegerea ta. Daca ambele au fost ingrijite corect, e chestie de an vs. dotari. Si oricum se devalorizeaza repede, tine cont si de asta.

 

Da, de la 20500 a ajuns la 13000 in 6 luni.

E clar.

 

LE:

Pt initiator:

Uita-te la ca de ingrijita este, lasa pretul.

Dai un pret mic si apoi bagi in ea inca pe atat.

Edited by siulian
Link to comment
Share on other sites

13.000 am vazut doar. :))))

 

 

Cea din 2008 nu o lasa sub 20 nici cum, absolut deloc, e pe net cam de 2 luni parca. A primit pe ea 19 de vreo 2 ori si 19500 o data si nu a dat-o. Eu cu vanzatorul avem cunostiinte comune asa am aflat. A zis ca mai bine nu o vinde deloc... Nu cred ca are cum sa scada atat o masina, in 6 luni...doar daca vrei neaparat sa o dai si nu-ti pasa de bani deloc... Eu e60-ul meu l-am bagat la vanzare in decembrie cu 13000 si l-am dat in martie cu 11400. Separat am dat un set de roti cu 300 si am iesit cat de cat ok... Daca nu iti pasa de bani in general, o lasi la jumate si o dai dupa 1-2 saptamani, dar persoanele astea nu sunt asa...

Link to comment
Share on other sites

F10 nu prea,insa w212 si jaguar Xf V6 chiar gasesti dotate f bine pe la 21-22-23k euro in reprezentantele din Germnaia,pe la noi gasesti sigur mai ieftine,insa eu nu as cumpara sh din ro cu 20k euro in buzunar.

 

Da,corect sa ai fix ac optionale ca pe un seria 7 (masina din alta clasa) mai greu,insa din punctul meu de vedere mai conteaza si modelul,una este sa conduci un model actual care a suferit doar un mic facelift si alta un model care nici macar nu se mai fabrica,peste care a aparut si un nou model si un fl la noul model.

 

e350cdi.pdf si un e350cdi frumos

post-8200-0-57019200-1381163078_thumb.jpg - o poza si cu interiorul

jaguar xf.pdf

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ms la toti de sfaturi...dar eu e65 vreau pt ca e masina mare si comfortabila,are multe dotari, motorul de 3L si 231 cai e f ok, etc. E60-u meu l-am dat pt ca era prea mic, pt mine cel putin...sunt cam prea mare la gabarit :). Dupa ce am dat e60-u vroiam sa-mi iau un f10, am fost la un test drive cu un 525 bi-turbo 218 cai an 2013, e masina f ok, dar imediat dupa, un amic si-a luat un e65 pre-facelift si dupa ce m-am dat cu el am uitat de f10 sincer...cel putin dupa parerea mea chiar daca e diferenta de "destui" ani intre aceste 2 masini, eu m-am simtit mai bine si mi-a placut muuult mai mult cum a mers e65 avand tot 218 cai masina fiind din 2003 si avand la bord 305 mii km... Nu ma intereseaza ca poate peste 3-4 ani iau jumatate din suma care o dau acu pe e65, asta e, preturile merg f repede in jos indiferent de masina. Cu cat e mai scumpa cu atat pierzi mai mult la ea... Eu nu dau mai mult de 20 pe o masina orice ar fii, si cum un f01 bun, adica sa fie sub 150 de mii de km si sa aibe destule dotari nu gasesc in germania sub 27 de mii sau chiar mai mult, o sa ma multumesc cu un e65... Edited by Cipy85
Link to comment
Share on other sites

W212 are materiale mai proaste decat E90.

Si aici ma refer la fetele de usi si materialul din care e facuta coaja de bord. Am ramas neplacut surprins sa remarc asta cand am mers cu un E220 Avantgarde cu 17.000km la bord.

Singurul lucru calitativ peste E90 era butonul de la Comand APS.

 

Nu l-am pipait,insa am pipait w204 si fl si nfl si w211,clar w204 sta mai bine la materiale decat e90 sau e84,ac lucru il pot spune si despre w211,acum nu te contrazic poate chiar au pus platsice mai proaste in E-ul nou decat in cel vechi sau decat in C-klasse.

 

Si la x6 daca pipai plasticul de sub manerul usii (unde este buzunarul) ai sa vezi ca este un plastic de doi lei.Daca dau cu degetul pe langa boxa,marginea boxei ma agata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.