Jump to content

ce fac sa pun xenon pe E60 LCI


mokanupepe

Recommended Posts

sunt nou atat ca detinator de BMW cat si ca utilizator al prezentului forum.Detin un E60 LCI 2007.

M-ar interesa ce trebuie sa fac sa pun xenon. Din cate am auzit e complicat cu recunoasterea acestora, functionare deficitara, etc.

Va rog daca ati montat asa ceva dati-mi si mie niste lamuriri.

Link to comment
Share on other sites

omul are lupe , daca-si pune 4300 k sau maxim 5000 e f ok nu deranjeaza pe nimeni daca le si regleaza corect

 

 

Corect, cu mentiunea sa nu-si puna ceva kit d-ala ieftin gen 200 ron si prostii, ca pe e60 trebuie ceva kit xenon mai special din cate stiu, sa nu faca figuri si sa arda modulul de lumini.. Un prieten a patit-o pe un e90 cu un kit xenon aftermarket, si-a ars modulul de lumini..

Link to comment
Share on other sites

Sunt 2 variante:

- inlocuirea farurilor cu unele xenon oem.

- montarea unor balasturi oem de E39. Nu cunosc detalii de mufare, probabil trebuie adaptat ceva, insa alea sunt safe.

 

Cu balasturi aftermarket ai cam 90% sanse sa belesti modulul de lumini. Si nu vorbesc din carti. Apoi dai pe un modul cat pe un far cu xenon oem.

Sa zicem ca poti trai si fara spalatorul de faruri care oricum e frectie la picior de lemn, insa electronica balasturilor aftermarket provoaca defectiuni majore.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Eu am balasturi de E39 pe faruri cu lupa. Nu am montat spalatoare de faruri dar o sa urmeze cand o sa am ceva timp liber. Reglaj sus jos cu montare de senzori nu ma apuc sa fac ca e prea mult de munca. Sunt foarte Ok ca pret balasturile, eu am dat pe 2 bucati Hella 300lei din dezmembrari. Mai dai probabil 100 lei pe o pereche de becuri. Le am montate sub far ca sa nu fie vizibile la un eventual control in trafic, desi ma indoiesc ca sta politistul sa te controleze daca vede ca ai lupe.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Eu am balasturi de E39 pe faruri cu lupa. Nu am montat spalatoare de faruri dar o sa urmeze cand o sa am ceva timp liber. Reglaj sus jos cu montare de senzori nu ma apuc sa fac ca e prea mult de munca. Sunt foarte Ok ca pret balasturile, eu am dat pe 2 bucati Hella 300lei din dezmembrari. Mai dai probabil 100 lei pe o pereche de becuri. Le am montate sub far ca sa nu fie vizibile la un eventual control in trafic, desi ma indoiesc ca sta politistul sa te controleze daca vede ca ai lupe.

 

 

Mi-am gasit balasturi de E39 Hella si uemeaza sa le primesc saptamana viitoare. Imi poti spune te rog daca trebuie facute modificari/adpatari sau potrivesc din start genul plug&play. Daca necesita modificari/adaptari te rog posteaza.

Link to comment
Share on other sites

Asta e motivul pentru care ma adresam in special lui bazare care a spus ca si-a pus balasturi de E39 si ii ceream sa-mi spuna cum sta treaba. Daca sunt altii care ma pot ajuta ( gen XXL ) rog postati ca nu vreau sa ma bag singur la creatii. Apropo imi explica cineva faza cu D1S, D2S? Edited by mokanupepe
Link to comment
Share on other sites

pe soclul de la D2S adaugi tablele astea

http://www.hidexpert.com/gallery/h7adapters1.JPG si se potriveste in mufa de H7. Eu le aveam in trusa cu scule ramase de pe la cine stie ce masina. Ideea e ca le gasesti cu 10 lei la cei care pun xenoane daca nu le ai.

Cu D2S nu e nici o faza ... becul are un soclu care arata altfel.

Dupa ce pui tablele astea o sa trebuiasca sa apesi putin mai tare ca sa intre becu dar nu e stres nu se intampla nimic ca oricum trebe sa dai farurile jos.

Eu am reusit sa ascund balasturile sub far prinse cu soricei de plastic.

http://www.hidexpert.com/gallery/h7rebad2sb2.JPG

http://www.hidexpert.com/gallery/h7adapters2.jpg

Link to comment
Share on other sites

pe soclul de la D2S adaugi tablele astea http://www.hidexpert.com/gallery/h7adapters1.JPG si se potriveste in mufa de H7. Eu le aveam in trusa cu scule ramase de pe la cine stie ce masina. Ideea e ca le gasesti cu 10 lei la cei care pun xenoane daca nu le ai.

Cu D2S nu e nici o faza ... becul are un soclu care arata altfel.

Dupa ce pui tablele astea o sa trebuiasca sa apesi putin mai tare ca sa intre becu dar nu e stres nu se intampla nimic ca oricum trebe sa dai farurile jos.

Eu am reusit sa ascund balasturile sub far prinse cu soricei de plastic.

 

 

Mare domn. Mersi mult. O sa revin cu un post dupa ce reusesc sa le pun. Poti sa-mi recomanzi deasemenea ceva becuri bune? Eu as merge pe ceva de 6000k pentru ca au culoarea alb curat (zic eu ).

Link to comment
Share on other sites

Problema in general nu e becu, ci balasturile in sine.

Sunt modele de masini care sunt predispuse la arderea diverselor module daca pui xenoane de 100 lei. Vezi Peugeot unde se arde modulul de stergatoare imediat.

Tocmai de asta, sfatul meu a fost sa isi ia balasturi Hella de E39 si nu chinezisme.

La partea cu bec cu soclu metalic nu stiu ce sa zic ... Teoretic xenoanele nu se incalzesc deci nu vad avantajul, dar poate e altceva la care eu nu ma gandesc.

 

Spor la montat xenoanele, si nu uita sfatul colegului, regleaza farurile dupa montaj.

Link to comment
Share on other sites

nu e instalatie ieftina ci pun balast de E39 original Hella. Sau te refereai la becuri?

 

nu m-am referit la ce ai cumparat tu , am facut referire la colegii care au patit/auzit de module arse de la instalatii xenon.

 

si inca ceva

nu te lacomi la becuri ieftine , pentru ca alea iti pot arde ballasturile fiind ele si hella.

nu iti recomand becuri second, pt ca multe din ele sunt deja consumate chiar daca se aprind nu vezi cu ele pe strada.

nu iti recomand "philips " la 100-120 lei

Edited by torelo
Link to comment
Share on other sites

Pai eu cer niste sfaturi deci nu cred ca este vorba de reclama ci de ajutor in achizitionarea unor becuri fiabile, testate in prealabil de alti detinatori de bmw si nu numai. Normal ca nu vreu sa pun becuri ieftine care sa-mi creeze in timp alte probleme. Vorba aia "dai un ban dar stai in fata".
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.