Jump to content

turbo-kit


andreiwtw

Recommended Posts

Ce spuneti ?

Merita asa ceva ?

Pe mine ma roade ideea asta de ceva timp.

Nu pot sa-mi imaginez cat ma duce cu totul si mai exact tot ce trebuie modificat.

Stiti careva kituri turbo de vanzare pt. 328 ?

198301[/snapback]

 

 

Totul se rezuma la bani,daca ii ai merita.

Pe de alta parte,daca ai bani iti iei M3 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Totul se rezuma la bani,daca ii ai merita.

Pe de alta parte,daca ai bani iti iei M3 :blink:

198418[/snapback]

Adevarat , dar M3 e f. greu de gasit la banii de pe masina mea + 5.000 usd.

Am gasit M3 cu 19.000 EURO dar cu 130.000 de km si in stare tehnica medie.(mai trebuia sa bag in ea ~ 3.000 EURO)

Pe masina mea o cunosc.In momentul de fata totul functioneaza perfect si are doar 64.000 km.Cu un turbo cred ca ar fi aproape de M3 ca performante(mai putini cai putere dar mai mult cuplu motor).

Link to comment
Share on other sites

cam 5-6 mii usd, era pe net o firma din Turcia care facea pentru 325/330i , cred ca se baga si la 328i

198414[/snapback]

am gasit cu 2.000 EURO dar pt. e 36:

 

sorry der kit ist fĂźr e36 aber kĂśnnte sein das der krĂźmmer bei e46 auch passt, sonst kĂśnnen sie alle anderen teile verwenden.

 

 

Es handelt sich um Turbo Kit bis 450PS-500PS

 

1-Turbo Lader 70mm/65mm und der ist riesig, mit internem Wastegate

2-Der Krßmmer ist wie Sie sehen Chrom und nicht so wie die anderen (Guss), sondern fächerkrßmmer so genant Stoss Aufladung.

3-Die Power rohre sind auch Chrom. Die haben eine Durchmesser von 75mm (auĂen) und 73mm (innen), zusammen eine gesamt Länge von 4,5 Meter.

4-Der ladeluftkĂźhler hat eine gesamt breite von 770mm, das reine netz ist : 600mm breit, 300mm HĂśhe und 100mm tiefe, Anschluss Durchmesser 78mm (auĂen) und 70mm (innen)

5-BenzindrĂźckregler mit BenzindrĂźckanzeige bis 10bar.

6-Das Blow off Ventil (POP OFF Ventil) ist dabei,

7-Dazu 5 Gummileitung und 2 Stahlleitung fĂźr die Ăśl zufĂźr zum turbo.

8-Dazu 13stĂźck Gummi – Verbindung –stĂźcke und 20stĂźck schellen

9-Jedemenge klein teile zum zusammenbauen.

Alles was auf den Fotos zu sehen ist, ist dabei.

wie gesagt es ist neu 0km und original eingepackt.

Link to comment
Share on other sites

Dak nu ma insel kitul asta nu cred k are traseul pt filtrul de aer, dak te uiti p la baietzii care au mai facut asha ceva, eu un baiat p forum kre a pus p un 1,6l turbo, shi a spus k este fff imp locul de unde trage turbo aerul, adik sa fie aer rece nu cald, k nu ai facut prea mare combinatia. Vezi cum faci cu el, dar vb shi cu baiatul de a pus turbo, k t mai costa shi alte nebunii dak vrei sa il faci bine, nu doar asha de ochii lumii.
Link to comment
Share on other sites

te pot ajuta cu un site: www.tuningchip.ro

intra pe forum si o sa vezi o multime de chestii interesante inclusiv 2 ursuleti E30 unul cu compresor si unul cu turbo realizate de proprietarul site-ului in colaborare cu alti mecanici.

 

ca si parere personala: merita toti banii turbo dar pune unul hybrid daca tot te bagi sa iti pui.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e ca e o vrajeala chitul ala la 2.000E pt 450-500CP ..

pt caii astia (indiferent de motor) ai nevoie de o turbina cu debit de 0.4 - 0.5 mc/s, si cu cit motorul e mai mic, turbina va trebui sa tina presiune mai mare - pt un M52B28 cred ca e minim necesara un GT35R (garrett) - nu te uita la ce zic astia pe site-uri, ca si un GT28R poate sa tina caii astia - ca ii face numai pe overboost si iti livreaza aerul foarte cald, uite aici link-ul la garrett (numai turbina nu cred sa o gasesti sub 2.500USD):

http://www.turbobygarrett.com/turbobygarre...2R_714568_2.htm

daca vrei sa scoti 450CP din cca 200 cit are motorul cam impune pistoane + biele forjate (minim 2.000E) + injectoare mai mari + intercooler + soft + inca multe alte plus-uri ...

daca ceea ce iti doresti este o crestere mai modesta de maxim 50% sunt solutii mai ieftine (dar tot cred ca vei iesi mai ieftin sa faci tu chit-ul decit sa il iei gata facut) ...

Link to comment
Share on other sites

o alta solutie de supraalimentare, pe care o agreez mai mult pentru simplicitatea instalari si utilizarii este cea cu compresor mecanic ...

atasez un dyno-chart la un 320 E46, motor 2.2l cu crestere de la 168 stock la 245 cu compresor (+45%), masina functioneaza fara nici un fel de modificari interne ale motorului ...

motorul meu - M50B20 (masurat azi) face 223CP, din 140CP stock (+60%) si e tot "nedesfacut" :blink:

attachment.php

Link to comment
Share on other sites

te pot ajuta cu un site: www.tuningchip.ro

intra pe forum si o sa vezi o multime de chestii interesante inclusiv 2 ursuleti E30 unul cu compresor si unul cu turbo realizate de proprietarul site-ului in colaborare cu alti mecanici.

 

ca si parere personala: merita toti banii turbo dar pune unul hybrid daca tot te bagi sa iti pui.

199495[/snapback]

de ce hybrid? (banuiesc ca te referi la T3/T4) motorul de 2.8 are cuplu bun de jos, si cred ca ar fi bine daca turbo ar intra ceva mai sus - sa se poata folosi masina in conditii de exploatare decenta si pe oras ...

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

asta depinde de ce vrea omul.. tu ai dreptate dar eu am presupus ca daca se baga la asa o investitie vrea o masina total sportiva, nu face rabat.. :blink: ideea este ca sunt multe posibilitati dar este un proiect destul de complex unde sigur or sa apara situatii neprevazute si mai trebuie sa scoti bani in plus de la ciorap asa ca ar fii totusi bine cred eu sa ai toti banii si ceva in plus cand vrei sa te apuci de treaba :)
Link to comment
Share on other sites

nu e chiar asa simplu sa faci o masina foarte sportiva - necesita investitii consistente si in afara motorului ...

de ex: eu am acum probleme cu tractiunea - masina e E36 compacta, are spatele usor, si chiar la numai 223CP, 1 si 2 sunt predispuse permanent la drift :blink: , bashca ca pe plecare ma fac masini cu tractiune fata de putere mai mica - pt ca patinez toata trepta 1-a (nu prea pot sa dozez puterea) - si asta cu grup LSD de 3.15 si gume Dunlop SP 9000 225/45/16

pe de alta parte E46 e mai greu si pune mai bine puterea jos - 320-le la care am pus dyno-chart-ul, echipat cu Goodyear Eagle F1 DSG3 de 245 pe 17 pleaca infiorator din loc ...

o alta optiune interesanta, dar cam scumpa este un compresor volumetric twin-screw :

http://212.214.223.230/shop/catalog/produc...roducts_id=6548

as zice ca twin-screw este o chestie intre compresorul centrifugal clasic si turbo - pt ca face boost de jos, dar are eficienta termica a unui centrifugal ...

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc tuturor pt. raspunsurile la obiect.

 

Adevarul este ca vazand kitul ala la 2.000 de euro m-a tentat ideea de a obtine o gramada de cp pt. bani putini.

Teoretic nu as vrea "decat " vreo 290 - 300 cp la roata.

Oricum bugetul pe care as fi dispus sa-l aloc acestui proiect ar fi de 3.000 de euro.

Link to comment
Share on other sites

300CP la roata inseamna ceva peste 350CP la volanta, adica peste 85% crestere de putere a motorului .. ceea ce nu vei putea obtine fara 0.9-1bar boost, situatie in care chiar si cu un soft beton cred ca vei "impacheta" motorul nedecomprimat in doua talpi ..

daca te hotarasti ca nu se poate fara sa-l decomprimi - sunt si aici mai multe solutii, dar tine cont ca -1 punct la CR scade puterea cu 10-15%, iar daca alegi decomprimarea "ieftina" cu garnitura de _chiulasa_ mai groasa cu insertii de cupru - nu uita ca te atingi grav de "squish volume" - zona responsabila cu turbionarea amestecului in camera de ardere ..

in fine, in pricipiu se pot scoate cai buni cu o investitie de EUR3k, dar nu cred ca e un buget rezonabil pentru 350CP (pastrand motorul stock), pentru cca 300 poate, dar cu alegerea atenta a componentelor (turbina klumea, cu eficienta ridicata, intercooler bun, corectie klumea la benzina si avans, soft beton)

Edited by Kali
Link to comment
Share on other sites

300CP la roata inseamna ceva peste 350CP la volanta, adica peste 85% crestere de putere a motorului .. ceea ce nu vei putea obtine fara 0.9-1bar boost, situatie in care chiar si cu un soft beton cred ca vei "impacheta" motorul nedecomprimat in doua talpi ..

daca te hotarasti ca nu se poate fara sa-l decomprimi - sunt si aici mai multe solutii, dar tine cont ca -1 punct la CR scade puterea cu 10-15%, iar daca alegi decomprimarea "ieftina"  cu garnitura de _chiulasa_ mai groasa cu insertii de cupru - nu uita ca te atingi grav de "squish volume" - zona responsabila cu turbionarea amestecului in camera de ardere ..

in fine, in pricipiu se pot scoate cai buni cu o investitie de EUR3k, dar nu cred ca e un buget rezonabil pentru 350CP (pastrand motorul stock), pentru cca 300 poate, dar cu alegerea atenta a componentelor (turbina klumea, cu eficienta ridicata, intercooler bun, corectie klumea la benzina si avans, soft beton)

199948[/snapback]

Multumesc de sfaturi !

 

Cred ca am cam exagerat.Cred ca ma multumesc si cu 300 la volanta !

De fapt in cea mai mare parte a timpului (in trafic) ma multumesc si cu 192 cp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.