Jump to content

Nu se incalzeste apa dupa schimbarea antigelului


Recommended Posts

Revin cu o noua problema...

 

Am schimbat antigelul saptamana trecuta si de atunci nu se mai incalzeste apa cum trebuie. Totul era ok inainte, doar ca nu mai schimbasem antigelul de vreo 3-4 ani.

 

Am golit tot circuitul de racire inclusiv apa din blocul motor, am completat cu antigel si am facut aerisirea la toate cele 3 suruburi. (cel de langa vasul de expansiune, cel de pe un furtunas mic langa cutia cu sigurante si inca unul langa EGR)

 

Daca merg prin oras se incalzeste, dar foarte greu iar in afara orasului scade pana la gradatia albastra si nu vine caldura. Am citit pe net ca se mai schimba si termostatul genaral si cel de la EGR, dar ma intreb de ce totul a fost ok inante de schimbarea antigelului si nu mai mearge cum trebuie dupa? Nu mai iese aer deloc - doar lichid...

 

Ce ar trebui sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am aerisit inca o data si curge doar lichid. Acul a ajuns la jumatate si caldura ok (in garaj) dar cum am facut o tura la -6 grade a scazut din nou in zona albastra si caldura aproape deloc ..cu toate ca am setat clima pe 32 grade.

 

Sa inteleg ca termostatul nu ichide si apa se raceste in radiator. Nu inteleg de ce se intampla asta doar dupa un schimb de antigel... Asta inseamna ca dupa fiecare schimb de antigel trebuiesc schimbate si termostatele?! Cam ciudat...

Link to comment
Share on other sites

E pur si simplu ghinoin si coincidenta.

 

Incepe cu verificarea termostatului EGR se demonteaza foarte usor, il dai jos sufli in el si daca aerul trece foarte usor e stricat, il schimbi si daca tot nu urca apa la 90 de grade si sa ramana acolo e clar ca trebuie sa il schimbi si pe cel principal.

Link to comment
Share on other sites

E pur si simplu ghinoin si coincidenta.

 

Incepe cu verificarea termostatului EGR se demonteaza foarte usor, il dai jos sufli in el si daca aerul trece foarte usor e stricat, il schimbi si daca tot nu urca apa la 90 de grade si sa ramana acolo e clar ca trebuie sa il schimbi si pe cel principal.

 

 

Mersi pt sfat! Revin. :-)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema si la mn am schimbat termostatul,lichidul antigel aerisirea e facuta si tot se ridica apa greu tare daca merg cu o viteza de 120 de km/ora sta dupa prima dunga alba si pe loc nu se ridica deloc la jumatate cum e normal specific ca e motor de 3 mii diesel varianta facelift.termostatul de la egr unde vine mai exact sau eu il am pe acest motor???
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema si la mn am schimbat termostatul,lichidul antigel aerisirea e facuta si tot se ridica apa greu tare daca merg cu o viteza de 120 de km/ora sta dupa prima dunga alba si pe loc nu se ridica deloc la jumatate cum e normal specific ca e motor de 3 mii diesel varianta facelift.termostatul de la egr unde vine mai exact sau eu il am pe acest motor???

Link to comment
Share on other sites

Ce te sfatuiesc eu si este foarte simplu,dureaza maxim 10min cu totul,demonteaza termostatul de la egr si sufla in el pe partea unde intra furtunul,dc nu opune rezistenta inseamna ca este blocat pe deschis,astfel scapi mai repede si fara sa te duci la service,pt cel mare nu este chiar asa usor de demontat,ideea ca scapi mai ieftin dc este cel de la termostat,de obicei acelea se strica mai repede decat cel de pe blocul motor,bafta.
Link to comment
Share on other sites

Atunci este dus.. Cand sufli in el, aerul trebuie sa treaca greu.

da e dus de tot am dat comanda si maine il scchimb sa vad daca se riddica apa atunci....daca nu inseamna ca e de la pompa auxiliara sau modulul electric de sub pompa auxiliara...complicat rau cu bmw-urile astea...:(

Link to comment
Share on other sites

am schimbat termostatul de la EGR se ridica apa sta normal la jumatate dar am o o problema pe loc cand acccelerez la 3-4 miii ture imediat scade la albastru acu indicator....nu pot sa imi dau seama de la ce este.specific ca am aerisit si cu clima data la 32 grade si ventilatorul la maxim..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.