Jump to content

e38 728i probleme cutie automata


cLuBBeR bMw - FaN

Recommended Posts

In primul rand tin sa va urez tutoror un An nou Fericit si plin de realizari tuturor!

 

Si acuma ca sa nu inchei anul cum trebuie doar cu toate bune si frumoase bineintels ca se mai pot intalni si probleme mai mari :(

Am un 728i automat din 98 masina este foarte ingrijita nu am avut absoult nicio problema cu ea o am deja de vreo 3 luni de zile si tin sa precizez ca a fost condusa zi de zi cate 200 de km in drumul spre munca..ea fiind 2800cm cu instalatie de gaz:D...bun..toate bune si frumoase am venit acum de sarbatori acasa masina a mers perfect doar ca exact cand am intrat in bucuresti mi s-au aprins martori de abs si asc...bineinteles m-am dus astazi la dezmembrari deoarece mi-au cerut 400 de lei pentru sensor nou...si + manopera ar fii fost cam mult zic eu...si asa am ales varianta cu unul sh care ma costat sensorul + manopera 250 de lei...acuma problema e alta eroarea tot e in bord si inafara de asta cutia de viteza numai imi schimba decat treapta 1 a 2 a si apoi numai schimba decat daca o dau in manual...in manual schimba toate treptele perfect...tipul de la garaj se cam grabea si eu la fel si a trebuit sa plec asa cu masina pana maine..acuma gandul meu este pana sa imi schimbe sensorul nu avea absolut nicio problema cutia...ar putea fii vreo eroare din cauza sensorului ?astept si eu parerile voastre si va multumesc pentru orice sugestie sau parere!

Link to comment
Share on other sites

asta e cel mai probabil unitatea ABS, modulul electronic mai exact, in timp se desfac niste lipituri prin el. Vezi pe diagnoza care senzor de ABS iti da ca fiind faulty, daca pe acela tocmai l-ai schimbat si problema persista e modulul ABS, din cauza asta cutia in D nu schimba mai sus dar pe manual merge. Tu cum ai ajuns la concluzia ca ar fi senzorul acela si nu altul? ai facut o diagnoza inainte? nu ai doar un senzor ABS! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am asistat odata la schimbarea unui senzor ABS tot la un E38 benzina. Senzorul vechi fiind foarte intepenit a fost scos cu greu, iar mecanicul scotandu-l bucati a lovit coroana de ABS de pe rulment. La fel a venit omul inapoi ca nu ii mai schimba cutia automata decat pana la a2a. Totul s-a rezolvat cu schimbarea rulmentului. Explicatia era ca datorita faptului ca acel inel fin fusese lovit si bagat putin inauntru intr-un punct, senzorul ABS nu citea corect pentru o fractiune de secunda rotatia rotii atunci cand trecea prin dreptul locului lovit, si nu putea citi constant viteza cu care se invarte roata. Iar asta il bulversa si nu lasa cutia sa schimbe.

Nu stiu daca la tine s-a intamplat cu siguranta lucrul asta. Dar merita verificat daca nu ai rezolvat pana acum problema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.