Jump to content

z3 probleme ambreaj?


Guest coossttin79

Recommended Posts

Guest coossttin79
Salul la toata lumea in primul rand.Am un Z3 cu motorul de 1.8 (M43B18-1796cc-SOHC-116CP).De ceva timp in momentul in care apas ambreajul se aude un zgomot metalic (un clinchet,tacanit...ceva de genul asta).Precizez ca nu se aude tot timpul.Adica niciodata la rece...eu cred ca se aude doar dupa ce o fortez-demaraje in tromba,drift etc-dar nu sunt sigur .Parerea mea este ca s-a desprins unul din arcurile de pe placa de presiune si in anumite pozitii vibreaza si produce acest zgomot.Aveti cumva alte pareri,trebuie schimbat tot chitul de ambreaj?
Link to comment
Share on other sites

Salul la toata lumea in primul rand.Am un Z3 cu motorul de 1.8 (M43B18-1796cc-SOHC-116CP).De ceva timp in momentul in care apas ambreajul se aude un zgomot metalic (un clinchet,tacanit...ceva de genul asta).Precizez ca nu se aude tot timpul.Adica niciodata la rece...eu cred ca se aude doar dupa ce o fortez-demaraje in tromba,drift etc-dar nu sunt sigur  .Parerea mea este ca s-a desprins unul din arcurile de pe placa de presiune si in anumite pozitii vibreaza si produce acest zgomot.Aveti cumva alte pareri,trebuie schimbat tot chitul de ambreaj?

201399[/snapback]

 

 

Probabil trebuie schimbat tot ambreiajul+volanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Salul la toata lumea in primul rand.Am un Z3 cu motorul de 1.8 (M43B18-1796cc-SOHC-116CP).De ceva timp in momentul in care apas ambreajul se aude un zgomot metalic (un clinchet,tacanit...ceva de genul asta).Precizez ca nu se aude tot timpul.Adica niciodata la rece...eu cred ca se aude doar dupa ce o fortez-demaraje in tromba,drift etc-dar nu sunt sigur  .Parerea mea este ca s-a desprins unul din arcurile de pe placa de presiune si in anumite pozitii vibreaza si produce acest zgomot.Aveti cumva alte pareri,trebuie schimbat tot chitul de ambreaj?

201399[/snapback]

Volanta sigur

posibil si discul de ambreaj si placa de presiune

putin probabil rulmentul de presiune

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
tu reusesti demaraje in tromba si mai ales, drift cu un 1.8 m43? 114 cp sau 116 cati o avea...? :twoup: eu cred ca acolo e problema....motorul ala nu e pentru demaraje drift etc...o fortezi prea tare, si de aia face asa, saracutul ambreiaj...cat sa duca motorul ala? Edited by buldogu_bld
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.