Jump to content

Aer urat mirositor din ventilatie


Mark2048

Recommended Posts

Salut,

 

Cand dau drumul la ventilatie in primele minute miroase urat, dar cand se incalzeste se mai amelioreaza.

Vine un aer imbaxit cu ceva...

Am schimbat filtrul de habitaclu, dar nu a aparut nicio schimbare.

 

Am inteles ca exista niste sprayuri / solutii cu care pot curata orificiile pe care vine aerul in masina.

Aveti idee unde pot gasi asa ceva sau cum se numesc ?

Link to comment
Share on other sites

Cam prin orice hipermarket gasesti spray dinasta la raionul de auto.

Daca doresti un rezultat cu adevarat bun, eu iti recomand, sa cureti instalatia cu abur, sprayul acesta, doar iti improspateaza putin aerul din instalatie, insa praful mizeria si germenii, tot acolo raman.

Am folosit si eu unul, si diferenta, nu prea era nici una.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Exista aspiratoare care spala cu abur.Unele spalatorii auto ami sofisticate folosesc asa ceva, sau firmele de detailing.

Sau daca te descurci, poti desface si curata/spala manual, canalele de aerisire.Mirosurile urate provin de la stratul de mizerie depus pe acestea.

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

Cauta un produs de genul asta,costa maxim 20 lei,dai drumul la ventilatie in blana pe recirculare si pui recipientul in dreapta la picioare.Astepti 10 minute ca doza sa se goleasca.

Este cea mai ieftina si simpla metoda si o sa tina maxim 1 an de zile.

Sa nu bagi capul in masina in vreme ce faci operatiunea pentru ca este posibil sa lesini. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Cauta un produs de genul asta,costa maxim 20 lei,dai drumul la ventilatie in blana pe recirculare si pui recipientul in dreapta la picioare.Astepti 10 minute ca doza sa se goleasca.

Este cea mai ieftina si simpla metoda si o sa tina maxim 1 an de zile.

Sa nu bagi capul in masina in vreme ce faci operatiunea pentru ca este posibil sa lesini. :laugh:

bun produsul si eu folosesc doar ca nu am mai gasit .era la o spalatorie si nu mai aduc .

Link to comment
Share on other sites

eu am folosit vara trecuta de 3 ori si m-au tinut maxim o saptamana, la modul ca era diminuat mirosul nu ca disparuse de tot

m-am documentat si problema este de la vaporizatorul de la ac, care fiind tot timpul umed de la condens practic mucegaieste

ca sa fie curatat lacrima trebuie dat jos, cu compresor cu apa si detergent, altfel n-ai cum

asta implica dat bordul jos la e90

Link to comment
Share on other sites

eu am folosit vara trecuta de 3 ori si m-au tinut maxim o saptamana, la modul ca era diminuat mirosul nu ca disparuse de tot

m-am documentat si problema este de la vaporizatorul de la ac, care fiind tot timpul umed de la condens practic mucegaieste

ca sa fie curatat lacrima trebuie dat jos, cu compresor cu apa si detergent, altfel n-ai cum

asta implica dat bordul jos la e90

mda sprayul se foloseste preventiv in primul rand , multi fac exact ca tine cand pute se gandesc ca ar trebui sa faca ceva :) LA toate masinile am folosit spray de 2 ori pe an de cand le-am cumparat si nu am avut probleme . LA tine poti incerca ceva curatari profesionale cu Wynns .e o solutie ceva mai tare care omoara bacteriile si cu 2 tratamente consecutive ar trebui sa scapi . Cauta pe net , la Expert detailing cred ca ofera si garantie daca revine mirosul primesti inca unul gratis pana se rezolva .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Atunci ca sa nu desfaci bordul au ramas 3 solutii.

1 sa apelezi la o firma care face operatii profesionale de curatare cu abur si alte metode...dar costa in jur de 200 lei.

2 sa apelezi la cineva care are aparatul minune cu capsula de la Wynns dar si procedeul asta costa circa 100 lei.

3 solutia ieftina si practica,spray cu spuma speciala care prin intermediul unui furtun iti spala instalatia de climatizare din interior,dar aici trebuie sa fi atent cum setezi fluxul de aer sa nu strici clapetele sau motorasele de actionare a fluxului de aer de la ventilatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

OzonFix - Generatoare de ozon.

Ai 2 variante:

1. OzonFix Home

2. OzonFix Ideal Home

Climatizarea este un mediu cu umiditate ridicata, prin urmare dezvoltarea de bacterii este normala.

Prin introducerea gazului de ozon (O3) in interiorul autoturismului aceste bacterii mor.

Este un proces de oxidare, adica:

a 3-a molecula de oxigen nu are stabilitate, se ataseaza de peretele exterior a bacteriilor (sau mirosuri), oxideaza peretele exterior a bacteriei, bacteria moare, iar ozonul se transforma in oxigen.

La final in masina ai un miros de aer curat (de la munte).

Daca mirosurile sunt acutizate, trebuie repetata operatiunea.

Ca si consumabile ai doar oxigenul din aer :)

 

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.