Jump to content

Primul meu bmw E46 FL


Daniels13

Recommended Posts

Baieti,cum lipesc si eu bandoul de la geamul din spate si cand zic lipesc,da,vreau sa-l lipesc ptr ca nu tine cu clemele din poze. Tinea si ea cand era noua...

Am incercat cu dubla banda ,dar nu tine si imi este teama sa nu-l pierd.

Am nevoie de ajutor/idei/sfaturi...

post-64167-0-12108600-1401635623_thumb.jpg post-64167-0-80061200-1401635635_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am intampinat si eu aceiasi problema insa am fost la magazin de piese auto, i-am explicat baiatului exact despre ce am nevoie si mi-a adus clemele toate clemele cu care se prinde shandow-line-ul, nu costa mult, te sfatuiesc sa faci si tu acelasi lucru, fara suparare dar din punctul meu de vedere sa lipesti, etc mi se pare o improvizatie foarte urata...dry.gif

Numai bine!

Edited by Sir 10
Link to comment
Share on other sites

Am intampinat si eu aceiasi problema insa am fost la magazin de piese auto, i-am explicat baiatului exact despre ce am nevoie si mi-a adus clemele toate clemele cu care se prinde shandow-line-ul, nu costa mult, te sfatuiesc sa faci si tu acelasi lucru, fara suparare dar din punctul meu de vedere sa lipesti, etc mi se pare o improvizatie foarte urata...dry.gif

Numai bine!

Asa m-am gandit si eu, sunt de acord cu tine,dar ornamentul din colt are 3 prinderi. 2 dintre ele sunt dezlipite.

Cred ca daca le lipesc pe cele doua,imi mai trebuiesc doar cele mici albe care intra in caroserie si in clemele mari din interiorul ornamentului. O sa ma interesez sa vad daca pot sa gasesc doar clemele mici albe care intra in caroserie.

 

Frumoasa masina! Nu cred ca deloc dezamagitor motorul de 1.8, sa o stapanesti sanatos!

Mersi,in leg cu motorul...chiar nu ma plang :D (deocamdata)

foarte frumoasa, au inceput sa apara din ce in ce mai multe cu interior din asta ;)) Sa o stapanesti sanatos

Multumesc,posibil sa ai dreptate :p

Edit: acum m-am prins eu de ce ai spus,pai daca e pe asa,era normal ca eu sa spun ce ai spus tu,ca nah,a mea e 2002,a ta e 2004 :p

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Asa m-am gandit si eu, sunt de acord cu tine,dar ornamentul din colt are 3 prinderi. 2 dintre ele sunt dezlipite.

Cred ca daca le lipesc pe cele doua,imi mai trebuiesc doar cele mici albe care intra in caroserie si in clemele mari din interiorul ornamentului. O sa ma interesez sa vad daca pot sa gasesc doar clemele mici albe care intra in caroserie.

 

 

Mersi,in leg cu motorul...chiar nu ma plang :D (deocamdata)

 

Multumesc,posibil sa ai dreptate :p

Edit: acum m-am prins eu de ce ai spus,pai daca e pe asa,era normal ca eu sa spun ce ai spus tu,ca nah,a mea e 2002,a ta e 2004 :p

 

Hehehe, sa te duca multe drumuri :)

Link to comment
Share on other sites

salut. am avut si eu 2 masini cu acest motor ,-una avea 220.000 km si incepuse sa nu mai traga decat la turatie mare. avea o eroare ceva cu unghi valvetronic. cand s-a desfacut distributia , intinzatorul era praf. norocul meu a fost ca m-am dus la timp cu ea la mecanic. masina o luasem din Germania in urma cu 2000 km.

-cealalta avea 150.000 km cand am adus-o din Germania si dupa 15.000 km a inceput sa intrerupa la relanti si sa traga in trepte la turatie mica. eroare avea mis-fire cilindru 2. bujia parea in regula asa ca am cumparat o bobina si i-am schimbat-o . dupa aceasta operatiune eroarea s-a mutat la cilindrul 4. am dus masina la acelasi mecanic. problema era de la levierele care deschid-inchid valvele. materialul levierelor incepuse sa se macine si nu mai deschidea-inchidea cum trebuie.( devenise poros )

-precizez ca atunci cand le-am adus am facut si revizia completa.

-mecanicul a spus ca aceste probleme vin in principal de la neschimbare uleiului la timp . ( pe cartile de service era schimbat la minim 25.000km . cea cu 220.000km avea o revizie la 125.000 si urmatoare pe la 160.000km)

-in concluzie daca masina a fost si o s-o intretii corespunzator nu ar trebuii sa aibe aceste probleme.

 

 

sa o stapanesti sanatos. numai bine

Link to comment
Share on other sites

salut. am avut si eu 2 masini cu acest motor ,-una avea 220.000 km si incepuse sa nu mai traga decat la turatie mare. avea o eroare ceva cu unghi valvetronic. cand s-a desfacut distributia , intinzatorul era praf. norocul meu a fost ca m-am dus la timp cu ea la mecanic. masina o luasem din Germania in urma cu 2000 km.

-cealalta avea 150.000 km cand am adus-o din Germania si dupa 15.000 km a inceput sa intrerupa la relanti si sa traga in trepte la turatie mica. eroare avea mis-fire cilindru 2. bujia parea in regula asa ca am cumparat o bobina si i-am schimbat-o . dupa aceasta operatiune eroarea s-a mutat la cilindrul 4. am dus masina la acelasi mecanic. problema era de la levierele care deschid-inchid valvele. materialul levierelor incepuse sa se macine si nu mai deschidea-inchidea cum trebuie.( devenise poros )

-precizez ca atunci cand le-am adus am facut si revizia completa.

-mecanicul a spus ca aceste probleme vin in principal de la neschimbare uleiului la timp . ( pe cartile de service era schimbat la minim 25.000km . cea cu 220.000km avea o revizie la 125.000 si urmatoare pe la 160.000km)

-in concluzie daca masina a fost si o s-o intretii corespunzator nu ar trebuii sa aibe aceste probleme.

 

 

sa o stapanesti sanatos. numai bine

salut,interesanta experienta ta,spune-mi mai multe despre "levierele care deschid-inchid valvele"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kenbobo daca te referi la mine, probabil din cauza luminii si a telefonului ca nu scoate cine stie ce (nu am alta poza la indemana acum), cred ca modelul pielii naturbraun e si la daniels13, dar mai putin conteaza, zicea colegul mai sus ca, "cotiera nu e de acolo" stiu ca am primit si eu afirmatii de astea. Edited by raul_bog
Link to comment
Share on other sites

Kenbobo daca te referi la mine, probabil din cauza luminii si a telefonului ca nu scoate cine stie ce (nu am alta poza la indemana acum), cred ca modelul pielii naturbraun e si la daniels13, dar mai putin conteaza, zicea colegul mai sus ca, "cotiera nu e de acolo" stiu ca am primit si eu afirmatii de astea.

Kenbobo s-a referit la bobeialex. :p

 

On: multumesc baieti ptr aprecieri.

Link to comment
Share on other sites

asa este, asta in 4 spite zici ca e coarba :D, dar momentan am ales sa il imbrac asa ... desi suspin dupa unul M :)

Eu ma gandeam inainte la cel sport,dar am zis ca daca iau sport in scurt timp suspinam si eu dupa ala m si am ales sa iau direct ultimatium :))

 

Edit: doar l-ai retapitat sau l-ai si ingrosat?

Edited by Daniels13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.