Jump to content

Pierdere putere BMW 530d E60


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Am si eu urmatoarea problema cu un BMW 530d E60 din 06/2004:

-PIERDERE FOARTE MARE DE PUTERE / cred ca am ramas cu 20 de cai, maxim

 

Motorul se aude si se tureaza normal, nici un sunet bizar sau fum particular.

In demaraj cu pedala aproape la maxim motorul se tureaza normal peste 2500rpm dar viteza masinii creste foarte lent.

 

Pe tester da urmatoarele erori:

3FD0 : Air mass meter / air mass sensor / air flow meter signal

480A : Particle filter system

481A : Particle filter system

 

Am schimbat turbina si debimetrul fara nici un fel de ameliorare:

 

In momentul cand sterg erorile masina functioneaza maxim 30 de secunde la parametri normali, dupa care pierde puterea.

 

Logic este sa schimb filtrul de particule sau sa-l elimin, numai ca vreau sa fiu sigur pentru ca deja am schimbat chestii care nu trebuiau

 

Va multumesc daca puteti sa ma ajutati cu vre-un sfat.

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Am si eu urmatoarea problema cu un BMW 530d E60 din 06/2004:

-PIERDERE FOARTE MARE DE PUTERE / cred ca am ramas cu 20 de cai, maxim

 

Motorul se aude si se tureaza normal, nici un sunet bizar sau fum particular.

In demaraj cu pedala aproape la maxim motorul se tureaza normal peste 2500rpm dar viteza masinii creste foarte lent.

 

Pe tester da urmatoarele erori:

3FD0 : Air mass meter / air mass sensor / air flow meter signal

480A : Particle filter system

481A : Particle filter system

 

Am schimbat turbina si debimetrul fara nici un fel de ameliorare:

 

In momentul cand sterg erorile masina functioneaza maxim 30 de secunde la parametri normali, dupa care pierde puterea.

 

Logic este sa schimb filtrul de particule sau sa-l elimin, numai ca vreau sa fiu sigur pentru ca deja am schimbat chestii care nu trebuiau

 

Va multumesc daca puteti sa ma ajutati cu vre-un sfat.

Cosmin

 

pai demonteaza evacuarea si vezi daca mai ai eroarea

Link to comment
Share on other sites

Imi puteti spune cum se poate face o regenerare fortata?

As opta pentru eliminarea completa a filtrului?

 

In legatura cu eroarea de "3FD0 : Air mass meter / air mass sensor / air flow meter signal" imi aduc aminte ca am eliminat clapetele din galeria de admisie... Este posibil ca aceasta sa fie generata de aceasta interventie si sa nu aiba nimic de-a face cu regimul de avarie al masinii ?

Am avut parte numai de "super mecanici" !!!

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Re,

 

Am gasit mai multe oferte pentru anularea filtrului de particule la diferite preturi...

Credeti ca poate exista o diferenta calitativa la nivel software pentru reprogramarea masinii?

 

Habar nu am dupa ce trebuie sa ma ghidez...

Multumesc!

Cosmin

 

De unde esti? daca esti din bucuresti, poti apela cu incredere la george ( 320i e36 are username'ul ), el se ocupa de soft, il scoate din soft, si te trimite unde sa il scoti fizic..

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit deja cu Georege...

Eu sunt in Franta si nu o sa ajung prea curand cu masina pe acasa, deci imposibil sa lucrez cu el.

Aici e mult mai complicat si nu stiu de ce am senzatia ca in anumite cazuri stiu mai bine decat mecanicul.

 

De exemplu acum am schimbat turbo + debitmetru, fara nici un rezultat si nimieni nu mi-a zis de dpf

Erorile le-am descoperit eu dupa ce am cumparat un amarat modul bluetooth OBD si cu aplicatia BMWhat pe telefon, si observand ca dupa un simplu reset masina functioneaza in parametri normali... 30 de secunde :)

 

Multumesc pentru sugestie!

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Iti spun cum am procedat:

Am intrat pe http://www.realoem.com/bmw/select.do si cu seria masinii am luat codul bmw exact pentru debitmetru. Este imposibil sa nu fie debitmetru bun.

Crezi ca poate sa fie alta cauza pentru care masina este in limp mode? Ciudat este ca nu am nici o eroare in bord... nici check engine nici nimic.

doar cele 3 erori pe tester 1xair mass flow si 2xparticle filter.

Alte sugestii? :)

 

Multumesc

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Azi am anulat filtrul de particule. Nu mai are nici o eroare legata de dpf.

MASINA TOT NU MERGE!!! Aceleasi simptome... merge in mod esec sau degradat sau cum s-o numi.

 

A mai rams eroare de debitmetru: 3FD0 : Air mass meter / air mass sensor / air flow meter signal

- care in momentul cand o sterg masina functioneaza la parametrii normali pentru cateva secunde...

 

Aveti alte sugestii?

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Asta este debitmetru care l-am luat, exact de la vanzatorul asta : codul oem corespunde cu cel de la BMW. Intre debitmetru vechi si cel nou nu este nici o diferenta la starea de functionare a masinii

Din contra daca ii scot mufa genereaza o sumedenie de alte erori... ceea ce ma face sa cred ca el lucreaza.

 

Vanzatorul are 100% feedback pozitiv. Imi este greu sa cred ca sunt eu primul fraier.

 

http://www.ebay.com/itm/120930171007?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Link to comment
Share on other sites

Astazi am eliminat fizic filtrul de particule. Se pare ca asta a fost. Masina merge mai bine ca niciodata.

Am testat-o aprox 30 de minute in sarcini ridicate si nu mai are nici o problema.

Eroare 3FD0 este inca prezenta dar se pare ca in anumite cazuri debitmetru trebuie reinitializat (adaptat) din soft:

http://www.autoscaners.ru/data/launch/launch_x431_detector.pdf

 

Ca si concluzie pentru cine mai pateste asa eliminarea electronica nu rezolva imediat problema. Masina mergea 3 4 dupa care intra in "limp mode" fara nici un fel de eroare sau avertizare.

Va tin la curent daca apar schimbari

 

Multumesc inca o data pentru sfaturi!

Cosmin

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.