Jump to content

Caut mecanic bucuresti


Florea

Recommended Posts

pai ce crezi? stai ca-i raspund unii care abia si-au facut cont... :)

Nu este la misto topicul doar ca nu stiu de unde sa incep , de curand am ajuns in tzara si am zis sa dau o tura cu masina , binenteles masina stationata in garaj timp de 9 luni , dupa prima tura am obs marturul de la apa ca s a aprin am desfacut capacul de la vasul de expasiune sa completez si cand surpriza aveam ulei in vas si pt moment m am panicat am oprit o si am lasat o acolo , am sunat un mecanic si am incercat sa vad despre ce este vorba , mi a spus ca este termoflotul in prima faza am schimbat termoflotul si garniturile si mi a spus ca sa rez problema am mai circulat in jur de 500 de km si si din nou surpriza mi sa spart radiatorul o crapatura de 3cm langa capac , plin de nervi si de spume merg cumpar radiatorul il schimba si cand zic ca in sfarsit am scapat de probleme din nou mi se aprinde martorul si in urmatorii 10 km nu mai baga caldura , mentionez ca apa nu sa ridicat si nu mi a fiert deloc , ma gandesc ca a fi garnitura de _chiulasa_ sau poate chiar _chiulasa_ fisurata si din acest motiv am creat topicul acesta in legatura cu un service sau un mecanic bun . Astept raspunsuri multumesc

Link to comment
Share on other sites

Conteaza si ce motorizare ai. De exemplu, la TDS-uri si la CR in 6 cilindri, se infunda furtunul de retur si face presiune si sparge in cel mai slab punct, de regula in radiator, calorifer sau vreun furtun imbatranit. Chiulasa nu cred sa fie, din moment ce problema a aparut dupa ce masina a stat 9 luni nemiscata (banuiesc eu ca mergea bine acum 9 luni). Se poate sa fie termostatul de vina, se poate sa se fi infundat radiatorul, garnitura de chiulasa se poate sa fie cu probleme, poate sa fie neaerisita.. Cauze pot fi "n". Cel mai indicat este sa verifici fiecare traseu in parte si sa vezi daca e vreunul infundat. Daca nici asa nu gasesti rezolvarea, inlocuieste ce s-a spart + garnitura chiulasa + termostat/e. Pentru operatiile astea, gasesti usor mecanici in Buxuresti, fiindca si aia care au reparat doar Dacia stiu sa verifice un sistem de racire.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.