Jump to content

Vand e36 318 is(in acte),2.5 non-vanos


puscau_ccx

Recommended Posts

Vand e36,318is(in acte),motor 2,5 non vanos!masina personala,proprietar in acte de 7 ani!masina este inscrisa in tara din 1998(nu are taxa platita).Masina are clima bizonala manuala,2 airbag-uri,suspensie reglabila ta-techinics,toba finala Remus,geamuri electrice,oglinzi elecrice,incalzite(functionale). Probleme: pragurii partial ruginite,rugina la roata stanga spate,ac-ul trebuie incarcat cu freon! km in bord:285 000! pret:2000 euro neg! nu sunt interesat de schimburi! Ofer si cer seriozitate! tel:0748926565post-30870-0-55591000-1392882650_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

in primul rand , cum poti sa vinzi o masina fara freon , baga-l tu , costa putin , altfel inseamna ca ai alta problema la ac si 2 daca e 1,8 in acte cum procedez eu la rar daca iau masina ? ca ala vede acolo motorul 6 in linie si nu iese nici la noxe , deci cum facem in acest caz ? Edited by RazvanCRD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai tu de ce crezi ca este 1600 de euro?ca vreau eu sa imi fac pomana cu cineva?pt ca are problemele specificate mai sus!eu nu mai umblu cu aceasta masina,nu vreau sa mai investesc in ea!daca vrei sa o cumperii,si sa fie ok,imi spui ,eu o fac cum vrei tu si ii cresc pretul!In legatura cu RAR-ul,nu cred ca vrei sa platesti taxa de inamtriculare le ea(pt ca masina nu are taxa platita,am mentionat mai sus,fiind inmatriculata in 98),deci nu mergi la rar!de itp,ma ocup eu,nu trebuie sa iti faci probleme!daca vrei sa o cumperii,facem contract de vanzare cumparare,eu iti dau fiscal,o scot de la impozit,si ti-o iei tu pe tine la impozit!
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok!dar cumparatoru nu are ce cauta la RAR!itp-ul il fac eu cand o cumpara!si el nu poate trece masina pe numele lui,pt ca nu este taxa platita!doar si-o trece pe el la fisc,unde are nevoie doar de contract de vanzare-cumparare si fiscalul de la mine!
Link to comment
Share on other sites

corect,am citit eu gresit,cu contractul de la tine merge la fisc si o inregistreaza,banuiesc ca ramane sa mearga cu talonul tau si sa plateasca eventualele amenzi daca e .Oricum aia la Administratia Financiara m-au pus sa aduc hartia de la RAR ca sa imi calculeze taxa,a fost o zi in care m-am plimbat de nebun:Administratia Financiara-RAR-Taxe locale-RAR-Administratie Financiara.Anyway daca vrea careva sa inmatriculeze masina cu plata taxei trebuie cam asa:

-cu contract CV -Taxe Locale

-RAR

-Administratia Financiara

-Politie

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Da o sa mearga cu talonul meu!amenziile o sa imi vina tot mie acasa,dar cu ajutorul contractuluui de v-c,si a hartie de la fisc o sa pot demonstra ca am vandut masina!o sa ii se treaca pe talon ca i-a fost data masina!deci nu trebuie nicio autentificare sau hartie de la RAR!
Link to comment
Share on other sites

o sa ii se treaca pe talon ca i-a fost data masina!

Daca ii semnezi pe talon, prima data cand intalneste un politist mai fixist, ramane fara el.

 

Dupa cumparare, in maxim 30 de zile, proprietarul e obligat sa si-o transcrie.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu poti s-o treci de la impozit de la un om la altul fara RAR , singura obtiune este sa faci o hartie notariala ca dai masina spre utilizare si fara pretentii etc etc , cel care o utilizeaza sa se oblige sa plateasca toate cele si atat ... nu incape vorba de niciun proces verbal , legea nu permite asa cum zici tu , doar daca ii faci tu rar ul si obtii certificatul care e valabil 30 sau 60 zile ... fara acest certificat nu poti lua masina sub evidenta si cat de curand politia si fiscul vor avea o baza comuna de date si vor putea verifica asta si la o verificare de rutina in trafic , deci singura varianta ramane cea cu procura notariala care am descris-o mai sus ...
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nu poti s-o treci de la impozit de la un om la altul fara RAR

 

 

1. ACTELE NECESARE PENTRU DECLARAREA MIJLOACELOR DE TRANSPORT CUMPĂRATE DIN ŢARĂ

 

- Declaraţie tip, completată la secţiunile care revin contribuabilului;

- Act de dobandire (contract de vanzare-cumpărare, factură fiscală, certificat de moştenitor, contract de donaţie etc.);

- Carte de identitate a mijlocului de transport eliberată de R.A.R.;

- Certificat de atestare fiscală de la ultimul vanzător;

- Buletin/Carte de identitate proprietar;

- DOSAR PLIC.

 

sursa : link

 

 

Nu ai treaba cu RAR-ul pentru luarea in evidenta la impozit. Pe CIV-ul masinii o sa apari ca proprietar abia dupa ce treci pe la politie pentru noul talon.

Edited by jeezy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.