Jump to content

Problema directie partea dreapta


Recommended Posts

Salut, acum o luna am luat o bordura cu roata fata dreapta, aveam vreo 30km la ora si rotile virate la maxim, in urma impactului am forfecat bratul,am rupt bieleta de directie si am strambat janta.Am reparat masina schimband bratul si bieleta de directie, am indreptat janta dar cand mergeam cu ea de la 30 km la ora pana la 60km parca mergeam cu barca,am fost din nou sa o echilibrez si cand mi-au pus roata pe aparat s-a vazut ca ea era stramba din mijloc, prin urmare e buna de aruncat si am pus roata de rezerva.Dupa ce plec de vulcanizare vad ca masina se balanseaza si mai tare de la 10km pana la 70km si inteleg de ce pana la 70 la ora face asa deoarece dupa acea viteza nu se mai simte vibrarea.Acum dilema mea este urmtoarea ce s-a mai putut stramba de sa imi joace in halul ala.Tin sa precizez ca masina nu imi trage in nici o parte stanga sau dreapta.
Link to comment
Share on other sites

Janta nu o arunca, e doar stramba din butuc, se poate indrepta la auto-soft

Daca ai schimbat un brat inseamna ca si celalat e afectat

Verifica si amortizorul sa nu se fi deplasat si rulmentul

cu janta am intrebat in 3 locuri si mi-au zis ca nu mai am ce face cu ea din moment ce e stramba din butuc.M-am gandit ca e posibil sa fi afectat si partea stanga dar nu cred deoarece nu bate nimic sau troncane in stanga,m-am gandit sa nu fi afectat si janta cealalta adica sa imi fi sarit plumbul de pe ea la impact,sau cel mai sigur ma gandesc ca ar fi fuzeta stramba.

Link to comment
Share on other sites

nu am fost la un stand de directie inca deoarece am problema aceasta, si nu vreau sa fac directia degeaba daca mai am de schimbat ceva. M-am gandit si eu la amortizor dar nu cred deoarece, masina se balangane in stanga si in dreapta si nu cred daca ar putea fi din cauza amortizorului, ma gandesc mai mult la rulment.
Link to comment
Share on other sites

nu am fost la un stand de directie inca deoarece am problema aceasta, si nu vreau sa fac directia degeaba daca mai am de schimbat ceva. M-am gandit si eu la amortizor dar nu cred deoarece, masina se balangane in stanga si in dreapta si nu cred daca ar putea fi din cauza amortizorului, ma gandesc mai mult la rulment.

 

nu inteleg cum merge dupa cum descri tu

serpuieste pe sosea in timp de tu mergi drept ? sau se ridica in sus si-n jos ?

fii mai explicit.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.