Jump to content

Zgomot volan e46


Geopardu

Recommended Posts

Salut!!

Am si eu o problema , se aude un zgomot ciudat (clancanit), la volan, cand virez stanga/dreapta si nu e vorba de virat maxim ... de acel huruit stiu ca este ceva normal de la servo. . . cineva de la R.A.R. mi-a spus ca ar fi vorba de caseta de directie, o alta persoana (mecanic) mi-a zis ca s-ar putea sa fie capu' de bara . . . vreau si eu sa ma lamuriti , daca se poate , care-i problema si ce costuri ar implica rezolvarea ei ????

Inca n-am ajuns in service, abia am observat clancanitul asta care imi face pe creier.

Link to comment
Share on other sites

pai fi mai explicit ori zgomot la volan, ori zgomot la directie....

1 . daca vine din zona articulatiilor , poate sa fie vb de pivotul de la brat(acela langa roata). in marea majoritatea cazurilor ala a fost problema la mai multi. si la mine la fel...eu am rezolvat asa: am injectat ulei in burduful de la pivot,(temporar, pana l-am schimbat)

2. daca zgomotul vine de la volan, poate fi vorba de spira, sau panglica de la volan( e una si aceeasi)

Link to comment
Share on other sites

pai fi mai explicit ori zgomot la volan, ori zgomot la directie....

1 . daca vine din zona articulatiilor , poate sa fie vb de pivotul de la brat(acela langa roata). in marea majoritatea cazurilor ala a fost problema la mai multi. si la mine la fel...eu am rezolvat asa: am injectat ulei in burduful de la pivot,(temporar, pana l-am schimbat)

2. daca zgomotul vine de la volan, poate fi vorba de spira, sau panglica de la volan( e una si aceeasi)

 

Deci la viraje scurte stanga-dreapta , adica nu sa iau curbe sau etc .. face gen tac-tac nu foarte tare

Link to comment
Share on other sites

poate fi capul de la planetara

planetara ? la BMW e46 318i? are cumva tractiune integrala ? ca nu stiam... :wacko:

 

in fine, zgomotul se aude in volan sau sub masina ?

 

daca e fix sub volan, e posibil sa ai bucsa de la crucea cardanica terminata... se schimba. nu sunt costuri mari.

 

daca insa zgomotul provine de sub msina, din fata, cel mai probabil este unul dintre capetele de bara... insa exista si (ne)sansa sa fie caseta de directie

 

eu am patit fix la fel si am schimbat toate articulatiile, dar pana nu am reconditionat caseta, nu am rezolvat nimic

 

se aude un zgomot ciudat (clancanit), la volan

un tacanit la volan ?? :whistling:

Link to comment
Share on other sites

planetara ? la BMW e46 318i? are cumva tractiune integrala ? ca nu stiam... :wacko:

 

in fine, zgomotul se aude in volan sau sub masina ?

 

daca e fix sub volan, e posibil sa ai bucsa de la crucea cardanica terminata... se schimba. nu sunt costuri mari.

 

daca insa zgomotul provine de sub msina, din fata, cel mai probabil este unul dintre capetele de bara... insa exista si (ne)sansa sa fie caseta de directie

 

eu am patit fix la fel si am schimbat toate articulatiile, dar pana nu am reconditionat caseta, nu am rezolvat nimic

 

 

un tacanit la volan ?? :whistling:

 

Exact un tacanit (sub volan interior) . Cand fac miscarea foarte scurta stanga-dreapta , e foarta enervanta la drum lung fiind mai zgomotoasa, se aude interior nu exterior .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.