Jump to content

problema inchidere centralizata E91


kokoloi

Recommended Posts

Salut!

Am si eu o problema cu inchiderea centralizata la portiera dreapta fata. Din cheie nu se inchide si nici nu se deschide. Din interior merge doar de manier.

Atunci cand incerc sa o inchid din masina din telecomandĂŁ are tendinta sa se traga in jos acel buton dar nu vrea :)

 

Ce parere aveti? Ce are ?

 

Inca ceva...

 

 

Stergatorul de pe spate nu merge (e vrlorba de un e91 2006 ) . Apa imi arunca . Am vazut acolo ca sunt 2 "furtunuri cu cabluri in ele . Ale mele sunt amandoua "bandajate" cu scoci. E posibil sa fie de acolo ?

 

De abia ce am luat mașina si au si ĂŽnceput ..

 

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a paradit actuatorul de la inchiderea centralizata, se schimba broasca cu totul, si la mine s-a intamplat

La stergatorul de pe spate nu stiu ce sa zic, verifica sigurantele, cred ca poti pui si un aparat de masura pe el sa vezi daca la el e problema

ca sa nu-l schimbi degeaba ca costa destul

Cablurile asa trebuie sa fie in tuburi si unde se termina tubul sunt legate cu banda izolatoare

 

PS vezi ca o sa se rupa si macaraua de la geamul spate dreapta

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a paradit actuatorul de la inchiderea centralizata, se schimba broasca cu totul, si la mine s-a intamplat

La stergatorul de pe spate nu stiu ce sa zic, verifica sigurantele, cred ca poti pui si un aparat de masura pe el sa vezi daca la el e problema

ca sa nu-l schimbi degeaba ca costa destul

Cablurile asa trebuie sa fie in tuburi si unde se termina tubul sunt legate cu banda izolatoare

 

PS vezi ca o sa se rupa si macaraua de la geamul spate dreapta

 

Ma gandeam eu ca e actuatorul... Totusi are tendinta sa se duca in jos. De exemplu daca stai in masina si inchizi din telecomanda si stai cu degetul deasupra butonului de pe portiera si il apesi foarte incet se trage... De iesit nu vrea.

 

Actuatorul nu se poate repara ? trebuie schimbat ? Am avut o problema acum ceva ani la un X5 si tin minte ca s-a reparat. La ala nu mai mergea clanta.Tot pe acolo.

 

Cat despre stergator ... asa au toate banda izolatoare ? e un pic cam ciudat

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat broasca cu totul si era capsulata nu prea ai cum sa o desfaci

 

Uita-te si la cablurile de la stopurile de pe spate si o sa vezi ca sunt la fel

 

 

 

Cat te -a ajuns broasca de schimbat ? Broasca e actuator ? ce am vazut eu pe ebay este ca vine cu totul. toate cablurile alea.

 

sigurantele nu am putut sa le verific ca nu am gasit cheita pentru a putea sa le scot :(

Link to comment
Share on other sites

Legat de stergator: axul lui care trece prin luneta de sticla a oxidat si s-a sudat. Se rezolva relativ simplu dar cu multa rabdare si wd40.

Dupa ce il destepenesti, nu il gresezi cu wd40 ca intr-o saptamana se sudeaza din nou. Eu am luat un spray cu vaselina alba de la bison.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Problema cu inchiderea s-a rezolvat. Azi am vrut sa desfac fata la portiera. Dupa ce am dat ornamentul jos mi-am dat seama ca nu am cheie in stea:)

 

Asa ca am pus ornamentul la loc si fiind putin nervos l-am "aranjat" mai cu forta in stil romanesc cu doua trei perechi de pumni .

Cand am inchis portiera din cheie, surpriza, merge :)

 

Mai rãmâne problema stergatorului care cred ca o voi face saptamana viitoare

Link to comment
Share on other sites

Axul trece prin stergator si prin luneta de sticla simultan.

Acolo trebuie demontat.

Pe exterior trebuie sa faci asa:

-scoti stergatorul cu o cheie de 10 parca

-scoti piulita mare

-scoti siguranta splint cu grija

-scoti garnitura de cauciuc de sub siguranta splint cu si mai mare grija

-incepi sa bagi spray degripant

-montezi stergatorul la loc si il prinzi cu piulita aferenta

-incerci sa misti stergatorul cu miscari mici fara sa il fortezi ca altfel se rupe. In timpul asta mai bagi spray degripant.

-cand ai scos axul, il cureti cu smirghel, inclusiv piesa de pe lunata de unde l-ai scos.

 

Restul e simplu

Link to comment
Share on other sites

Simplu ca buna ziua :))

Am o intrebare . Deci axul (roata aia ) care invarte stergatorul cand nu e in sarcina poate fi miscata la liber Cum se spune ?

 

Stergatorul am vazut ca se misca .

 

Axul nu vrea .se misca fff putin , insesizabil. Daca ar trebui sa se miste e clar ca ai dreptate .

 

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Vorbim stric de piese care se gasesc pe luneta de sticla. Pe haion si la motorul stergatorului nu trebuie sa umbli.

 

Stergatorul nu are voie sa se miste fara ax. Trebuie sa lucreze simultan. Stergatorul e montat direct pe ax.

Daca se misca stergatorul independent de ax, se strica striatiile in care se fixeaza stergatorul.

 

In mod normal trebuie sa se miste foarte usor cu mana (cand ai luneta de sticla deschisa)

Edited by mmneg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am fost astazi la un service in legatura cu problema care o am la stergatorul de pe luneta. Sunt cablurile fisurate /rupte. Am incercat ca sa le dau cu banda si sa izolez totul dar nici o sansa, tot nu merge. Cablurile le-am gasit de cumparat ,costa aproximativ 90 de euro aici dar problema e la montaj unde mi-a cerut 200...

Pentru o perioada de timp cred ca am sa ma lipsesc de stergator :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.