Jump to content

polish


bobi11

Recommended Posts

Am fost eu la Expert Detailing acum 5 zile. Foarte profi oamenii si amabili, dar rezultatul lasa foarte mult de dorit.

 

Intr-adevar straluceste si mi-au eliminat unele zgarieturi fine insa daca te uiti in soare la capota, se vad rotocoale de la masina de polishat, nu e uniform.

Nu m-as mai duce la ei inca o data. Pentru cine nu crede, va stau la dispozitie cu masina.

 

In principiu pe mine nu ma interesa polishul de stralucire pentru ca masina e in stare foarte buna, ma interesa mai mult sealantul de protectie. Ajuta vopseaua protejand-o de razele UV, pietricele, crengutze, praf si alte zgarieturi superficiale. O data la 3 luni o sa repet opertaiunea cu sealantul.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am fost eu la Expert Detailing acum 5 zile. Foarte profi oamenii si amabili, dar rezultatul lasa foarte mult de dorit.

 

Intr-adevar straluceste si mi-au eliminat unele zgarieturi fine insa daca te uiti in soare la capota, se vad rotocoale de la masina de polishat, nu e uniform.

Nu m-as mai duce la ei inca o data. Pentru cine nu crede, va stau la dispozitie cu masina.

 

In principiu pe mine nu ma interesa polishul de stralucire pentru ca masina e in stare foarte buna, ma interesa mai mult sealantul de protectie. Ajuta vopseaua protejand-o de razele UV, pietricele, crengutze, praf si alte zgarieturi superficiale. O data la 3 luni o sa repet opertaiunea cu sealantul.

222428[/snapback]

 

 

pt treaba asta ar trebui sa te duci inapoi ...si sa le arati ...In mod normal nu trebuie sa se vada asa ceva ...De curiozitate cu ce produse ti-au spus ca au polishat masina ?.. Cat ai platit ?

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca ar trebui sa ma duc peste ei. Din pacate stau extrem de prost cu timpul liber. O sa se rezolve la urmatorul polish, nu ma deranjeaza foarte tare.

 

Am dat 4mil la sediul (spalatoria) de la Aerogarii. Nu stiu ce produse au folosit, nu m-a interesat. Acum imi pare cam rau.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca ar trebui sa ma duc peste ei. Din pacate stau extrem de prost cu timpul liber. O sa se rezolve la urmatorul polish, nu ma deranjeaza foarte tare.

 

Am dat 4mil la sediul (spalatoria) de la Aerogarii. Nu stiu ce produse au folosit, nu m-a interesat. Acum imi pare cam rau.

222432[/snapback]

 

 

la 4 mil frate ....ar trebui sa le dai un tel sa le zici .. VEzi ca exp detail are user aici ..poti sa-i scrii si sa reclami problema ..

Link to comment
Share on other sites

aveti grija cu polishu... cel cu flexu am auzit ca nu e chiar recomandat. daca ti la masina ta cel mai bine e un polish manual facut de cineva cu experienta

 

dau si un edit .. cu flexu se da la zgarieturi ca sa iasa mai repede

Edited by B.M.W.
Link to comment
Share on other sites

eu ma uit pe discovery la emisiunile alea cu masini unde fac americanii masini pt RIDLER si alte concursuri de aceeasi talie.. si dupa ce vopsesc (cei de la FOOSE Design) am vazut ca o polishaza cu "flexul".. si la RIDLER se puncteaza/depunteaza cam tot.. deci si vopseaua..

acuma banuiesc ca toata treaba tine de pregatirea celui care da cu "flexul" si nu neaparat de "flex"..

Link to comment
Share on other sites

Iaca ce bine ca am aflat si eu ... dupa ce D-nul Flex mi-a lasat rotocoale.

 

Ma apuca dracii si ma duc peste ghereta alora. Mai bine nu mai intrebam :blink:

222509[/snapback]

 

nu o lua chiar asa. toata ideea e ca vopseaua rezista la 2 sau 3 polish-uri maxim deci cand e facut un polish trebuie facut bine.

Link to comment
Share on other sites

nu o lua chiar asa. toata ideea e ca vopseaua rezista la 2 sau 3 polish-uri maxim deci cand e facut un polish trebuie facut bine.

222585[/snapback]

 

 

exact ..ca sa scoata alea va trebui facut inca un polish la masina ..

..asteptam sa vedem ce spune dl EXPERT

Link to comment
Share on other sites

Iaca ce bine ca am aflat si eu ... dupa ce D-nul Flex mi-a lasat rotocoale.

 

Ma apuca dracii si ma duc peste ghereta alora. Mai bine nu mai intrebam :blink:

222509[/snapback]

Sa stii ca la intalnirea de anul trecut de la Sinaia am mai vazut cateva masini ale unor colegi de forum polishate la aceeasi firma si cu acelasi rezultat...nu mi se pare normal! Si eu mi-am polishat masina la un service de prin zona tot "cu flexul' insa rezultatul a fost mai mult decat multumitor!

Link to comment
Share on other sites

Pe situri specializate in detailing auto, aparatul este preferat polisul manual fiind recomandat doar pe partile de plastic (mai exact bara fatza si spate, eleroane, praguri etc). Sunt solutii speciale pentru acele rotocoale de care vorbesti, se numesc "swirl remover". da un search pe google, investeste 20$ intr-unul si dormi linistit :blink:

"Swirls

Swirls are those nasty circular lines that show up in bright sunlight and go a long way towards preventing your car from looking "right". They are best thought of as microscopic scratches and are usually the result of poor detailing practices. There is a reason why "avoiding scratches" is rule #1!

 

There are a number of swirl removal products available. Some are basically polishes that work by dulling the edges of the scratches; this might not remove the scratches entirely but it can help out the situation considerably. Others work as fillers, placing material in the scratch so that they effectively disappear. Wax and glazes perform a similar function. If you are not satisfied with the results of your swirl remover treatment, consult a detailing professional. "

 

Eu o sa ma risc sa imi fac pana la urma la o spalatorie din zona, costa 200 lei dar dupa ce a vazut ca am BMW si-a amintit ca e 250 lei :)

 

Probabil ca o sa dau 250 cu tot cu spaga.. cica au produce DuPont.. tare ma indoiesc.

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

Astazi am facut eu polish cu 200 ron ...S-a lucrat 7 ore ..cu 3 straturi abrazive ..si finish cu ceara ,..Va pun poze sa vedeti rezultat ..Eu sunt f multumit ..Nu am urme de flex si nici efecte de halograma ...

 

 

Deci daca nu vrei sa risti :blink: .....recomand ..Omul foloseste automagic ..Si are servicii detailing full ...

Important este ca el cu asta se ocupa ...nu e o spalatorie care are un angajat care stie sa faca si polish ..Are cativa oameni cu experienta ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

daca tot ti-ai facut tu si a iesit bine poate ma bag si eu. eu nu am vrut sa ma risc aiurea si sa ma duc sa-mi faca cineva polish fara sa vad la altii. din ce vad eu in pozele astea cred ca a iesit bine. vorba aia o viatza ai si o singura vopsea din fabrica :blink: si n-as vrea sa o stric.
Link to comment
Share on other sites

Situatia e oarecum bizaro-comica la mine. Am fost contactat de d-nul Expert Detailing care foarte amabil mi-a spus sa ma prezint cu masina la centrul care mi-a facut boroboata pentru a vedea ce solutii sunt pentru cerculete.

 

M-am prezentat la dsoara de altfel dragutza din Baneasa si mi-a spus ca cercurile au aparut in urma lipsei ... vizibilitatii optime. Ca nu sunt decat temporar in aceea locatie si ca nu au conditiile optime unui polish samd. Am fost reprogramat pentru maine in Crangasi.

 

Toate bune si frumoase, apreciez scuzele si bunele intentii. DAR cum puii mei faci polish daca nu ai conditiile necesare acestei operatiuni delicare si MAI MULT cand STII ca nu ai conditiile necesare ... faci la plezneala? Iese bine, nu, ne cerem scuze? Nu inteleg.

 

Maine ma prezinta cu masina la re-detailing. Va tin la curent.

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Situatia e oarecum bizaro-comica la mine. Am fost contactat de d-nul Expert Detailing care foarte amabil mi-a spus sa ma prezint cu masina la centrul care mi-a facut boroboata pentru a vedea ce solutii sunt pentru cerculete.

 

M-am prezentat la dsoara de altfel dragutza din Baneasa si mi-a spus ca cercurile au aparut in urma lipsei ... vizibilitatii optime. Ca nu sunt decat temporar in aceea locatie si ca nu au conditiile optime unui polish samd. Am fost reprogramat pentru maine in Crangasi.

 

Toate bune si frumoase, apreciez scuzele si bunele intentii. DAR cum puii mei faci polish daca nu ai conditiile necesare acestei operatiuni delicare si MAI MULT cand STII ca nu ai conditiile necesare ... faci la plezneala? Iese bine, nu, ne cerem scuze? Nu inteleg.

 

Maine ma prezinta cu masina la re-detailing. Va tin la curent.

226355[/snapback]

 

 

ai efect de holograma?,,,vezi ca ies f greu ..si de obicei un sealant bun le acopera momentan pt cateva zile sau chiar saptamani ...

Daca s-au facut holograme trebuie luata piesa la 3000 ..si apoi repolishat ..

tine si de calitatea vopselei ..

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce-i ala efect de holograma ... dar se vad niste cercuri, un lustru asa bizar cand ma uit in soare.

 

Am fost azi dimineata la sediul din Crangasi. Foarte amabili baietii de acolo si-au inceput lucrul cu un zambet piezis "ce varza ti-au facut-o aia". Aia, adica colegii lor.

 

Arata bine acum capota, mult mai bine ca inainte. I-a dat doua perii, una medium abraziva am inteles si una de finishare. A frecat ceva la ea.

 

Concluzia: in general, baietii buni, servicii indatoritoare dar atentie cand va alegeti sediul. Recomand cel din Crangasi. Evitati B-dul Aerogarii. Dupa ce terminati cu masina, scoateti-o in soare si holbati-va bine in bataia soarelui, pentru orice rotocoale sau alte chestii nasoale. Repet, IN BATAIA SOARELUI. Daca sunt nori sau soarele nu bate direct, nu o sa vedeti nimic deosebit.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu exact ce-i ala efect de holograma ... dar se vad niste cercuri, un lustru asa bizar cand ma uit in soare.

 

Am fost azi dimineata la sediul din Crangasi. Foarte amabili baietii de acolo si-au inceput lucrul cu un zambet piezis "ce varza ti-au facut-o aia". Aia, adica colegii lor.

 

Arata bine acum capota, mult mai bine ca inainte. I-a dat doua perii, una medium abraziva am inteles si una de finishare. A frecat ceva la ea.

 

Concluzia: in general, baietii buni, servicii indatoritoare dar atentie cand va alegeti sediul. Recomand cel din Crangasi. Evitati B-dul Aerogarii. Dupa ce terminati cu masina, scoateti-o in soare si holbati-va bine in bataia soarelui, pentru orice rotocoale sau alte chestii nasoale. Repet, IN BATAIA SOARELUI. Daca sunt nori sau soarele nu bate direct, nu o sa vedeti nimic deosebit.

226747[/snapback]

 

 

sa ne spui daca au reaparut dupa prima spalare ..cu spuma :blink:

Link to comment
Share on other sites

fac polish profi, cu regenerari plastic ,folosesc paste profi,am ca proba pt cine vrea sa vad acum iese un golf megru metal facut,fara halouri sau oric3e alte rotocoale cum spuneti voi.pretul este 100 euor daca e neagra sau culoare f inchisa si 80 restul.sunt din timisoara si expert detailingul sincer il bag in buzunar si ca pret si ca si calitate. 0722.731.741 bogdan timisoara
Link to comment
Share on other sites

fac polish profi, cu regenerari plastic ,folosesc paste profi,am ca proba pt cine vrea sa vad acum iese un golf megru metal facut,fara halouri sau oric3e alte rotocoale cum spuneti voi.pretul este 100 euor daca e neagra sau culoare f inchisa si 80 restul.sunt din timisoara si expert detailingul sincer il bag in buzunar si ca pret si ca si calitate.  0722.731.741 bogdan  timisoara

228233[/snapback]

 

Wow, se pare ca acest topic a devenit unul de publicitate.

 

Numele meu este Mihai Coporan, sunt director executiv al firmei Mania Detailing, incerc de ceva timp sa obtin acordul administratorilor acestui forum de a posta si a afisa un banner publicitar.

Dintr-o regretabila eroare si exces de zel, asociatul meu a postat un anunt publicitar in cadrul acestui topic. Rog adminul sa il stearga daca considera necesar si aveti scuzele mele pentru acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.