Jump to content

Probleme cu consumatori


Dany111

Recommended Posts

In primul rand... salutare la toata lumea. :D

 

Problema mea este cu consumatori pe un 525 tds din 1996 cu clima manuala, are doar AC. Astazi dupa ce am pierdut toata ziua pe langa masina sa imi dau seama ce consuma bateria am decis sa apelez la voi dragi fani BMW in speranta sa gasesc un raspuns, poate sa mai lovit cineva de acceiasi problema.

 

Am scos absolut toate sigurantele de pe masina si mufele de la alarma si tot ce avea o mufa... La masuratori cu multimetrul pus pe 10A imi da o valoare de 0.17 ceia ce mi se pare destul de mare consumul.

 

Am incercat si varianta sa stau in masina sa vad ce se intampla cu motorul oprit... Zis si facut, dupa 20 de minute exacte se sting beculetele de la controlul geamurilor, iar dupa alte 5 minute se asteptare se opreste si ventilatorul ala micut de la butoanele de la clima facand un mic "clac" sub bancheta un releu. Bun se poate zice ca masina intra in modul de adormire, in acel moment nu mai raspunde la nici o comanda... se aprinde doar ceasul de deasupra la clima cand apas pe buton.

 

Eu am asteptat mai bine de 40 de minute in masina sa vad daca altceva nu se mai intampla... ma gandeam ca se "trezeste" din nou, dar nu sa intamplat... ceia ce ma face sa cred ca nu sunt probleme din acest punct de vedere.

 

Surubaind mai mult mi-am venit un dubiu la contralina aia de sub bancheta ca nu da comanda la un alt releu sa se inchida sau altceva. Sub bancheta sint doua cutii negre de dimeniuni mai mari... una are releuri si alta este controler. Am controlat manual toate releurile daca se inchid si deschid la care am constatat ca sunt perfect functionale. Singura problema la care ma gandesc este acel controler, cel din poza de mai jos marcat cu un cerc rosu.

 

http://i.imgur.com/IOGQJMp.jpg

 

Am cumparat o baterie noua de 100 de amperi BOSCH ce a descarcato in 2 saptamai absolut complet. Imi arata 6 volti pe borne. Dupa care am cumparat inca una de data asta o chinezarie de 88 amperi si a descarcato si pe asta in o saptamana si ceva...

 

Daca are cineva alte idei va rog sa va exprimati. Voi pune in practica ideile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca am gresit sectiunea unde sa sa postez... mi-am dat sema dupe ce am postat cu toate ca am citit rerulamentul tot am gresit si imi cer mii de scuze si rog pe cineva sa mute topicul. Daupa 14 ore de stat afara langa masina si nemancat eram destul de zapacit.

 

In afara de asta... jumatate din problema am rezovato astazi... cauza fiind niste fire puse la un loc in jur de vreo 20 erau care erau invelite in banda izolatoare fara pic de aer... practic erau ulei si apa acolo inauntru.

 

Am curatat tot fir cu fir si le-am prins cu soricei acum in mod sa aibe aer si sa nu mai se umezeasca, dar cu toate astea am o valoare de 0,08 cu alarma conectata si o valoare de 0,07 fara alarma... caia ce mi se pare inca destul de mare. Aceste valori le da abia dupa 20 da minute de stat cu multimetrul pe borna - si pe cablul de la masina. Dupa cele 20 de minute de asteptat se aude un releu cum face "clac" si de la valoarea de 0.17 - 0.18 scade la cele mentionate mai sus...

 

Stiu ca normal ar trebui sa am sub 0.05 si nu mai stiu ce altceva sa mai controlez pentru a descoperi ce consumator mai suge din baterie...

 

Alte ideii?

Link to comment
Share on other sites

Mersi de valul asta de idei si informatii baieti... problema sa rezolvata... pentru informatia voasta am reusit sa ajung la un consum de 0.04 iar uneori coboara si pana la 0.03... Cum?

 

Tocitiva si voi creieri ca mine...! si veti descopreri! Pentru ce se face un forum daca nu primesti nici un raspuns... Rerclama!?

 

Doresc ca contul meu sa fie sters de pe acest forum cat mai curand!

Link to comment
Share on other sites

Acuma te rog nu te supĂŁra, tu ai postat prima datĂŁ ĂŽn ziua de 05.04.2014 și cred cĂŁ era o zi de sâmbĂŁtĂŁ, când eu cred cĂŁ lumea petrece un timp mai ĂŽndelungat cu familia și foarte mulți sunt plecați de acasĂŁ.

ZĂŁu așa, sĂŁ te superi ca prostul pe sat pentru cĂŁ nu a fost nimeni ĂŽn weekend sĂŁ te ajute mi se pare puțin exagerat, dar fiecare are dreptul sĂŁ ia ce atitudine vrea atâta timp cât nu jignește pe nimeni.

Oricum cu o așa atitudine nu ĂŽți vei face prea mulți prieteni pe aici.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aveti dreptate... am cam exagerat, ma luat valul si imi cer scuze. Eram destul de necajit ca imi papa batrana doamna BMW bateriile...

 

@MAS da am stat aproximativ 14 ore... poate chiar mai mult numai pe langa masina ca imi era o ciuda de nu mai puteam cand am vazut ca am scos toate sigurantele de pe masina si mufele si ea tot consuma din baterie.

 

Hai ca acum mi-a trecut si va zic si rezolvarea... La mine era din cauza la bateria aia mica pe care o are alarma in ea sa sune in caz ca ii tai cablurile sau mai stiu eu ce incerci sa faci. Alarma primeste mereu curent chiar daca scoti siguranta, asta fiind o protectie pentru masina. Daca scoti siguranta nu se va mai deschide automat si nu se va mai arma alarma, dar daca incerci sa tai cablul alarmei sau doar scoti mufa de sub capota de la trompeta ea va suna.

 

Ei bine la mine a sunat cand am scos mufa... dar un sunet foarte ragusit si cu intreruperi. Cand am vazut ca face asa am desfacuto si avea bateria aia din interior ruginita de nu se mai vedea. Rugina o scurtcircuita si asa consuma din baterie.

 

Sper sa va fie de folos si voua aceste informatii. La mine de acum incepe distractia... demontat, degresat, revopsit, retapitat si multe altele. Daca ma mai vreti printre voi si nu imi purtati pica o sa va mai tin la curent la cum decurg lucrurile... Bineinteles nu in acest topic o sa fac altul in sesctiunea potrivita.

Link to comment
Share on other sites

Oricine poate greĂâ˘i, dar dacĂŁ este conĂâ˘tient de eroarea comisĂŁ e un prim pas spre normalitate. Nu cred cĂŁ aĂâ˘a se pune problema sa te vrem sau nu, oricum nu ai fĂŁcut cine Ăâ˘tie ce crimĂŁ, dar poate data viitoare un pic de cumpĂŁtare nu ar strica. AĂâ˘tept sa vad cum evolueazĂŁ maĂâ˘ina ta.

 

Sent from my HTC One using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Doresc ca contul meu sa fie sters de pe acest forum cat mai curand!

Daca ma mai vreti printre voi si nu imi purtati pica o sa va mai tin la curent la cum decurg lucrurile...

pfff, mai @Dany111... si eu care era sa iti dau curs primei cereri...

 

asta se intampla cand pui titluri foarte generale la topicuri... daca spuneai "AJUTOR URGENT - mi se descarca bateria" in loc de "Probleme consumatori" (pe care toata lumea le are), cred ca ai fi avut un raspuns mult mai prompt

 

noroc in continuare !

Link to comment
Share on other sites

Stiu XXL dar eu fiind o specie in dezvoltare continua de programator web stiu foarte bine cat de enervante pot fi cererile de acest gen.

 

Foarte multe forumuri penalizeaza acest gen de cerere pentru asistenta sau orice alta informatie pentru ca vor sa mentina o oarecare ordine pentru a fi mai usor de gasit mesajele pe viitor in acest fel nefiind nevoie de a intreba acelasi lucru de mai multe ori.

 

Daca pe aici lucrurile decurg in acest mod ma voi adapta de acum cand voi avea nevoie de ajutor. :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.