Jump to content

Jante OEM sau replica?


theSaint

Recommended Posts

Salut. Incep acest topic din dorinta de a afla cum poti deosebi jantele OEM de replici. Pe langa design-ul jantei care poate sa difere mai mult sau mai putin (numarul de spite, etc), cel mai bun test il reprezinta stantele de pe spate. Acolo sunt trecute informatiile pretioase. Dar totusi, un caz mi-a atras atentia: cum cautam eu un set de jante style 135M, am gasit 2 seturi diferite, ambele presupuse OEM, dar cu inscriptii diferit pozitionate. Si va intreb pe voi, care credeti ca sunt originale si care replica (sau poate sunt ambele originale). Pe spatele jantei, unele au stantele pe spite, altele le au aproape de prezoane. Chiar si modelul de pe spate difera intre ele....

 

 

 

 

 

post-62713-0-38313100-1397231508_thumb.png

 

si a 2-a poza, cu acelasi model de janta, dar altfel stantate detaliile pe spate.

post-62713-0-57840600-1397231568_thumb.png

Edited by theSaint
Link to comment
Share on other sites

Salut. Incep acest topic din dorinta de a afla cum poti deosebi jantele OEM de replici. Pe langa design-ul jantei care poate sa difere mai mult sau mai putin (numarul de spite, etc), cel mai bun test il reprezinta stantele de pe spate. Acolo sunt trecute informatiile pretioase. Dar totusi, un caz mi-a atras atentia: cum cautam eu un set de jante style 135M, am gasit 2 seturi diferite, ambele presupuse OEM, dar cu inscriptii diferit pozitionate. Si va intreb pe voi, care credeti ca sunt originale si care replica (sau poate sunt ambele originale). Pe spatele jantei, unele au stantele pe spite, altele le au aproape de prezoane. Chiar si modelul de pe spate difera intre ele....

 

 

 

 

 

post-62713-0-38313100-1397231508_thumb.png

 

si a 2-a poza, cu acelasi model de janta, dar altfel stantate detaliile pe spate.

post-62713-0-57840600-1397231568_thumb.png

 

 

Poti verifica aici dupa specificatii: http://www.bmwstylewheels.com/bmw/135

Link to comment
Share on other sites

Daca ne spui ce scrie pe spatele fiecarui set si ce dimensiuni au, putem compara cu cele originale si aflam daca sunt sau nu.A 2-a poza pare in regula 8x18 ET20, asa e oem pe fata, acum depinde si de restul.
Link to comment
Share on other sites

Daca ne spui ce scrie pe spatele fiecarui set si ce dimensiuni au, putem compara cu cele originale si aflam daca sunt sau nu.A 2-a poza pare in regula 8x18 ET20, asa e oem pe fata, acum depinde si de restul.

Din pacate nu stiu exact ce specificatii sunt trecute pe spatele lor. Doar ca mi s-a parut suspect cum 2 seturi de acelasi model, ce se vor OEM, au specificatiile trecute in locuri diferite. Speram sa aflu de la vre-un coleg de forum care e misterul.

On topic, din ce vad in poze, pe prima e stantat 8,5 J X 18 iar pe a 2-a 8J x 18. Ambele au et20. Pe prima poza se vede clar stantat BMW, iar in a 2-a poza nu disting sa scrie asa ceva. In schimb, pe a 2-a scrie AUSTRIA iar pe prima nu....

Poate gaseam un posesor de style 135M OEM sa ma lamureasca.

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine, cam a2lea set ar fi cel original, ma i-au dupa forma butucului, care asa e si la ale mele BBS-uri si prima pare facuta mai din ciocan, plus spitele care mi se par mult mai subtiri.Acum asta e parerea mea, nu stiu sa zic sigur.

Dimensiunile originale la modelul respectiv ar fi urmatoarele:

8x18 front ET 47 11,23

8,5x18 back ET 50 11,93

 

8x18 front ET 47 11,23

8,5x18 back ET 50 11,93

 

8x18 ET 20 11,23

8x18 ET 43 11,23

Edited by Alynex
Link to comment
Share on other sites

eu am cumparat un set de jante si cand le-am luat proprietarul mi-a spus ca a spart una

cea noua diferea ca design interior al spitelor, avea part number si nu mai avea stanta BBS pe langa cea BMW.

Deci se poate ca cea noua sa fie fabricata de alta firma, nu de BBS,

Am cantarit-o si avea aceeasi greutate ca celelalte si m-am linistit

 

Deci doua seturi de jante alcelasi model pot sa difere, pentru ca se poate schimba producatorul

Daca va uitati pe BMWFANS o sa vedeti ca la anumite modele se schimba si part numberul si greutatea

Link to comment
Share on other sites

Depinde de tara unde sunt fabricate. Ambele jante puse de tine sunt originale. Unele sunt facute in Austria, iar altele in alta tara, nu este destul de clara poza. Una este de 8J de fata, iar alta de 8,5J. Cea de 8J este de seria 5 cu ET mic, iar ce a de 8,5J probabil este de seria 3 cu ET mare.

 

Styling 135 s-au facut pentru E46 cu ET mare 47 pt 8J si respectiv 50 pt 8,5J acum 10 ani ( cele din poza 1 ), iar acum la seria 5 E60 toate de 8J cu ET20 pt modeul cu tractine spate sau toate de 8J cu ET43 pt cele 4x4 ( cele din poza 2 ).

 

Pe nicio janta replica nu o sa gasesti inscriptia BMW si part number trecut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.