Jump to content

diferential stricat_


mariussyk

Recommended Posts

Saluatare tuturor, am un bmw 320d e46 din 99 si de ceva vreme tot aud in spate un fel de """bum"" cand bag in viteza si daca dau mai repede drumu la ambreaj se aude acest zgomot la fel ca an videoclip si simt un fel de joc cand merg cu ea daca acelerez sau deaccelerez, banuiesc ca este vorba de diferential si as dori sal schimb dar nu stiu seria lui poate ma ajuta careva ca a mai avut ceasta problema.Daca trebuie sal schimb cu unul second se potrivesc si de pe alte modele sau trebuie sa fie la fel ,,...multumesc si scz daca nu am scris bine sunt la lucru :)
Link to comment
Share on other sites

de mers eu zic ca e foarte posibil sa mearga, dar difera raportul diferentialului. nu are niciun rost sa te complici, sunt atatea maasini la dezmembrat.

 

despre problema in sine, eu din ce stiu problema e cauzata de bucsa mare de la diferential. Daca se aude ca o bataie in podea de acolo ar trebui sa fie.

http://www.bimmer-service.ro/schimb-bucsa-diferential-bmw-e46/

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu! Am schimbat bucsa mare de la diferential si nu a disparut problema! Este destul de enervanta! Se aude cand bag in vitezele 1-2 cateodata si in 3, cand apas ambreiajul brusc, cand accelerez brusc si de fiecare data cand decelerez! Si eu tind sa cred ca au "joc" piesele din diferential.

 

Gasesti pe forum topicuri cu rapoartele diferentialelor de pe e46. De principiu ar fi bine sa iei tot de 318 nfl pt a se comporta identic masina!

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Salut. S-ar putea sa ai 2.47 raportul. Cauta pe realoem dupa codul sasiului. Un raport mai mare inseamna ca o sa schimbi mai repede vitezele.

Am schimbat si grupul (de pe o masina aproape din aceeasi luna cu a mea) si planetarele. Dupa cateva saptamani a inceput sa se simta iar jocul.

Desi multi se feresc, eram dispus sa experimentez pe grupul initial. Si am gasit si un mecanic dispus sa incerce.

Am inceput cu schimbatul rulmentilor interiori (FAG 801298.H79.T29 - 20 euro + TVA / buc.). S-a diminuat jocul dar tot era prezent.

Am constatat ca rulmentii noi nu au aliniat complet rotile dintate din interior.

Problema cea mare aici e... alinierea se face prin schimbarea inelelor de siguranta seeger DIN 472 care tin rulmentii. Unul are 3,72 mm iar celalalt 3,74 mm. Mecanicul a decis sa incercam cu 2 inele de 3,69 mm respectiv 3,77 mm. La o cautare sumara se gasesc numai cu grosimea de 3,00 mm. O solutie care mi-a fost la indemana a fost sa iau doua de 3 mm si sa le subtiez astfel incat lipite sa ajunga la grosimea respectiva. Am gasit un strungar cu scule bune si saptamana asta sper sa am gata sigurantele si sa le probez.

post-32571-0-39883900-1397468908_thumb.jpg

post-32571-0-06332900-1397468956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.