Jump to content

parere cutie automata


fumarel

Recommended Posts

Saluatare, Azi am patit o, a iesit in mers conducta de la racitorul de ulei la cutia de viteze, nu mai face nimic, e moarta si in drive si in reverse, mai are rost sa incerc sa i pun ulei sa bag conducta la loc etc ? Exista sanse sa mai mearga ? Multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

Saluatare, Azi am patit o, a iesit in mers conducta de la racitorul de ulei la cutia de viteze, nu mai face nimic, e moarta si in drive si in reverse, mai are rost sa incerc sa i pun ulei sa bag conducta la loc etc ? Exista sanse sa mai mearga ? Multumesc anticipat

 

Incercarea moarte n-are. Uzuri fii sigur ca au aparut si cel mai probabil sunt mari, dar merita incercat cu un ulei mai ieftin si daca merge, folosita pana cedeaza definitiv. Cel puti, eu asa as face. Exista 40% sanse sa mai mearga, dar si daca va merge, e probabil sa schimbe cu socuri sau sa se manifeste oricum urat ca in firea ei clar nu mai e!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

si cum de ai oprit? ti s-a aprins martorul in bord? dai filtrul jos de la cutie si vezi cam ce gasesti in baie, daca o sa gasesti bucati de ambreiaje sau angrenaje e clar ca e dusa, dar daca e curat, schimba filtrul si pune-i ulei si ar trebui sa fie ok. Si bineinteles inlocuie conducta sau radiatorul sau mai bine ambele.
Link to comment
Share on other sites

Pai nu am oprit eu, a oprit ea saraca ca nu mai cupla, nu mai schita nimic in viteza, nici o diferenta in neutru sau in drive. Am schimbat in ea tot de curand, ulei, filtru, nu aveau 2000 km.... sincer cred ca nu mai e in viata cutia asta, nu vad cum ar fi, intrebarea mea este, cumparata una sh sau reconditionata asta care a patit grozavia .Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salutare, Am desfacut baia si miroase a ars si are destule impuritati...( totul a fost schimbat cu 2000 km in urma si curatat), am decis sa schimb cutia si sa nu mai dau bani pe ulei si filtru, manopera sa vad ca are o problema si nu merge sa arunc banii, chiar daca ar merge, nu cred ca are cum sa mai mearga in parametrii aceasta cutie dupa ce a fost forjata fara ulei la 90 km la ora.....Multumesc de sfaturi si ajutor.
Link to comment
Share on other sites

Masina asta am luat o de la niste oameni de culoare, era terminata psihic si fizic :)), mi a placut modelul asta cu ceva ani cand eram pustan, m a bucurat pretul si ca avea si taxa platita, am bagat in ea 2000 de euro sa o aduc pe linia de plutire, mai putin cutia, care mergea saraca bine ... asta e situatia, cred ca un tiganus si a bagat manutele si in furtunele alea candva. Problema este ca le a parut rau dupa ea la tigoineri, era aproape gata pe mecanica si sare un nenorocit de furtun asa din senin ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salutare, Am zis sa incerc totusi sa pun ulei in cutie si sa vad daca mai merge cum trebuie, am pus ulei si conducta la termoflot, mergea ok, dupa 20 de km in bucuresti, a sarit din nou conducta respectiva, iar am ramas fara ulei :))) .. am impins masina, chemat un prieten si am bagat 5 litri ATF prin conducta inapoi in cutie, (4ore a durat), si ne am chinuit cu nenorocita aia de condicta inca 2 ore. Acum nu mai iese decat la flex. Am facut 150 km, oras si drum intins, am schimbat uleiul si filtru. Merge destul de ok schimba fara zmucituri se tureaza bine, am fost pana la brasov, si chiar s a comportat in parametri.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pai si cum poti avea certitudinea ca ati pus cat ulei trebuia? tocmai asta putea duce la degradarea rapida a cutiei in conditiile in care zici ca imediat dupa a mers ok, deci mecanic era in regula. Ce ulei ati pus? Si totusi, conducta de ce se tot decupla? de fapt aia era cauza necazului tau...
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Pai am fost la service specializat si am schimbat din nou uleiul si filtru, dupa a mers ok 2000 de km, acum cand se incalzeste e mai obosita, adica se tureaza motorul si masina ajunge ceva mai greu la viteza optima. Conducta era defecta la mufa unde intra in termoflot...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.